Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody

4 Komentarze
15 Zdjęć
Piątek, 14-09-2012

Wielkie domy mody, tanie marki sieciowe o globalnym zasięgu, ekskluzywne akcesoria i mocno powiązane z modą kosmetyki. Branża mody generując ogromne pieniądze, stoi u podstaw wielu imponujących karier i majątków. 

W prestiżowym rankingu miliarderów opublikowanym przez magazyn Forbes nie brakuje osób związanych z modą. Przedstawiamy najbogatszą piętnastkę, która swoją zawodową przyszłość związała z branżą mody. 

Numerem jeden jest Bernard Arnault, czwarty na liście miliarderów Forbesa i pierwszy na liście najbogatszych Europejczyków. Majątek Francuza szacowany jest na 41 miliardów dolarów. Szef największej na świecie grupy skupiającej marki luksusowe LVMH znany jest z prowadzenia bezwzględnego biznesu. Mimo że Arnault ma w swoim imponującym portfolio takie giganty jak Louis Vuitton, Celine, Loewe, Givenchy, Fendy, Marc Jacobs, Emilio Pucci, Donna Karan, nie poprzestaje rozglądać się za nowymi nabytkami. Miliarder ma udziały w Bulgari, a ostatnio głośno jest o jego chrapce na Hermesa. 

Na miejscu numer dwa jest Amancio Ortega, założyciel i były prezes (obecnie na emeryturze) hiszpańskiej grupy Inditex, do której należą Zara, Bershka, Pull&Bear, Stradivarius, Massimo Dutti i Oysho. Ponad 5 tysięcy sklepów w 77 krajach na całym świecie przynosi miliardy. Ortega na liście najbogatszych Forbesa zajmuje siódmą pozycję. Jego majątek to 37,5 miliarda dolarów. 

Numer trzy to Stefan Persson, ósmy na liście miliarderów Forbesa z majątkiem rzędu 26 miliardów dolarów. Szwed swoją fortunę zawdzięcza słynnej marce H&M, na czele której stoi. Szef koncernu Hennes & Mauritz może się pochwalić globalnym zasięgiem, ponad 2200 sklepami i tanią marką, z którą regularnie współpracują największe osobowości luksusowej mody.

Pozycję numer cztery na zdominowanej przez mężczyzn liście zajmuje kobieta – Christy Walton, dziesiąta na liście miliarderów Forbesa (25,3 miliarda dolarów). Amerykanka jest dziedziczką fortuny Wal-Mart. Słynny, amerykański supermarket trudno nazwać liderem w branży mody. Walton znalazła się jednak w rankingu ponieważ odzież stanowi silną i bardzo istotną część oferty sklepu.

Kolejna kobieta w rankingu uplasowała się na miejscu piątym – Liliane Bettencourt. Bogata Francuzka swoją fortunę (24 miliardy dolarów i 15 pozycja w rankingu miliarderów Forbesa) zawdzięcza gigantowi L’Oreal. Słynną firmę kosmetyczną założył jej ojciec. I choć L’Oreal to kosmetyki, firma ściśle związana jest z branżą mody. 

Na miejscu szóstym jest Phil Knight z majątkiem 14,4 miliarda dolarów. Knight jest współtwórcą firmy Nike, jednego z najmocniejszych graczy w modzie sportowej. Zaczynał od sprzedawania tenisówek wprost ze swojego samochodu, dziś jest w pierwszej pięćdziesiątce miliarderów Forbesa. 

Miejsce siódme zajmuje Francois Pinault. Ważny rywal Bernarda Arnault, szef koncernu PPR skupiającego takie marki jak Gucci, Yves Saint Laurent czy Puma. Fortuna Francuza to 13 miliardów dolarów, co daje mu 59 miejsce na liście bogaczy Forbesa. Poza wielką modą, Pinault jest również koneserem wielkiej sztuki - do niego należy jeden z największych domów aukcyjnych na świecie Christies – i kobiecego piękna – jego żoną jest Salma Hayek.

