Sposoby na osiągnięcie zawodowej pewności siebie

0 Komentarzy
4 Zdjęcia
Piątek, 08-03-2013

Zmiana miejsca pracy, mniejsze doświadczenie od innych pracowników oraz lęk przed utratą pracy to główne powody braku zawodowej pewności siebie. A bez niej ani rusz, bo pewność siebie, tak jak relacje z szefem, konieczna jest w budowaniu zaufania. Jednak nie jest to coś, nad czym nie można popracować.

Umiejętność zarządzania własnym wizerunkiem oraz samooceną wymaga pewnej wiedzy. Z pewnością posiadają ją te osoby, które wspinają się po kolejnych szczeblach kariery i otrzymują najbardziej intratne propozycje. Jak przyznają, wraz z zaufaniem do pracownika poprawia się jego zaangażowanie, dlatego na pewności siebie zyskują zwykle i podwładni, i przełożeni.

Eksperci z zakresu doradztwa zawodowego i marketingu podzielili się z redakcją magazynu „Forbes” sposobami na zwiększenie pewności siebie w miejscu pracy. Ich porady na pozór wydają się banalne, ale w rzeczywistości dla wielu osób na rynku pracy nie są wcale takie oczywiste.

Skupić się na sobie – zamiast skupiać się na zabijaniu czasu plotkami i rozmowami na temat polityki firmy, zwłaszcza gdy ma się do niej zastrzeżenia, lepiej poświęcić się wykonaniu zadania. Sekret tkwi w końcu w nastawieniu do pracy.

Rozpoznać swoje mocne strony – należy znać swoje umiejętności i możliwości oraz znaleźć sposoby na wykorzystanie ich w codziennej pracy. To czyni ludzi zaangażowanymi w pracę, a jednocześnie bardziej pewnymi siebie.

Zidentyfikować słabości – zupełnie naturalne jest to, że każdy ma zarówno mocne, jak i słabsze strony. Ale o ile możliwości należy wykorzystywać, o tyle słabości lepiej eliminować lub zmniejszać.

Uwierzyć w siebie – nie ma nic gorszego niż brak wiary we własne możliwości. Zamiast mówić „nie dam rady” lepiej powtarzać „mogę to zrobić”. W budowaniu wiary w siebie pomocne jest myślenie o rzeczach, które w sobie lubimy i które udały nam się danego dnia.

Monitorować sukcesy – prowadzenie listy codziennych dokonań pomaga sobie uświadomić wartość własnych osiągnięć. W ramach takiego monitoringu korzystne jest również przechowywanie w jednym folderze przesłanych e-mailem listów gratulacyjnych oraz pochwał od przełożonych.

Zaufanie nie jest rzeczą stałą – warto pamiętać o tym, że czyjeś zaufanie łatwiej stracić niż je wzbudzić. Kiedy coś pójdzie nie tak, najlepiej odbudować je jak najszybciej, zanim zapadną ważne decyzje, np. dotyczące ważnego projektu czy dalszej współpracy.

Zapytać innych o swoje mocne strony – bywa, że nie widzimy swojego talentu, ale często zauważa go ktoś inny, np. przyjaciel, przełożony czy członek rodziny. Warto zapytać go, jakie mocne strony w nas widzi i jak moglibyśmy je wykorzystać.

Podejmować wyzwanie – swoje możliwości najlepiej sprawdzać w praktyce. Próbowanie czegoś nowego jest bardziej twórcze od wykonywania tych samych zadań. Sukces w realizowaniu nowego projektu nie tylko pomaga rozpoznać swoje umiejętności, ale i zwiększa pewność siebie.


Pozytywne nastawienie – nie oznacza ono bycia szczęśliwym i uśmiechniętym na okrągło, a raczej bycie optymistą. Przejawem pozytywnego nastawienia jest proponowanie rozwiązań, a nie ograniczanie się do samego omawiania problemów. To najlepszy sposób, by zyskać uznanie w oczach współpracowników oraz szefa.

Włączyć emocjonalny radar – w życiu zawodowym konieczna jest także samokontrola. Pod wpływem stresu najłatwiej zachować się w sposób, który sprawi, że zaufanie tracą i współpracownicy i przełożeni. Każda sytuacja wymaga odpowiedniego zachowania – takiego, które inni chcieliby naśladować

MM

Sposoby na osiągnięcie zawodowej pewności siebie

Nad pewnością siebie można pracować

  • Sposoby na osiągnięcie zawodowej pewności siebie
  • Sposoby na osiągnięcie zawodowej pewności siebie
  • Sposoby na osiągnięcie zawodowej pewności siebie
  • Sposoby na osiągnięcie zawodowej pewności siebie