Pies jest członkiem rodziny, a z założenia, swoją rodzinę powinno się kochać. To tłumaczy, dlaczego wciąż zaskakuje się ludzi pomysłami tworzenia licznych udogodnień dla czworonogów. Były już luksusowe ubranka, usługi wprowadzone przez linie lotnicze czy hotele. Jednak skoro pies żyje z ludźmi na co dzień, to i na co dzień powinien mieć dostęp do różnych wygód.
Ulubieńcowi sprezentować można choćby Jentle Pet – wannę, dzięki której psiak poczuje się jak w gabinecie SPA. Jak twierdzi producent, jest wygodna i ergonomiczna. Dzięki wyposażeniu w jacuzzi działa terapeutycznie. Właścicielowi w korzystaniu pomóc ma m.in. filtr, który wspomaga oczyszczanie wanny z sierści. W zależności od rozmiaru i funkcji kosztuje od 1500 do 3200 dolarów.
Biorąc pod uwagę fakt, że hydroterapia sprawdza się także w przypadku psów, warto przypomnieć jeszcze o wprowadzonej na rynek podwodnej bieżni dla czworonogów. Z niej korzystają zwierzęta zmagające się z problemami stawów, zanikiem mięśni, zwyrodnieniami łap, mające za sobą zabiegi ortopedyczne lub pracujące nad kondycją psy sportowe.
„Bieżnia zapewnia kontrolę nad szybkością, czasem trwania oraz intensywnością ćwiczeń. Wpływa na rozwój masy mięśniowej, stopień rozciągnięcia mięśni, stymulację nerwowo-mięśniową, a także poprawia wydolność organizmu” – czytamy na stronie fizjoterapiapsow.pl . Kupienie takiej bieżni to już jednak większy wydatek, bo rzędu 25 tys. dolarów.
Japoński projektant Kenya Hara wpadł z kolei na pomysł stworzenia psiej architektury. Nazwijmy je psimi mebelkami. Są one dostosowane nie tylko do wymiarów czworonoga, ale także jego charakteru. Doskonale przedstawiają to fotografie, na których jedne psy wylegują się na leżakach, inne, jak pudelek, przyglądają się w lustrze, a kolejne, jak jamniki, wspinają się.
Do współpracy zaproszonych zostało 11 projektantów. Ich konstrukcje, najczęściej wykorzystujące drewno, stały się odzwierciedleniem różnorodności psich ras. Meble nie trafiły do sprzedaży, ale za to mogą być inspiracją dla każdego, kto chciałby swojemu pupilowi zbudować coś własnoręcznie. Ułatwia to strona Architecture For Dogs , na której opublikowane zostały instrukcje i plany.
Pytanie – po co to wszystko? Nie jest tajemnicą, że psy nie tylko bywają terapeutami, ale niekiedy same tej terapii potrzebują. Zwykle wkracza wówczas behawiorysta, który pomaga walczyć zarówno z lękiem, jak i agresją u psa. Ale tak jak w przypadku ludzi, i u psów złemu samopoczuciu lepiej zapobiegać.
MM