Wielki powrót Jil Sander do Jil Sander

0 Komentarzy
5 Zdjęć
Wtorek, 28-02-2012

Raf Simons zaprezentował swoją ostatnią kolekcję dla Jil Sander. Czyli roszad w świecie mody ciąg dalszy.

Ostatnie tygodnie przyniosły kilka zmian na najważniejszych stanowiskach w branży. Głośno zrobiło się o przetasowaniu u Jil Sander. Niemiecka projektantka i fundatorka marki wraca na stanowisko jej głównego projektanta. To nie pierwszy powrót założycielki.

Powołana do życia w 1968 roku marka, w 1999 trafiła we władanie Prady, która przejęła 75 procent jej udziałów. W wyniku nieporozumień z nowymi władzami firmy, Jil Sander zrezygnowała ze stanowiska. Wróciła w 2003, by odejść dwa lata później. I choć Prada sprzedała już swoje udziały Brytyjczykom, o powrocie założycielki nikt nie mówił od lat. Jil Sander zajęła się w tym czasie projektowaniem dla japońskiej marki Uniqlo.

Od 2005 roku za projekty z metką Jil Sander odpowiedzialny był Raf Simons. W oficjalnym komunikacie przedstawiciele Jil Sander dziękują projektantowi za zaangażowanie w prace nad kolekcjami i życzą mu wszystkiego dobrego. Wiadomość uruchomiła lawinę spekulacji, z których najgłośniejsza dotyczy domu mody Christian Dior i nieobsadzonego od niemal roku stanowiska po zwolnionym Johnie Galliano. Władze Dior nie wypowiadają się na ten temat. Sam zainteresowany pożegnał się wzruszony i ze łzami w oczach piękną, pastelową kolekcją. Za kolejną, ostatnią dawkę kreatywnego minimalizmu otrzymał owację na stojąco. 

Przed Jil Sander trudne wyzwanie. Simons podniósł poprzeczkę bardzo wysoko. Jego ostatnie kolekcje nie wychodziły z czołówki największych przebojów międzynarodowych tygodni mody. O Belgu mówi się, że jako jedyny nadal wprowadza do mody nowe formy i umie eksperymentować z krojem. Założycielka przyjęła wyzwanie z nieskrywanym entuzjazmem i radością: „to będzie wielkie wyzwanie i ogromna radość budować tożsamość współczesnej Jil Sander. Paradygmaty zmieniają się i ewoluują z sezonu na sezon, ale serce marki pozostaje niezmienne.”

Zdjęcie Jil Sander i Raf Simons: Forum

AW