Z trenerem osobistym nie pocimy się na marne

10 Komentarzy
4 Zdjęcia
Niedziela, 07-04-2013

Billy Blanks – 30 mln dolarów, Tracy Anderson – 110 mln dolarów, Tony Little – 200 mln dolarów, Jake Steinfeld – 600 mln dolarów – tyle na fitnessie zarobili najbogatsi trenerzy gwiazd (czytaj: Tyle zarabiają trenerzy gwiazd).

Ich profesja nie jest jednak zarezerwowana dla specjalistów pracujących jedynie z celebrytami. Z usług trenerów personalnych korzystają także ludzie biznesu, a czasami nawet studenci. Efektywny program ćwiczeń wymaga jednak wyboru doświadczonego trenera, którzy dobierze plan pod konkretnego klienta.

Nie tylko treningi

Największy błąd popełniają ci, którym wydaje się, że rolą trenera jest jedynie opracowanie programu ćwiczeń i dopilnowanie, by klient zrealizował go prawidłowo. Praca z trenerem personalnym to jak spotkanie z trenerem i dietetykiem w jednym.

- Trener osobisty przede wszystkim ma prowadzić do obranego celu swojego klienta, czyli jeśli ktoś zgłasza się z chęcią poprawy swojej kondycji fizycznej lub zdrowia, to zadaniem trenera jest, by przygotować dla niego indywidualny plan treningowy, plan diety, ale także zapewnić motywację do ćwiczeń i zagwarantować, że treningi nie będą nudne – twierdzi trener Michał Gronowski.

Wiele zależy od preferencji i stylu życia klienta. Najważniejszy jest jednak cel, który zamierza on zrealizować. Bez względu na to, czy jest to tylko poprawa sylwetki czy także rzucenie palenia lub poprawa wyglądu skóry, potrzebna jest odpowiednia dieta. Dlatego trenerzy personalni nie ograniczają pracy do sportowych zajęć.

- Pracuję bardziej kompleksowo, dbam nie tyle o trening, co o styl życia, w skład którego wchodzi dieta, trening i formy spędzania wolnego czasu, odnowa biologiczna – mówi w rozmowie z LuxLux.pl trener Jacek Bilczyński  - Trener powinien również motywować i przekazać podstawową wiedzę, by trenujący nie traktował swojego planu w charakterze dogmatu czy aksjomatu – wyjaśnia.

Lepiej niż samemu

Choć każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowy wygląd, kondycja i zgrabne ciało gwiazd jest efektem wspólnej pracy z trenerem, wciąż próbuje się ćwiczyć na własną rękę: inspirować się aktywnością sportową promowaną przez celebrytów czy stosować ich diety.

Dlaczego lepiej trenować z trenerem personalnym? - Przede wszystkim nie trzeba błądzić i szukać informacji na temat treningu na własną rękę. Czy jak zepsuje nam się pralka, to naprawiamy ją samemu czy zgłaszamy się do specjalisty? Tak samo jest z treningiem. Poza tym wiele osób nie ma chęci ani motywacji, by samemu wybrać się na trening. Ćwiczenia z trenerem są dużo ciekawsze i zawsze mamy pewność, że nie pocimy się na marne – odpowiada Michał Gronowski.

Zadaniem trenera jest więc i motywacja klienta, i korygowanie planu. Współpraca obejmuje ćwiczenia i bieżące konsultacje. - Właściwa praca, która trwa minimum 2-3 miesiące, nastawiona jest nie tylko na właściwy efekt, ale również na edukację i wypracowanie nawyków -
mówi Jacek Bilczyński. Gdyby klient po zakończeniu pracy pod okiem trenera szybko wrócił do dawnych przyzwyczajeń, nie byłaby to jedynie jego porażka.

Crossfit z odpowiednim trenerem

Najpierw spotkanie i omówienie potrzeb klienta, później opracowanie planu, a wreszcie – jego realizacja. Godzinne, najczęściej w stylu crossfit, treningi przez kilka miesięcy, konsultacje, stosowanie diety. Praca trenera, jak widać, wykracza poza spotkania na siłowni. Tym bardziej nie każdy się na niego nadaje. - Należy wystrzegać się osób, które wyciągają gotowy plan „spod lady” - podkreśla Jacek Bilczyński.

Michał Gronowski zwraca uwagę na to, by wybierając trenera, kierować się nie tylko odbytymi przez niego kursami, ale także doświadczeniem i umiejętnościami interpersonalnymi. - Przede wszystkim liczy się osobowość, bo nawet najlepiej wykwalifikowany trener może nie spełnić swojego zadania, gdy nie będzie dobrej komunikacji między nim a klientem – tłumaczy.

Rozmowa z trenerem personalnym, dietetykiem, modelem i fizjoterapeutą Jackiem Bilczyńskim

Jak wygląda praca trenera osobistego?