Numerem osiem jest Leonardo Del Vecchio z fortuną 11,5 miliarda dolarów i 74 miejscem na liście Forbesa. Włoch jest założycielem firmy Luxottica, największego na świecie producenta i dystrybutora okularów słonecznych i korekcyjnych (również tych najbardziej luksusowych i pożądanych). Do niego należy ponad 6 tysięcy sklepów oferujących okulary. 

Miejsce dziewiąte zajmuje Tadashi Yanai. Japończyk z fortuną 10 miliardów dolarów (88 na liście Forbesa). Yanai jest założycielem i szefem Fast Retailing, firmy, która w swoim portfolio ma popularną markę Uniqlo oraz Theory i Helmut Lang.

Pierwszą dziesiątkę zamyka Ralph Lauren kwotą 7,5 miliarda dolarów i 122 pozycją na liście miliarderów Forbesa. Popularny projektant uchodzi za ikonę mody amerykańskiej. Twórca niesłychanego sukcesu i legendy, która obrosła markę. Kultowy dom mody noszący jego nazwisko ma ponad 11 tysięcy sklepów na całym świecie. 

Na miejscu jedenastym znajdują się bracia, panowie Alain i Gerard Wertheimer z majątkiem 7,5 miliarda dolarów. To do nich należy najsłynniejszy paryski dom mody – Chanel. Poza wielką modą, bracia Wertheimer posiadają winnicę.

Miejsce dwunaste na liście najbogatszych ludzi w branży mody zajmuje Giorgio Armani. Jego majątek to 7,2 miliarda dolarów, co daje mu 127 miejsce na liście miliarderów Forbesa. Słynny włoski projektant mody świetnie radzi sobie w biznesie. Armani to nie tylko ubrania, to przede wszystkim rozpoznawalny styl i estetyka, za którą wielu jest w stanie dużo zapłacić. Giorgio doskonale zdaje sobie z tego sprawę i czerpie pokaźne zyski z użyczania swojego nazwiska sieci hoteli, z których jeden otwarto niedawno w Dubaju. 

Pozycję trzynastą zajmuje Johann Rupert z majątkiem 5,1 miliarda dolarów i 199 miejscem na liście Forebsa. Pochodzący z Republiki Południowej Afryki Rupert jest prezesem holdingu Richemont, który kontroluje takie marki jak Cartier, Chloe, Montblanc czy Alfred Dunhill. O Richemont było szczególnie głośno w 2010 roku, gdy firma za 343 miliony dolarów kupiła najsłynniejszy sklep internetowy z wielką modą – Net-A-Porter. 

Na miejscy czternastym znalazł się Isak Andic. Jego majątek szacowany na 4,8 miliarda dolarów daje mu 221 miejsce w rankingu Forbesa. Andic jest współzałożycielem popularnej hiszpańskiej marki Mango. Sieciówka swoje kolekcje sprzedaje w ponad 2 tysiącach sklepów w 104 krajach na całym świecie. 

Top 15 najbogatszych ludzi w branży mody zamyka Leslie Wexner. Wartość majątku prezesa Limited Brands to 4,3 miliardy dolarów, co daje mu 248 miejsce na liście Forbesa. Na Wexnera zarabiają między innymi Victoria’s Secret i Abercrombie & Fitch.

AW

Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody

Bernard Arnault

 • Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody
 • Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody
 • Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody
 • Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody
 • Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody
 • Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody
 • Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody
 • Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody
 • Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody
 • Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody
 • Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody
 • Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody
 • Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody
 • Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody
 • Top 15: najbogatsi ludzie w branży mody
 • Pt., 14-09-2012 styl
  Miło byc w takim towarzystwie.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 15-09-2012 bajka
  Tyle kasy . oj.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 15-09-2012 Gość
  A gdzie Polskie marki ? Moda Polska, Reserved i Top Secret ? Przeciez to najwieksze luksusy dla Polaków... i nikt ich na zachodzie nie policzył ?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 15-09-2012 Gość
  Gość (Sob., 15-09-2012) napisał:

  A gdzie Polskie marki ? Moda Polska, Reserved i Top Secret ? Przeciez to najwieksze luksusy dla Polaków... i nikt ich na zachodzie nie policzył ?  ha ha dokładnie
  Odpowiedz Zgłoś