Wibrujący widelec na CES 2013 w Las Vegas

5 Komentarzy
4 Zdjęcia
Wtorek, 22-01-2013Innowacje w dziedzinie telewizorów, drukarki 3D, urządzenia zintegrowane ze smartfonem – czy kogoś takie nowości jeszcze dziwią? Na targach CES 2013 w Las Vegas zaprezentowano kolejne gadżety, a wśród nich także służące zdrowiu i aktywności fizycznej. Jeśli kierować się tym, co zobaczyć można na targach elektroniki użytkowej, wkrótce na topie będą wibrujące sztućce i czujniki rejestrujące dane medyczne w czasie rzeczywistym.

Prezentowane w halach targów CES  aplikacje i akcesoria mają wspomagać odchudzanie, regularną aktywność fizyczną oraz właściwe odżywianie. Prawdziwą furorę zrobił inteligentny widelec, wyposażony w czujnik kontrolujący prędkość spożywania posiłku. Jeśli jemy zbyt szybko – widelec zaczyna wibrować. A wolniejsze jedzenie jest, jak wiadomo, lepsze i dla naszego żołądka, i dla naszej linii. Wibrujący widelec od francuskiej firmy Hapilabs do sprzedaży trafi jeszcze w tym roku: latem w Stanach Zjednoczonych, a następnie – w Wielkiej Brytanii. Cena – ot, jedyne 99 dolarów.

W Las Vegas przedstawione były także aplikacje do przetwarzania danych medycznych, przeznaczone m.in. dla cukrzyków, a nawet gadżety działające na podstawie pomiaru fal mózgowych. Najbardziej realne do wprowadzenia na rynek są przyczepiane do klatki piersiowej czujniki Metria mierzące tętno, nawodnienie skóry, oddech oraz czas i jakość snu. Za pomocą technologii Bluetooth wysyłają te dane do telefonu lub tabletu. Twórcy urządzeń Metria, wycenianych na 30-40 dolarów, liczą na zainteresowanie firm farmaceutycznych oraz ubezpieczeniowych.

Podobne gadżety stanowiły około 25 proc. prezentowanych na CES 2013 urządzeń. Nowe technologie mogą więc służyć nie tylko minimalizowaniu kosztów produkcji, rozrywce czy nawiązywaniu znajomości, ale też zdrowiu i kondycji. Szkoda tylko, że ludzką samokontrolę będą zastępować wibrujące sztućce. Czy w przyszłości bez takich gadżetów ciężko będzie się obejść?

MM

Wibrujący widelec na CES 2013 w Las Vegas

Czujniki Metria mają nadzorować m.in. tętno i jakość snu

  • Wibrujący widelec na CES 2013 w Las Vegas
  • Wibrujący widelec na CES 2013 w Las Vegas
  • Wibrujący widelec na CES 2013 w Las Vegas
  • Wibrujący widelec na CES 2013 w Las Vegas