Z założenia trener personalny to osoba planująca formy wysiłkowe i nadzorująca ich prawidłowe wykonanie. W moim przypadku słowo to ma dużo szersze znaczenie. Pracuję bardziej kompleksowo, dbam nie tyle o trening, co o styl życia, w skład którego wchodzi dieta, trening i formy spędzania wolnego czasu, odnowa biologiczna. Przed podjęciem współpracy przeprowadzam bardzo szczegółowy wywiad, oceniam styl życia, nawyki żywieniowe, poziom i rodzaj aktywności, kompozycję ciała, ewentualne przeciwwskazania, preferencje żywieniowe oraz treningowe i, przede wszystkim, cel, który ktoś pragnie osiągnąć. To pozwala mi przygotować indywidualny plan, skuteczny, a jednocześnie na tyle elastyczny, by nie przeszkadzał w obowiązkach zawodowych, innymi słowy był jak najmniej uciążliwy. Warto również podkreślić, że przy tego typu podejściu celem nie musi być poprawa sylwetki, może to być chęć zadbania o kondycję skóry, rzucenie palenia czy zadbanie o zdrowie.

Ile czasu trzeba poświęcić na jednego klienta? Włączając w to wywiad, opracowanie spersonalizowanego programu ćwiczeń i treningi?

To sprawa bardzo indywidualna. Osobiście współpracuję maksymalnie z 2-3 osobami na przestrzeni powiedzmy dwóch – trzech miesięcy. Dzięki temu jestem w stanie poświęcić im wystarczająco dużo uwagi i skutecznie wpłynąć na ich styl życia. Wyjątkowo kompleksowe podejście zawsze pochłania dużo czasu. Konsultacja zwykle zajmuje 2-3 godziny, to umożliwia dokładne poznanie osoby, z którą będę współpracował. Kolejny etap to przygotowanie spersonalizowanego planu, w moim przypadku to od 20 do 35 stron w zależności od zakresu współpracy. To zajmuje zwykle około tygodnia. Następnie zaczyna się właściwa praca, która trwa minimum 2-3 miesiące i nastawiona jest nie tylko na właściwy efekt, ale również na edukację i wypracowanie nawyków.

Jakie metody treningu są teraz na czasie – ćwiczenia na siłowni, odmiany pilatesu, a może coś zupełnie innego?

Tu wszystko zależy od celu. Nie zawsze pracujemy nad sylwetką. Czasem jest to ogólna poprawa stanu zdrowia, samopoczucia, kondycji. Niezwykle ważne są również predyspozycje i upodobania każdego klienta. Nie należy zmuszać go do wysiłku, którego nie lubi. Dużą popularnością cieszą się obecnie intensywne wysiłki interwałowe oraz crossfit, ponieważ pozwalają w krótkim czasie osiągać dobre rezultaty. Co nie oznacza, że do skutecznego treningu niezbędny jest świetnie wyposażony klub. Można zaplanować równie skuteczne formy do wykonania w domu, bez jakiegokolwiek sprzętu. To też dobre rozwiązanie dla osób, których grafik jest niezwykle napięty i praca zmusza je do częstego podróżowania.

Dlaczego lepiej trenować z trenerem osobistym niż samemu? Jakie korzyści dają ćwiczenia pod okiem trenera personalnego?

Ponieważ jest on w stanie wybrać najlepsze metody, nauczyć bezpiecznego wykonywania ćwiczeń, kontrolować postępy i nieustannie korygować plan w razie potrzeby. To jak z szyciem garnituru, nie próbujemy robić tego sami, tylko powierzamy sprawę wykwalifikowanemu styliście, to gwarantuje, że będzie leżał idealnie. W tym przypadku owym garniturem jest nasz styl życia. Trener powinien również motywować i przekazać podstawową wiedzę, by trenujący nie traktował swojego planu w charakterze dogmatu czy aksjomatu.

Kto korzysta z usług trenera personalnego – celebryci, kobiety chcące powrócić do wagi sprzed porodu czy może te usługi są już popularne także wśród innych grup ludzi?

Usługa ta staje się coraz bardziej modna i coraz więcej osób z niej korzysta. W moim przypadku jest to wąskie grono klientów poszukujących usług na najwyższym poziomie, ludzi ze świata show-biznesu, wysokiego szczebla biznesmenów, czasem polityków.

Jak wybrać odpowiedniego trenera osobistego?

Przede wszystkim należy szukać osoby wykwalifikowanej i otwartej. Trener, nawet taki pracujący w klubie, powinien dokładnie poznać swojego podopiecznego i wszystko jasno wytłumaczyć. Należy wystrzegać się osób, które wyciągają gotowy plan „spod lady” - nie ma ludzi szablonowych, tego rodzaju metody powinny od razu dyskwalifikować trenera. Dodatkowo, trener powinien poświęcać maksymalnie dużo uwagi swoim podopiecznym.

Ile kosztują profesjonalne usługi takiego trenera?

Przedział cenowy tego typu usług jest ogromny. W zależności od rejonu Polski, zakresu usług, czasu współpracy czy też renomy i osoby samego trenera. Zaczyna się od około 150 zł, ale czasem zdarza się, że przekracza kwotę 10 tys. zł.

