Przewodnik konesera: kuchnia francuska

2 Komentarze
32 Zdjęcia
Czwartek, 16-08-2012

Francję często podaje się jako przykład doskonałej, wyrafinowanej kuchni oraz wysokiej kultury jedzenia w ogóle. Tutaj rozwijała się jedna z najlepszych tradycji gastronomicznych świata. Stąd też pochodzą utytułowani szefowie kuchni i kreatorzy smaków. Francuzi zapoczątkowali traktowanie posiłku jako wyjątkowego rytuału, który należy świadomie i umiejętnie celebrować.

Jednym z elementów sprawiającym, że francuski posiłek jest wyjątkowy to kolejność, w jakiej się go spożywa. Typowy posiłek zaczyna się od lampki dobrego francuskiego szampana (Krug, Jacques Selosse) oraz przystawki np. foie gras. W czasie wakacji tą część zastępują świeże skorupiaki podawane na talerzy z kruszonym lodem. Jako danie główne warto wybrać mięso, dajmy na to wołowinę z regionu Aubrac lub trufle z południowo-wschodniej Francji. Na koniec zestaw serów (od 5 do 7 rodzajów) a następnie deser.

Szefowie kuchni zaskakują słodkościami, które nie tylko wybornie smakują, ale i kuszą samym wyglądem. Grégory Marchand z Frenchie poleca deser czekoladowy fleur de sel chocolate z wstążką masła orzechowego, natomiast mistrz Alain Ducasse stawia raczej na proste kompozycje z dodatkiem owoców.

Jeśli chodzi o trunki do posiłku, zmieniają się one przez cały czas jego trwania. Pijemy szampana, białe i czerwone wino lub słodki likier, np. Calvados z Normandii.

Mocno zakorzenione francuskie tradycje kulinarne dały początek najbardziej prestiżowemu rankingowi na świecie. Od 1933 roku zespół przewodnika Michelin ocenia restauracje na całym świecie. Te najlepsze wyróżnia lub honoruje gwiazdkami na podstawie ustalonych kryteriów. W 1990 roku w wieku 34 lat Alain Ducasse był najmłodszym szefem kuchni, który otrzymał 3 gwiazdki. W ścisłej czołówce francuskich kucharzy, oprócz Ducasse'a (obecnie w Plaza Athénée Hotel) znajdują się także m.in. Joël Robuchon and his L’Atelier oraz Thierry Marx i restauracja w Hotelu Mandarin Oriental w Paryżu.

EM

  • Czw., 16-08-2012 Koneser
    Calvados to nie jest słodki likier i ma nazwę zastrzeżoną :)
    Odpowiedz Zgłoś
  • Czw., 16-08-2012 michel
    Wedlug tych zasad powinniśmy organizować przyjęcia weslne , a nie te obowiązujące rosoły, kotlety schabowe mielone i wóda.
    Odpowiedz Zgłoś