Warto zobaczyć: Sztuka krańców Europy w CSW

1 Komentarz
4 Zdjęcia
Sobota, 14-09-2013

Damiena Hirsta, lubującego się w kontrowersyjnych dziełach awangardowego artysty brytyjskiego, a także Mirosława Bałki, prezentującego swoje prace m.in. w londyńskim Tate Modern, przedstawiać nie trzeba. Dzieła obu artystów od 6 września oglądać można w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

To okazja dla wszystkich miłośników sztuki współczesnej. W Warszawie w ramach wystawy "British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś" obejrzeć można aż 140 prace 64 polskich i brytyjskich artystów, w tym Angusa Fairhursta, Angeli Bulloch, Katarzyny Kozyry czy Joanny Rajkowskiej, którzy dzięki uwadze mediów przekształciły sztukę współczesną w istotny element kultury popularnej.

Ekspozycja poświęcona jest grupie Young British Artists oraz polskiej sztuce krytycznej, które na przełomie lat 80. i 90. poruszały zagadnienia życia i śmierci, seksu i przemocy oraz etyki i polityki. Punktem odniesienia będą zatem przemiany ekonomiczne w Wielkiej Brytanii (Big Bang zapoczątkowane w 1986 r.) i społeczne w Polsce (upadek komunizmu w 1989 r.). Wystawę uzupełnią prace artystów tworzących w ostatnich latach.

"Czy wybijający się dzisiaj artyści nawiązują do spuścizny swoich poprzedników, czy ją odrzucają, czy może najzwyczajniej ignorują?" - zastanawiają się organizatorzy wystawy. W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie pomóc ma nie tylko rozległa ekspozycja, ale także wykłady, warsztaty czy przygotowane przez Olivera Basciano i Marylę Sitkowską kalendarium brytyjskich ?i polskich wydarzeń kulturalnych i politycznych.

Wystawę "British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś" zwiedzać można do 15 listopada. Więcej informacji TU

MM

Warto zobaczyć: Sztuka krańców Europy w CSW

Damien Hirst, Away from the Flock (Divided), detal, 1995, fot. Prudence Cuming Associates

 • Warto zobaczyć: Sztuka krańców Europy w CSW
 • Warto zobaczyć: Sztuka krańców Europy w CSW
 • Warto zobaczyć: Sztuka krańców Europy w CSW
 • Warto zobaczyć: Sztuka krańców Europy w CSW
 • Niedz., 15-09-2013 sdw
  Witam mam do zaoferowania ciekawy pomysł dla ludzi szukających zatrudnienia. Możesz zarabiać nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Dowiedz się więcej, skopiuj link: 1sl.pl/vv
  Powodzenia.
  Odpowiedz Zgłoś