Święta poza domem. Rozmowa z Jackiem Malarskim z Traveliada.pl

3 Komentarze
4 Zdjęcia
Czwartek, 08-11-2012

Góry w Polsce, Słowacji, Czechach i Austrii dla masowego klienta, Indie, Sri Lanka oraz Tajlandia dla zamożniejszego. Coraz popularniejsze wśród rodaków jest spędzanie świąt poza domem. Jakie kierunki są najmodniejsze i czy podczas wyjazdów świątecznych mogą liczyć na kolację wigilijną? O to zapytaliśmy Jacka Malarskiego, dyrektora biura Traveliada.pl.

Na wyjazdy świąteczne połączone z Sylwestrem decyduje się już wielu Polaków. Co cieszy się większym zainteresowaniem – święta w górach czy ciepłych krajach?

Oba kierunki cieszą się zainteresowaniem w zależności od zasobności klientów. Oferty w górach w Polsce, Słowacji, Czechach i Austrii są tańsze i przeznaczone dla bardziej masowego klienta.  Wyjazdy do krajów egzotycznych jak Tajlandia, Sri Lanka, Indie to już poważniejszy wydatek, dlatego klientów jest relatywnie mniej. Dużą popularnością cieszą się Egipt i Wyspy Kanaryjskie jako kierunki całoroczne. Mamy częste przypadki seniorów, którzy w tym okresie jadą do Egiptu na trzy lub cztery tygodnie.

Które kierunki spośród zagranicznych wyjazdów są w tym okresie najmodniejsze?
Od lat bardzo popularne są wycieczki objazdowe do stolic europejskich: Pragi, Wiednia, Berlina, Paryża, Rzymu, Londynu, Barcelony. Od tanich wyjazdów bez noclegu z zabawą na ulicy po kilkudniowe wyjazdy samolotem. Na te tańsze jadą studenci zwykle w kilkunastoosobowych grupach znajomych. Sylwestra samolotem wybierają zapracowani biznesmeni, jadący przeważnie w parach.
Jakie oferty chętniej zamawiają Polacy – wyłącznie na święta czy połączone z Sylwestrem?

Najczęściej zamawiają sam Sylwester, później święta z Sylwestrem, najrzadziej same święta.

Wyjazdy organizowane są głównie dla rodzin czy może istnieją też oferty świąteczne dla studentów lub singli?

Rodziny wybierają raczej góry (Polska, Słowacja, Czechy), studenci Sylwestra w górach lub stolicach europejskich.


Wśród świątecznych turystów wielu jest jednak tradycjonalistami. Czy podczas takich wyjazdów mogą liczyć na kolację wigilijną?

W dość ograniczonym zakresie. Zwykle hotele oferują uroczystą kolację i jakiś komercyjny wystrój, ale nie przypomina to atmosfery europejskiej, jest raczej zabawne. Widok Mikołaja na ulicy w Hurghadzie bezcenny!

W programie świątecznych wczasów są jakieś specjalne atrakcje na same święta?

Atrakcje zależą od szefostwa hotelu. Jeśli są to np. Włosi, wtedy jest to z jakimś sensem, jeśli managerem jest Egipcjanin lub Tunezyjczyk, to jest tak sobie...

Ile kosztują świąteczne wczasy? Jak bardzo ich ceny różnią się od wakacji w wiosenno-letnim sezonie urlopowym?

Ceny wyjazdów w tym okresie są zbliżone do poziomu w okresie wakacyjnym, ale zdecydowanie droższe, o ok. 20-30 %, od terminów bezpośrednio przed okresem świątecznym i po nim.

Z jakim wyprzedzeniem należy taki wyjazd zarezerwować?

To zależy od roku. W tym roku wyjazdów zimowych jest nieco mniej i do końca listopada powinno już być wszystko sprzedane. Sylwester w stolicach europejskich autokarem sprzedaje się prawie do samego końca. Zawsze, jak jest popyt, to dostawia się dodatkowe autokary. Z samolotami trudniej, bo podstawienie dodatkowego samolotu wymaga skalkulowania dwóch przelotów pustego samolotu.

Dziękujemy za rozmowę.

Bieżące informacje o ofertach wyjazdów sylwestrowych dostępne są m.in. TU

MM

 • Sob., 10-11-2012 Autor
  Jadę do Pragi :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 28-11-2012 Gość
  my jednak święta wolimy spędzić w domu... ale na sylwestra chętnie wybędziemy nad morze, w primaverze teraz świetną imprezę organizują, taką w stylu hollywood z czerwonym dywanem itp :D rok temu byliśmy na imprezie retro i było bombowo :D
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 28-11-2012 Gość
  Ludzie teraz trochę uciekają od tych wszystkich przygotowań, czego zupełnie nie rozumiem. Przecież można wynająć ekipę sprzątającą, oni ogarną dom i właściwie na głowie tylko prezenty, bo przecież jedzenie również można kupić gotowe. To znowu nie taki straszny koszt, a święty spokój od sprzątania gwarantowany. Ja zainwestowałabym w usługi firmy Błyszczy, mają swoje środki czystości, także dodatkowych kosztów nie ma, a problem z głowy :)
  Odpowiedz Zgłoś