Stambuł - idealny na urlop i na weekend

2 Komentarze
31 Zdjęć
Wtorek, 16-10-2012

Wielka impreza to wielka zmiana - ta prawidłowość sprawdza się w przypadku Stambułu i tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, którą miasto zostało w 2010 roku. Może nie była to jedna impreza, ale ich cykl, ale istotne jest to, jak Stambuł wykorzystał fundusze. Dla wielu europejskich miast powinien stanowić wzór. Powód? Jest on teraz jednym z najchętniej odwiedzanych w Europie miejsc, a na pewno jednym z najciekawszych.

Stambuł to miasto przemian, zapoczątkowanych około 2010 roku, kiedy został Europejską Stolicą Kultury, i trwających do dzisiaj. Hotele butikowe we wcześniej rozsypujących się budynkach, zespół restauracji w dawnej wiosce rybackiej, muzeum sztuki w niszczejącym magazynie. To powody, dla których na weekendowy wypad (ang. city break) warto wybrać właśnie to tureckie miasto.

Weekend to niewiele czasu, by skorzystać z większości uroków Stambułu. Jednak każdy od wycieczki wymaga czego innego - można skupić się na zabytkach, można wczuć się w klimat miasta, odwiedzając restauracje, urocze księgarnie i sklepy z przedmiotami w stylu vintage. Oferta jest szeroka, począwszy od pałaców i meczetów, skończywszy na olbrzymim Krytym Bazarze. Jak zaplanować city break w Stambule?

Miejsce, w którym wschód spotyka się z zachodem i gdzie Europa łączy się z Azją, jest doskonałą ucieczką od codzienności. Tym bardziej, że jest ona tam zgoła inna niż w miastach Europy Zachodniej. Najlepiej ją poznać, zwiedzając najważniejsze zabytki. Do programu wycieczki warto wpisać Hagię Sofię, monumentalny kościół, który najpierw służył chrześcijanom, później wyznawcom islamu, a wreszcie został przekształcony w muzeum. Kolejnym obowiązkowym punktem jest Pałac Topkapi.

Stambuł, zwłaszcza od 2010 roku, to wiele więcej niż setki zabytków. Najlepiej pokazuje to tętniąca przez całą dobę życiem ulica Istiklal. Dzięki smakoszom i artystom szczególnie bogata jest tam oferta restauracji i instytucji kulturalnych: teatrów i galerii sztuki. Spacery po tej okolicy podczas weekendu najlepiej uzupełnić wycieczką statkiem po cieśninie Bosfor, podczas której można zobaczyć kilka meczetów i pałaców, jak wspomniany wcześniej Topkapi, ale też Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To jednak jest warte odwiedzin, nie tylko ze względu na dzieła, ale też oryginalną restaurację z daniami kuchni międzynarodowej.

City break w Stambule bez poznania lokalnych trunków i kawiarni, jak np. House Cafe,  oznaczałoby tylko rychły powrót do miasta, by nadrobić zaległości. Cały weekend można by tu poświęcić właśnie na odwiedzanie restauracji, czy to przy modnej ulicy, czy na szczytach budynków, skąd turyści i mieszkańcy podziwiają zachody słońca.

Na topie, zwłaszcza wśród młodych ludzi, jest także Wieża Galata, przy której studenci spędzają wieczory i noce, śpiewając i grając na gitarze. Na mapie klubowej pierwsze miejsce na podium należy do dyskoteki Reina, odwiedzanej m.in. przez koszykarzy Tima Duncana i Kobe Bryanta.

Czy Stambuł jest warty polecenia? Zdecydowanie tak, zarówno na wypad weekendowy, jak i dłuższy urlop. Choć zderzenie z rzeczywistością po powrocie może być bolesne. Nawet po dwóch nocach w jednym z wielu luksusowych hoteli Stambułu, np. w Witt Istanbul z 18 wielkimi apartamentami czy modnym hotelu butikowym sieci House Hotel.

Polecamy:

Witt Istanbul Hotel, cena za nocleg od 670 zł
House Hotel, cena za nocleg od 420 zł
Marmara Pera Hotel, cena za nocleg od 370 zł
Ritz Carlton Istanbul, cena za nocleg od 800 zł
MM

 • Śr., 17-10-2012 Gość
  Polskie ceny u nas wycieczka 3 dniowa 189 hotel ze sniadaniem plus przelot w polsce ceny z dupy
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 17-10-2012 Gość
  189 euro oczywiscie
  Gość (Śr., 17-10-2012) napisał:

  Polskie ceny u nas wycieczka 3 dniowa 189 hotel ze sniadaniem plus przelot w polsce ceny z dupy

  Odpowiedz Zgłoś