Raport z rynku najmu nieruchomości

10 Komentarzy
2 Zdjęcia
Wtorek, 01-07-2008

Raport z rynku najmu nieruchomości

Analiza ofert najmu mieszkań zgłoszonych do serwisu Oferty.net w maju 2008 wykazała, że wraz ze zbliżającym się "martwym sezonem" na rynku najmu nieznacznie spadają ceny. W zeszłym miesiącu średnia cena oferowanego do wynajęcia mieszkania spadła o ponad 2%.

Obserwując tę sytuację przez pryzmat dotychczasowych, powolnych, ale jednak stałych, comiesięcznych wzrostów, można stwierdzić, że okres wakacyjny to najlepszy czas na znalezienie atrakcyjnego lokum za rozsądną (jak na Warszawę) cenę. To także idealny moment na zamianę wynajmowanego mieszkania; osoby pracujące i studenci, którzy nie zamierzają wyjeżdżać na lato z Warszawy mogą teraz znaleźć lokal tańszy, większy, lepiej wyposażony czy lepiej zlokalizowany. Właściciele zwalnianych obecnie mieszkań wolą je wynająć za nieco niższą cenę aniżeli pozbawić się na dwa czy trzy miesiące przychodów z czynszu.

Od drugiej połowy sierpnia praktycznie aż do końca października popyt znów radykalnie wzrośnie, a wraz z nim spodziewany jest wzrost stawek za najem. Szacunkowy koszt najmu mieszkania 1- lub 2-pokojowego będzie wyższy średnio o 8%. Przewidywany wzrost czynszów za wynajem mieszkań 3-pokojowych i większych będzie niższy - ok. 5%.

W ciągu ostatniego miesiąca średnie stawki najmu mieszkań jednopokojowych zgłoszonych do serwisu Oferty.net spadły o 100 zł.

Najwyższe stawki za najem lokali z tego segmentu niezmiennie obowiązują w Śródmieściu - średnio 1 771 zł. Kolejne pozycje - biorąc pod uwagę stawki ofertowe - zajęły w maju: Bemowo, Mokotów i Ochota. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że na Bemowie oferowane są głównie lokale w nowym budownictwie, o większej powierzchni oraz o wyższym standardzie wyposażenia.

W przypadku mieszkań 2-pokojowych najwyższe stawki są domeną Wilanowa, w którym na wynajem często przeznaczane są nowocześnie wykończone lokale w nowych budynkach oddanych do użytku na przestrzeni ostatnich 3 lat.

Nieznacznie taniej można wynająć mieszkanie 2-pokojowe w Śródmieściu (2 951 zł) i na Mokotowie (2 629 zł). W tych dzielnicach różnice w standardzie oferowanych lokali są znaczne - od zaniedbanych mieszkań wyposażonych w meble i sprzęty jeszcze z okresu PRL po zupełnie nowe, komfortowe apartamenty.

Najwięcej ofert w samym centrum

Ze Śródmieścia, które jest dzielnicą najdroższą pod względem poziomu średnich czynszów najmu, pochodziła w maju ponad jedną czwarta ogólnej liczby warszawskich ofert. Dużą podaż zapewnia także Mokotów i Ursynów. Łącznie na obszarze tych trzech dzielnic zlokalizowana jest ponad połowa mieszkań, które były oferowane do wynajęcia w ub. miesiącu.

Raport z rynku najmu nieruchomości

Deficyt kawalerek

Praktycznie w każdej stołecznej dzielnicy największy odsetek ofert stanowią oferty wynajmu mieszkań dwu- i trzypokojowych. Największy wybór takich mieszkań oferuje Śródmieście i Mokotów. Tam zlokalizowanych jest blisko 50% mieszkań zarówno w jednej, jak i drugiej kategorii.

Mieszkania jednopokojowe - najbardziej poszukiwane i najszybciej znajdujące najemców - w większości dzielnic stanowią dobro deficytowe. W porównaniu do innych części miasta duży odsetek takich mieszkań w ogólnej podaży dzielnicy znajduje się głównie w prawobrzeżnej Warszawie - na Pradze Północ i Południe, na Targówku i w Wesołej. Natomiast w dzielnicach, w których ofert jest dużo i rozkładają się one w miarę równomiernie, mieszkania jednopokojowe stanowią maksymalnie 10% podaży całej dzielnicy.

Również trudno znaleźć odpowiadające preferencjom wynajmujących mieszkania duże - 4-pokojowe i większe. W najbardziej popularnych lokalizacjach, jak Mokotów, Ursynów czy Śródmieście takich ofert jest bardzo niewiele.

Mokotów popularny wśród najemców

Mokotów to jedna z najpopularniejszych dzielnic wśród osób poszukujących "czterech kątów". Zamieszkiwana chętnie nie tylko ze względu na prestiż samej dzielnicy i otoczenia, ale też za bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury. Komfort życia, który zapewnia wygodna komunikacja miejska, bliskość sklepów, uczelni, szkół czy ośrodków sportowych, duży udział terenów zielonych, a przy tym bliskość centrum miasta, przyciąga nie tylko nabywców ale i najemców mieszkań.

