Przy Koloseum tylko pieszo lub rowerem

0 Komentarzy
4 Zdjęcia
Czwartek, 08-08-2013

Ulicę Via dei Fori Imperiali kojarzy każdy, kto odwiedził już Wieczne Miasto. Jeśli ktoś wizytę w Rzymie ma dopiero w planach, niech zapamięta, że do Koloseum nie dojedzie skuterem. Od 3 sierpnia w okolicach słynnego zabytku egzekwowany jest zakaz ruchu kołowego.

Zmiany związane z ochroną rzymskich atrakcji turystycznych trwają. Najpierw zakazano jedzenia w miejscach publicznych, później jazdy samochodem i skuterami. W trosce o zabytki zamknięto odcinek reprezentacyjnej ulicy Via dei Fori Imperiali, prowadzącej z Koloseum do pomnika Wiktora Emanuela II na placu Weneckim.

Zakaz ruchu kołowego w okolicach Koloseum burmistrz Rzymu zapowiedział już wiosną. Jak twierdził, zbyt duże natężenie ruchu spowodowało zniszczenie rzymskiego zabytku. By zapobiec jego dalszej dewastacji, obszar stać ma się parkiem archeologicznym. Skuterami i samochodami poruszać będzie trzeba się więc po sąsiednich ulicach.

Entuzjazmu burmistrza nie podzielają jednak mieszkańcy. Najbardziej obawiają się o to, że na wprowadzanych przez niego zmianach stracą okoliczne sklepy i niewielkie, rodzinne firmy. Kierowcy boją się z kolei, że zamknięcie drogi spowoduje korki uliczne w innym miejscu. Póki co z trasy korzystać mogą autobusy miejskie oraz taksówki.

Ignazio Marino funkcję burmistrza zaczął sprawować dopiero w 2013 roku. Wprowadzony przez niego zakaz ruchu kołowego w okolicach Koloseum to początek zmian, które zapowiedział tuż po objęciu urzędu. Włodarz, jako zapalony rowerzysta, planuje stworzenie całej strefy dostępnej jedynie dla pieszych i cyklistów.

Czytaj też: Rzym zakazuje jedzenia w miejscach publicznych
Czytaj też: Tod's odrestauruje rzymskie Koloseum

MM

Przy Koloseum tylko pieszo lub rowerem

Od 3 sierpnia na Via dei Fori Imperiali egzekwowany jest zakaz ruchu kołowego

  • Przy Koloseum tylko pieszo lub rowerem
  • Przy Koloseum tylko pieszo lub rowerem
  • Przy Koloseum tylko pieszo lub rowerem
  • Przy Koloseum tylko pieszo lub rowerem