Kontrowersyjna sesja z dziećmi

13 Komentarzy
8 Zdjęć
Środa, 12-01-2011
To była jedna z najbardziej kontrowersyjnych sesji końca 2010 roku. Konsekwencje odważnego fotograficznego projektu będą odczuwalne jeszcze długo, dyskusje nie słabną.

W grudniowym numerze francuskiej edycji magazynu Vogue ukazała się sesja Cadeaux. Tytułowe prezenty sfotografował Sharif Hamza, a pozowały mu 6-letnie dziewczynki. Dzieci mają na sobie bardzo dorosłe kreacje z największych domów mody, szpilki, sporo ciężkiej biżuterii, wieczorowy, wyrazisty makijaż i eleganckie fryzury. Jakby tego było mało, leżą pod choinką, otulają się futrami, wyzywająco spoglądają rozłożone w fotelach i na kanapach.

Pomysł został mocno skrytykowany. Wytoczono ciężkie działa, oskarżając magazyn o niedopuszczalne epatowanie seksualnością dziecka, umieszczanie dziewczynek w oczywistym erotycznym kontekście, niejednoznacznych pozach i scenerii. Fotograf tłumaczył, że chodziło o ukazanie młodości w każdej kobiecie, która w głębi zawsze ma w sobie coś z małej dziewczynki. Niewiele to dało. Kontrowersje przełożyły się na pieniądze. Zniesmaczony pomysłem Bernard Arnault, szef LVMH, wycofał z kolejnego numeru Vogue’a wszystkie reklamy marek Grupy.

Zdjęcia: Sharif.Studio

AW

 • Śr., 12-01-2011 gość
  coś dla pedefilów
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 12-01-2011 gość
  pedofilów oczywiście
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 12-01-2011 gość
  a ja uwazam pomysl za zabawny.od razu doszukujecie sie pedofili,typowo polskie myslenie.wszystko co nowe musi byc zle:-(zacofany naröd polski.chwala bogu ze mnie tam juz nie ma!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 12-01-2011 lolita
  myślę że to fajny pomysł, a nie pedofilia... ale nie wszyscy mają to samo zdanie jak widać ! :/
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 12-01-2011 Elżbieta
  Zabawne i zaskakujące jednocześnie, że w XXI w. wciąż coś może wywołać skandal, to po pierwsze. W tym przypadku pomysł wydaje się być bardzo stary, dość powszechny i wcale nie nowatorski- tym bardziej zaskakują mnie opinie ludzi, do których skierowane jest to zacne pismo modowe, wydawałoby się ludzi inteligentnych, nowatorskich, poszukujących ciekawych interpretacji, ale jednocześnie świadomych i zdystansowanych do form artystycznych. Czym bowiem te dziewczynki szokują zepsuty do szpiku świat modowy? Pozostaje rozdźwięk między zdrowym dystansem a zakulisową obłudą.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 12-01-2011 helena
  PLAY w Polsce na bilbordach pokazał podobną sesję kilka lat temu. Mówili, że małe dzieci symbolizują małe taryfy. Taki pomysł od czapy i kontrowersyjny. Natomiast ta sesja, pokazana w Vogue, ma moim zdaniem ma głębszą myśl - współczesny świat zbudował kult modelek, okrzyknął je wzorcami piękna i sukcesu. Prawie każda mała dziewczynka marzy, żeby być modelką. I sporo z nich już od ok.13 roku nimi zostaje, pozują w identycznych pozach jak te małe na zdjęciu, pokazują stroje i zachowania dorosłych kobiety. Nikomu ze świat mody to nie przeszkadza. Świat mody uważa to za normę. Taka jest prawda o tej branży i ktokolwiek ze świata mody oburza się tą sesją jest zwyczajnie hipokrytą!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 13-01-2011 gość123
  helena (Środa, 12-01-2011) napisał:  PLAY w Polsce na bilbordach pokazał podobną sesję kilka lat temu. Mówili, że małe dzieci symbolizują małe taryfy. Taki pomysł od czapy i kontrowersyjny. Natomiast ta sesja, pokazana w Vogue, ma moim zdaniem ma głębszą myśl - współczesny świat zbudował kult modelek, okrzyknął je wzorcami piękna i sukcesu. Prawie każda mała dziewczynka marzy, żeby być modelką. I sporo z nich już od ok.13 roku nimi zostaje, pozują w identycznych pozach jak te małe na zdjęciu, pokazują stroje i zachowania dorosłych kobiety. Nikomu ze świat mody to nie przeszkadza. Świat mody uważa to za normę. Taka jest prawda o tej branży i ktokolwiek ze świata mody oburza się tą sesją jest zwyczajnie hipokrytą!


  masz absolutną rację
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 16-01-2011 gość
  poza tym ze małe modelki mają odebrane dzieciństwo to nie widze w tym nic wyzywającego.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 16-01-2011 lara
  ladne zdjecia,mysle ze dziewczynki swietnie sie bawily udajac dorosle kobiety, prawie kazda z nas przebierala sie w dziecinstwie i podkradala mamie kosmetyki, no ale zawsze beda slowa krytyki...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 17-01-2011 gość
  Co ty opowiadasz z tym typowym polskim myśleniem w sprawie pedofilii. Przecież skandal nie wybuchł w Polsce. A chyba drodzy Państwo za mało wiecie o pedofilii. Zdjęcia niesmaczne.


  gość (Środa, 12-01-2011) napisał:

  a ja uwazam pomysl za zabawny.od razu doszukujecie sie pedofili,typowo polskie myslenie.wszystko co nowe musi byc zle:-(zacofany naröd polski.chwala bogu ze mnie tam juz nie ma!

  Odpowiedz Zgłoś
1 2