Wspomniana popularność i prestiż dzielnicy ma jednak swoje złe strony - Mokotów jest bowiem jedną z najdroższych dzielnic - stawki najmu zawsze plasują się tu znacznie powyżej średniej. Jednak w tym wysokim poziomie cen można znaleźć i pozytywny aspekt - są one mniej podatne na sezonowe wzrosty i spadki. Od ponad roku wykazują dość dużą stabilność. (poniższy wykres przedstawia fluktuację cen w tym okresie dla całej dzielnicy oraz mieszkań jedno- i dwupokojowych).
 
Posługując się danymi z ofert z ostatniego miesiąca można powiedzieć, że jeden pokój na Mokotowie można było wynająć za średnio 1 700 zł. Aby korzystać z jednego dodatkowego pokoju, trzeba było wydać już prawie 1 000 zł więcej. Kolejny tysiąc trzeba było dołożyć do mieszkania trzypokojowego. Natomiast amatorzy dużych mieszkań musieli się liczyć z naprawdę wysokimi, nawet jak na warszawskie realia, kosztami - oferty wynajmu mieszkań czteropokojowych i większych zaczynają się od około 6 000 zł.

Raport został przygotowany na podstawie danych statystycznych serwisu Oferty.net - nieruchomości w Internecie. Badanie odbyło się na próbie 2012 unikalnych ofert najmu mieszkań w Warszawie zgłoszonych do serwisu Oferty.net przez agencje nieruchomości i osoby prywatne w maju 2008 r.

Ceny wynajmu mieszkania, przy użyciu których zostały przeprowadzone analizy, zawierają opłaty czynszowe, których wysokość zależy przede wszystkim od powierzchni mieszkania oraz liczby osób w nim mieszkających.

MWW

 • Wt., 01-07-2008 gość
  A ja w Hiszpanii wynajmuję nowe mieszkanie z nowymi meblami, 3pokojowe za 400euro.A i klimat mam za darmo.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 01-07-2008 gość
  Kawalerek w Wawie nie ma na wynajem.
  Wszystko zajęte.
  A to co do wynajmu to znajduje nabywcę w dosłownie 3 minuty....

  Ceny z kosmosu.

  24 m2 za 1500 zł - i nie piszę tu o luxusach ;-)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 01-07-2008 renf.
  a ceny domów?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 01-07-2008 Betrand
  ceny wynajmu spadły o dużo więcej niż tu piszą, fakt, jeśli chodzi o kawalerki nie jest to tak widoczne, ale apartamenty czy domy są nawet na dzień dzisiejszy dużo tańsze, jeśli chodzi o wynajem, niż jeszcze 1.5 roku temu, społeczeństwo powoli nam mądrzeje i nie daje się tak dymać developerom, jak to do nie dawna było
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 01-07-2008 gość
  Ja na slonecznej Florydzie place 850 $ za apartment 120 mkw (3 pokoje, 2 lazienki). Do Oceanu 10 min spacerkiem. Pozdrawiam wszystkich Polakow... Trzymajmy sie razem....
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 01-07-2008 gość
  gość (Wtorek, 01-07-2008) napisał:  Kawalerek w Wawie nie ma na wynajem.Wszystko zajęte.A to co do wynajmu to znajduje nabywcę w dosłownie 3 minuty....Ceny z kosmosu.24 m2 za 1500 zł - i nie piszę tu o luxusach ;-)  racja, placi sie kupe kasy za maleńkie mieszkanko w dodatku nieumeblowane...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 01-07-2008 gość
  olać warszawkę z jej cenami i wszechobecnym chamstwem. Zarobki w stolicy są nieadekwatne do ceny wynajmu czy kupna mieszkania.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 27-07-2008 Warszawiak, - od urodzenia.
  gość (Wtorek, 01-07-2008) napisał:  olać warszawkę z jej cenami i wszechobecnym chamstwem. Zarobki w stolicy są nieadekwatne do ceny wynajmu czy kupna mieszkania.  Kto chce może i olać, ale chamstwo w Warszawie jest tylko dlatego, gdyż wieśniactwo i buractwo z całęj polski zjeżdza się tu i po roku mieszkania uważa się za warszawiaków. Przyjeżdżacie tu wieśki i opinie tylko psujecie. Warszawa dla warszawiaków - nie buraków!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 23-09-2008 gość
  To prawda ceny najmu rosna ale do kiedy. Fajne raporty z rynku najmu sa tez na www.wynajem.pl. POLECAM
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 16-07-2012 Gość
  Najtańsze ogrzewanie domu http://www.infrapanel.pl oraz sauny na podczerwień http://infrasauna.pl
  Odpowiedz Zgłoś