Salezjański Ruch Troski o Młodzież Saltrom

7 Komentarzy
1 Zdjęcie
Czwartek, 17-03-2011

Salezjański Ruch Troski o Młodzież Saltrom

Jak pewnie wszyscy nasi czytelnicy wiedzą, od kilku lat, każdy z nas może przekazać 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Z reguły nie są to duże sumy, podatnicy je lekceważą omijając ten punkt zeznań podatkowych, a przecież tak niewiele trzeba!

Przecież wystarczy jeden „klik”, żeby wesprzeć tych, którzy niosą pomoc w naszym imieniu. Te pieniądze i tak nie są już nasze, musimy je oddać, dlatego tym, którzy jeszcze nie zdecydowali, a bliskie są im idee salezjańskie, a w szczególności bezinteresowna troska o dobro najbardziej potrzebującej młodzieży, podpowiadamy: wesprzyjcie Salezjański Ruch Troski o Młodzież Saltrom.

Jest to prężne, a przede wszystkim skuteczne stowarzyszenie zrzeszające ludzi dobrej woli, którzy pragną aktywnie wspierać ludzi młodych, szczególnie tych niepotrafiących lub niemogących odnaleźć się w społeczeństwie, odrzuconych i zagrożonych uzależnieniem. Trudno przedstawić działanie Saltromu w paru słowach podobnych do tych określających inne organizacje, niech rekomendacją będzie poniższy tekst opisujący jeden dzień z życia pewnej wyjątkowej, krakowskiej kamienicy:

Kraków, Dębniki, ulica Różana 5. Tu właśnie znajduje się miejsce absolutnie niezwykłe – najbardziej oblegana i tętniąca życiem kamienica w tej części Krakowa.

Zwykłe popołudnie, jakich wiele w ciągu roku szkolnego. W trzypiętrowej kamienicy życie wre, jak zwykle po 14:30. O tej godzinie otwiera się, bowiem świetlica Świat Dziecka, do której właśnie przepychając się wbiega radosna grupa dzieciaków.

Każdy dzień w świetlicy zaczyna się od odrabiania zadań domowych, – dlatego  po przekroczeniu progu każdy krzyczy, z czego ma pracę domową i wybiera sobie wychowawcę, pod którego okiem odpowie na pytanie How are you?, czy zgłębi tajemnice pola powierzchni równoległoboku. Po „pracy” przychodzi czas odpoczynku, czyli dla każdego coś miłego. Można pograć w gry planszowe, w ping-ponga, pobawić się w chowanego. Każdego dnia na dzieci czeka też ciepły posiłek i słodki podwieczorek. A oprócz tego bezpłatne zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, sportowe oraz prowadzone przez panią psycholog zajęcia programowe.
     
CZERWONE I CZARNE KAPTURY
Piętro niżej, w Oratorium, skupia się młodzież. Kim są ci młodzi ludzie? Czerwone lub czarne kaptury przysłaniają im głowy, kryjąc w czeluściach tajemnicy ich twarze. Zachowują się głośno, hałaśliwie. Parafianie trochę się ich boją. Ale czy oni rzeczywiście są groźni? Przecież w większości to wyrośnięte dzieciaki. Wszyscy na nich krzyczą, przepędzają z miejsca na miejsce. A w domu... atmosfera panuje nie do wytrzymania. Stoją więc pod bramami kamienic bezpańscy, bo nikt się nimi nie interesuje.

Tymczasem w Oratorium, świetlicy dla młodzieży, są zawsze mile widziani. Przychodzą tu po lekcjach aby pogadać, pograć w bilard, w piłkarzyki, w koszykówkę czy ping-ponga. Mogą wziąć udział w zajęciach tanecznych – hip-hop, breakdance… Również na nich codziennie czeka ciepły posiłek. Mogą również wyjechać w wakacje poza miasto.

SALEZJAŃSKIE LATO – WAKACJE Z SALTROMEM

Co roku w ramach akcji Salezjańskie Lato – wakacje z Saltromem około tysiąca dzieci wyjeżdża na obozy sportowe w górach, kolonie nad morzem oraz wyczekiwane często przez cały rok rejsy mazurskie. Organizowane są również darmowe półkolonie w Krakowie. Wyjechać z Saltromem mogą również dzieci spoza placówki, w tym także te z domów dziecka i rodzin zastępczych. „Kolonie są odpłatne, ale staramy się, aby mogło pojechać z nami każde dziecko, bez względu na jego sytuację materialną – mówi ks. Andrzej Król, prezes Saltromu – Jest to możliwe w dużej mierze dzięki sponsorom oraz darowiznom. Spędzamy wakacje w duchu wielkiego wychowawcy i przyjaciela młodzieży – księdza Bosko, czyli wypoczywamy aktywnie i twórczo, a wychowawcy, których jest więcej, niż wymagają przepisy, indywidualnie docierają do każdego wychowanka – dodaje ks. Andrzej.
     
