Tradycyjne śluby anty-feministyczne?

21 Komentarzy
7 Zdjęć
Niedziela, 04-08-2013

Aż 19 proc. kobiet uważa, że tradycje ślubne są anty-feministyczne - podała ostatnio redakcja portalu WeddingDays.co.uk . O feministyczne wesela i podejście do tradycji ślubnych zapytała 200 panien młodych.

To, że panny młode coraz częściej odchodzą od tradycji, widać gołym okiem. Świadczy o tym oczywiście nie tylko malejąca liczba ślubów kościelnych, ale także choćby strój, w jakim para młoda przysięga sobie miłość i wierność. Panny młode, zarówno z pierwszych stron gazet, jak i te, które znamy osobiście, rezygnują z białych sukni ślubnych. Decydują się na róż, beż, a czasem, jak Avril Lavigne, nawet na czerń.

Panie planujące ślub rezygnują także z pierścionków zaręczynowych, które mają sygnalizować, że kobieta jest już zajęta. Decydują się za to na obrączki, które noszą zarówno mężatki, jak i mężowie, a zatem - nie mają nic wspólnego z dyskryminacją kobiet. Kwestią sporną jest również nazwisko. Zamiar pozostania przy panieńskim nazwisku lub zdecydowania się na nazwisko dwuczłonowe zadeklarowało 26 proc. badanych.

Spośród ankietowanych rezygnację z białej sukni ślubnej zapowiada 9 proc. kobiet. Nie oznacza to, że panny młode masowo rezygnują z tradycji. Większość, bo aż 76 proc. kobiet nadal chce, by do ołtarza zaprowadził je ojciec. Pokazuje to jednak, że prawie co czwarta odrzuciła ten zwyczaj. Powód? W mniemaniu feministek świadczy on o traktowaniu kobiet jako własności do oddania innemu mężczyźnie.

Błędem byłoby rozpatrywać wszystkie tradycje ślubne jako feministyczne. Wiele z nich, jak przyjmowanie nazwiska męża, traktowanych jest jako naturalna rzecz w budowaniu wspólnej rodziny. Podobnie jest z ojcem prowadzącym pannę młodą do ołtarza. To w opinii większości kobiet nie świadczy o anty-feministycznych poglądach, ale miłości, jaką córka darzy ojca.

Czytaj też: Feminizm, czyli od praw kobiet do depilacji
Czytaj też: Z Księżną Kate nie po drodze feministkomCzytaj też: Zmiana nazwiska - bezsensowna czy logiczna?

MM

Tradycyjne śluby anty-feministyczne?

Aż 19 proc. kobiet uważa, że tradycje ślubne są anty-feministyczne

 • Tradycyjne śluby anty-feministyczne?
 • Tradycyjne śluby anty-feministyczne?
 • Tradycyjne śluby anty-feministyczne?
 • Tradycyjne śluby anty-feministyczne?
 • Tradycyjne śluby anty-feministyczne?
 • Tradycyjne śluby anty-feministyczne?
 • Tradycyjne śluby anty-feministyczne?
 • Śr., 18-09-2013 Gość
  Dlaczego dziecko ma nosić nazwisko ojca to kobieta wkłada dużo więcej wysiłku w to aby dziecko pojawiło się na świecie więc to oczywiste że dziecko powinno nosić takie nazwisko jak jego matka i kropka.
  nie-feministka (Wt., 06-08-2013) napisał:

  Nie robcie z nas feministek, moda sie zmienia! Kościół poprzez swe działania zniechęca do slubow koscielnych. A nazwisko to cześć człowieka i ciężko się z nim rozstać. Niech panna młoda ma inne byle by dziecko miało nazwisko ojca

  Odpowiedz Zgłoś
1 2 3