Stop nieletnim modelkom? Yomi Abiola wytacza działa

0 Komentarzy
2 Zdjęcia
Wtorek, 30-10-2012

Społeczna odpowiedzialność w branży modowej? Nie raz już zapowiadano modę na stosowanie materiałów z recyklingu czy dopuszczenie na wybiegi modelek „większych” niż w rozmiarze XS. Częściej wciąż słychać o wykorzystywaniu w modelingu małoletnich modelek i niskokosztowej produkcji odzieży w Chinach. Czy Nowy Jork powie temu stop?

W środę na modowej imprezie w Nowym Jorku modelka i współpracowniczka Vogue Italia, Yomi Abiola, wyszła z inicjatywą promocji uczciwych praktyk pracy w przemyśle odzieżowym. Podczas spotkań przedstawicieli branży toczyć się będą dyskusje zarówno na temat warunków pracy, jak i obecności na łamach magazynów nastoletnich modelek.

O co zamierza walczyć Yomi Abiola? Wymienia m.in. bezpieczeństwo w miejscu pracy, zdrowie kobiet, różnorodność etniczną w przemyśle oraz rzetelne wynagrodzenia. Jak twierdzi, przemysł działa wbrew interesom swoich odbiorców, bo promuje „nierealne koncepcje kobiecego piękna”, a ponadto toleruje niskie wynagrodzenia i niebezpieczne warunki pracy.

Jako jeden z celów działaczka stawia sobie kres wykorzystania nieletnich modelek. W tym właśnie celu chce otworzyć dyskusję o prawdziwym pięknie, które obecnie kreują nie kobiety, a młode, pozbawione jeszcze pełnych kształtów nastolatki.

Małoletnie modelki to tylko jeden z problemów, z jakimi mają się zmierzyć specjaliści w tej branży. Wiele można też zarzucić procesowi produkcyjnemu odzieży. Niedawno pisaliśmy o luksusie tajemniczego pochodzenia. Wiele produktów z wyższej półki powstaje w Chinach, ekskluzywne marki redukują w ten sposób koszty do niezbędnego minimum.

Przed Yomi Abiola długa droga. Zapowiadany na wiosnę panel w Nowym Jorku będzie dopiero początkiem, szansą na wyciągnięcie pierwszych wniosków. Forum, w ramach którego będą trwać rozmowy, nazwano STUFF - Stand Up For Fashion. W ramach projektu działa internetowa platforma dostępna TUMM

Stop nieletnim modelkom? Yomi Abiola wytacza działa

Yomi Abiola

  • Stop nieletnim modelkom? Yomi Abiola wytacza działa
  • Stop nieletnim modelkom? Yomi Abiola wytacza działa