OBIADEK BYŁ GITESIK!

Czym zatem jest Saltrom? To roześmiane buzie dzieciaków, które „uciekły” na wycieczkę za miasto… to wielkie oczy uradowanej Małgosi na widok kolorowych zeszytów i książek, o brak których już nikt nie będzie się złościł. To zachwyt tych, którzy pierwszy raz w życiu zobaczyli morze i pewnie by się to nie udało, gdyby nie dofinansowania, sponsorzy i ludzie wielkiego serca…

 To posiłek każdego dnia, prośba o dokładkę i niezwykłe komentarze: „Obiadek był gitesik!”. To wreszcie radosny sms: „Zdałem, już nie mam zagrożenia”. To niedowierzanie w głosie młodego człowieka, który pojął zawiłości matematyki lub chemii i zdziwienie: „To takie proste?!”. To taniec zwycięstwa nad każdym rozwiązanym trudnym problemem, to niekończące się rozmowy o tym, jak dogadać się z nauczycielami i rodzicami i jak przeżyć „piekło zwane młodością”. To ciepłe ramiona dzieciaków, pragnących przytulenia, to czasem smutne oczy młodych ludzi szukających zrozumienia…
Więcej na temat tej i innych Fundacji znajdziecie Państwo na stronie: http://www.pomagampodatkiem.pl/ .
Na stronie polecamy także intuicyjny, łatwy w obsłudze program, dzięki któremu bez trudu obliczycie należny podatek i przekażecie 1% na rzecz wybranej Fundacji.

MO

 • Czw., 17-03-2011 gość
  Wszelkie tego typu organizacje powinny byc swieckie!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 17-03-2011 KokardkaZeSznurka
  gość (Czwartek, 17-03-2011) napisał:  Wszelkie tego typu organizacje powinny byc swieckie!


  Zgadzam się. Pieniądze daję, ale nie na sekciarskie pranie mózgów.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 17-03-2011 gość
  gość (Czwartek, 17-03-2011) napisał:  Wszelkie tego typu organizacje powinny byc swieckie!


  a dlaczego? przeciez są ludzie wierzący, którzy chcą to przekazywać innym i są wierzacy, którzy chcą pomagać organizacjom nieświeckim. I mają do tego prawo, nic złego nie robią
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 17-03-2011 waw
  Znajomi z Krakowa wysyłają z nimi dzieciaki na wakacje. Rodzice zadowoleni bo mają niskie ceny, a dzieci super wakacje.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 17-03-2011 kag
  Wam wszystkim odpowiem tak: warto!!! Słuchajcie, jestem osobą z innego ruchu, też salezjańskiego, więc wiem, co z tymi pieniędzmi się dzieje. Salezjanie pomagają młodzieży, do niczego jej nie zobowiązując. Zakładają ośrodki wychowawcze, oratoria, misje pomagające ubogim krajom. A podczas tych misji nie chodzą z Biblią po ulicach i nie nawołują do nawrócenia, ale np. pracują za darmo w bibliotekach. Jeśli więc nie chcecie przekazać tej organizacji 1% (do czego gorąco zachęcam!), to zanim się wypowiecie, dowiedzcie się, co tak na prawdę z Waszymi pieniędzmi się dzieje. Dodam też, że nie wszystkie organizacje religijne, nie tylko chrześcijańskie, są takie, jak przywołane wyżej Radio Maryja.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 17-03-2011 gość
  kag (Czwartek, 17-03-2011) napisał:  Wam wszystkim odpowiem tak: warto!!! Słuchajcie, jestem osobą z innego ruchu, też salezjańskiego, więc wiem, co z tymi pieniędzmi się dzieje. Salezjanie pomagają młodzieży, do niczego jej nie zobowiązując. Zakładają ośrodki wychowawcze, oratoria, misje pomagające ubogim krajom. A podczas tych misji nie chodzą z Biblią po ulicach i nie nawołują do nawrócenia, ale np. pracują za darmo w bibliotekach. Jeśli więc nie chcecie przekazać tej organizacji 1% (do czego gorąco zachęcam!), to zanim się wypowiecie, dowiedzcie się, co tak na prawdę z Waszymi pieniędzmi się dzieje. Dodam też, że nie wszystkie organizacje religijne, nie tylko chrześcijańskie, są takie, jak przywołane wyżej Radio Maryja.


  Niestety ale ja też mam sprawdzone informacje o patologii i złodziejstwie kosciola, wiec dziwi mnie ze ludzie daja pieniadze na szerzenie ciemnoty
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 23-03-2011 gość
  przecież są też świeckie!! poza tym jak komuś nie pasuje to pójdzie do innej tak?? wolna wola!! amen
  Odpowiedz Zgłoś