Trend: chirurgia 1 dnia

3 Komentarze
4 Zdjęcia
Sobota, 15-09-2012

Czas to pieniądz, w świecie zdrowia także. Zatem, czy dysponując zaledwie 1 dobą można poprawić stan swojego zdrowia i zafundować sobie jakiś zabieg chirurgiczny?

Owszem, dlatego też o trendzie, który przywędrował do nas z USA mówi się „chirurgia 1 dnia”. Początkowo był po prostu sposobem na… przepełnione szpitale, gdyż hospitalizacja po zabiegu trwa zwykle jedynie 24 godziny. Sporą popularnością cieszą się „jednodniowe” operacje usunięcia zaćmy i implantacji soczewek wewnątrzgałkowych (wykonywane techniką tzw. mikrocięcia). Obecnie operować w taki sposób można przypadłości z zakresu ortopedii (np. artroskopia stawu kolanowego), urologii, czy ginekologii, a nawet endoskopowe zabiegi kręgosłupa. Zabieg usunięcia przepukliny jądra miażdżystego dysku wykonuje się w zaledwie pół godziny. Endoskop wprowadzany jest do dysku, dzięki czemu omijany jest kanał kręgowy, w którym znajdują się delikatne struktury jak rdzeń kręgowy. Dzięki temu unika się powikłań, jakie występują w tradycyjnej metodzie, a pacjent opuszcza szpital tego samego dnia.

Krótkoterminowymi są również chirurgiczne zabiegi laserowe wykonywane są przy użyciu endoskopu, takie jak usuwanie kamieni nerkowych czy enukleacja prostaty. - Zabieg usunięcia rozrostu prostaty jest minimalnie inwazyjny i praktycznie bezkrwawy, a pacjent opuszcza klinikę bez cewnika na drugi dzień po operacji – mówi dr Tomasz Maliszewski.

Sporym minusem jest fakt, że nie wszyscy mogą skorzystać z zabiegów chirurgii 1 dnia, przeciwwskazaniem może być np. cukrzyca czy choroby układu krążenia, a kwalifikacja wymaga wykonania wielu badań diagnostycznych i konsultacji specjalistów. Spora korzyść to skrócenie czasu oczekiwania na zabieg, gdyż pacjent nie wymaga hospitalizacji i tym samym miejsca na oddziale oraz skrócony do absolutnego minimum pobyt w szpitalu, który sam w sobie nie jest przyjemnym doświadczeniem. W taki sposób ogranicza również się ryzyko zakażeń i zmniejsza stres pacjenta związany z zabiegiem.

AG

 • Sob., 15-09-2012 barbara
  Rozumiem ,ze te operacje przeprowadza sie w szpitalach prywatnych.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 15-09-2012 Gość
  barbara (Sob., 15-09-2012) napisał:

  Rozumiem ,ze te operacje przeprowadza sie w szpitalach prywatnych.


  Również w "państwowych", ale oczywiście nie za darmo :]
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 01-01-2013 lulka
  Wmoim miescie na śląsku jest taka opcja leczenia ludzie korzystaja.
  Odpowiedz Zgłoś