Ponadczasowa moda: Mała Czarna

3 Komentarze
21 Zdjęć
Czwartek, 15-12-2011

Gdyby nie Coco Chanel, być może kobiety do dziś nosiłyby długie spódnice. Projekt prostej czarnej sukienki odkrywającej łydki wymyślony przez francuską projektantkę okazał się tak rewolucyjny i ponadczasowy, że do dziś mała czarna czyli LBD ( Little Black Dress) pomimo licznych przeróbek i wersji jest strojem najczęściej pojawiającym się w damskich szafach.
 
W 1926 roku amerykański Vogue zaprezentował projekt niezwykle eleganckiej, czarnej sukienki o luźnym fasonie i rewolucyjnej jak na ówczesne czasy długości „przed kolano”. To był początek mody, na którą mogła pozwolić sobie każda kobieta bez względu na stan majątkowy czy pochodzenie.
 
Popularność małej czarnej nie osłabła w czasach wielkiej depresji ani podczas II wojny światowej, bo był to prosty, ale bardzo elegancki strój. Christian Dior i styl New Look na nowo odkrył magię i kobiecy charakter tej sukienki.
Hollywoodzkie gwiazdy ekranu pokochały fason małej czarnej. Przede wszystkim dlatego, że była kojarzona z niezwykłą zmysłowością i seksapilem. Uwodzicielskie Famme Fatales, które w przeciwieństwie do konserwatywnych pań domu podkreślały swój styl czarną uwodzicielską sukienką, intrygowały i wzbudzały pożądanie.
 
Współczesne celebrytki chętnie wybierają sprawdzone kreacje, dlatego tak często widzimy je w małej czarnej, która potrafi niejednokrotnie uchronić przed modową wpadką.
 
O popularności sukienki decyduje przede wszystkim w jej uniwersalność. Do biura, na spotkanie z koleżankami i na romantyczną kolację wybieramy strój, w którym będziemy czuć się pewnie i elegancko. Czy można wyobrazić sobie bardziej wyrafinowaną wizytówkę kobiety stylowej i z klasą?

Ponadczasowa małą czarna proponują m. in. te marki

Ralph Lauren, cena: 7 200 zł, kupisz tu.

Valentino, cena: 6 996 zł, kupisz tu.

Fendi, cena: 4 312 zł, kupisz tu.

French Connection, cena: 619 zł, kupisz tu.

MB

 • Czw., 15-12-2011 Gość
  Dziękujemy Gabrysi za wymyślenie tego cuda! ;*
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 15-12-2011 Gość
  Fantastyczne są! ostatnio sobie taką audrey nabyłam za nieduże pieniądze na sukienkowo.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 17-01-2012 Gość
  świetne! klasyka zawsze zwycięża! ja ostanio zakupiłam małą czarną CNC w niedużym outlecie w krakowie przy ulicy szczepańskiej.
  Odpowiedz Zgłoś