MM

Z trenerem osobistym nie pocimy się na marne

Trener osobisty opracowuje nie tylko plan ćwiczeń, ale także diety

 • Z trenerem osobistym nie pocimy się na marne
 • Z trenerem osobistym nie pocimy się na marne
 • Z trenerem osobistym nie pocimy się na marne
 • Z trenerem osobistym nie pocimy się na marne
 • Wt., 19-03-2013 MiMi
  No wszystki fajnie, tylko kogo stac zeby tak jak w przypadku tego trenera Jacka placic 350zł za jeden trening ?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 19-03-2013 jartooo
  Korzystałem z usług takiego trenera (2h było za darmo jak się zapisywałem na siłownię) i powiem że szału nie robi :P pokaże c jak i to wszystko, to samo bym wiedział jakbym pierwsze lepsze forum poczytał
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 19-03-2013 Nika
  MiMi (Wt., 19-03-2013) napisał:

  No wszystki fajnie, tylko kogo stac zeby tak jak w przypadku tego trenera Jacka placic 350zł za jeden trening ?

  350zł? to chyba nie u trenera Jacka...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 19-03-2013 Del
  Nika (Wt., 19-03-2013) napisał:

  MiMi (Wt., 19-03-2013) napisał:

  No wszystki fajnie, tylko kogo stac zeby tak jak w przypadku tego trenera Jacka placic 350zł za jeden trening ?

  350zł? to chyba nie u trenera Jacka...

  U jacka to ze 3 tysie za miesiąc
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 19-03-2013 MiMi
  Del (Wt., 19-03-2013) napisał:

  Nika (Wt., 19-03-2013) napisał:

  MiMi (Wt., 19-03-2013) napisał:

  No wszystki fajnie, tylko kogo stac zeby tak jak w przypadku tego trenera Jacka placic 350zł za jeden trening ?

  350zł? to chyba nie u trenera Jacka...

  U jacka to ze 3 tysie za miesiąc
  Napisałam: ZA JEDEN TRENING, a nie za cały miesiąc... Proszę czytać uważnie ;)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 19-03-2013 MiMi
  jartooo (Wt., 19-03-2013) napisał:

  Korzystałem z usług takiego trenera (2h było za darmo jak się zapisywałem na siłownię) i powiem że szału nie robi :P pokaże c jak i to wszystko, to samo bym wiedział jakbym pierwsze lepsze forum poczytał  A tak z ciekawości kiedy to było i gdzie ta siłka? :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 19-03-2013 trener za friko
  psze panstwa. nie ma nic bardziej efektywnego niz dwa rodzaje cwiczen. uwaga gotowe lemingi?
  1. przysiady na jednej nozce (moze byc z workiem piachu na plecach)
  2. pompki na jedna raczke
  3. nie nie, i nic wiecej jedna rączką ;)
  bez karnetu na siłke bez fortuny na pozal sie boze trenera. efekty budut baaalszoje!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 19-03-2013 Nika
  MiMi (Wt., 19-03-2013) napisał:

  Del (Wt., 19-03-2013) napisał:

  Nika (Wt., 19-03-2013) napisał:

  MiMi (Wt., 19-03-2013) napisał:

  No wszystki fajnie, tylko kogo stac zeby tak jak w przypadku tego trenera Jacka placic 350zł za jeden trening ?

  350zł? to chyba nie u trenera Jacka...

  U jacka to ze 3 tysie za miesiąc  Napisałam: ZA JEDEN TRENING, a nie za cały miesiąc... Proszę czytać uważnie ;)

  Czytam ze zrozumieniem, z tego co wiem, to Pan Jacek chyba liczy sobie więcej niż 350zł za JEDEN trening.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 19-03-2013 Ania
  MiMi (Wt., 19-03-2013) napisał:

  No wszystki fajnie, tylko kogo stac zeby tak jak w przypadku tego trenera Jacka placic 350zł za jeden trening ?

  Myślę, że chętnych nie brakuje.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 19-03-2013 MiMi
  Nika (Wt., 19-03-2013) napisał:

  MiMi (Wt., 19-03-2013) napisał:

  Del (Wt., 19-03-2013) napisał:

  Nika (Wt., 19-03-2013) napisał:

  MiMi (Wt., 19-03-2013) napisał:

  No wszystki fajnie, tylko kogo stac zeby tak jak w przypadku tego trenera Jacka placic 350zł za jeden trening ?

  350zł? to chyba nie u trenera Jacka...

  U jacka to ze 3 tysie za miesiąc


  Napisałam: ZA JEDEN TRENING, a nie za cały miesiąc... Proszę czytać uważnie ;)

  Czytam ze zrozumieniem, z tego co wiem, to Pan Jacek chyba liczy sobie więcej niż 350zł za JEDEN trening.  Około roku temu taka przyjemność kosztowała 350zł, ale czy cena wzrosła nie mam już pojęcia ;)
  Odpowiedz Zgłoś