Podróże w pogoni za zorzą polarną – najlepsza okazja od 50 lat

6 Komentarzy
22 Zdjęcia
Wtorek, 13-11-2012

Kraje skandynawskie raczej kojarzą się nam z emigracją zarobkową niż z turystycznym eldorado. Na zimowe urlopy chętniej wybieramy ciepłe kraje lub aktywny wypoczynek, czyli stoki i białe szaleństwo, ale jeżeli chcecie zobaczyć coś jedynego w swoim rodzaju, w tym roku warto rozważyć wyprawę na daleką północ.

Według naukowców bowiem zbliżająca się zima będzie najlepszym okresem do obserwowania zorzy polarnej w ciągu ostatnich 50 lat. Najlepszym miejscem na świecie do jej obserwowania są północne krańce Norwegii. Ten niezwykły spektakl jest wart zobaczenia na własne oczy.

"Norwegia znajduje się w centrum strefy zorzy polarnej i dlatego prawdopodobieństwo zobaczenia zorzy na bezchmurnym, ciemnym niebie w okresie od października do marca jest bardzo duże. Wprawdzie zorze polarne są widoczne także w innych krajach, ale to łatwy dostęp do Norwegii Północnej i optymalne warunki sprawiają, że jest to jedno z najlepszych miejsc na Ziemi, z którego można je zobaczyć" - twierdzi Per-Arne Tuftin, dyrektor do spraw norweskiej turystyki.

Zjawisko powstawania zorzy polarnej jest ściśle związane z aktywnością Słońca. Gdy jedni oczekują na zapowiadany koniec świata, inni pokrywającą się z nim wzmożoną aktywność słońca określają jako "maksimum słoneczne". Zjawisko powtarza się średnio co 11 lat, kolejne przypada właśnie na przełom 2012 i 2013 roku, towarzyszyć mu będą liczne i spektakularne rozbłyski. Przewiduje się także, że będzie to okres największej aktywności słonecznej od 1958 roku. Zorzę można obserwować w różnych zakątkach świata, ale najlepsze warunki panują na północy, powyżej 60 stopnia szerokości geograficznej, po zmroku w okresie od października do marca.

www.visitnorway.com

AG

 • Wt., 13-11-2012 Gość
  Zdjęcia nie oddadzą tego piękna.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 13-11-2012 Gość
  Niesamowita rzecz, zimno tam, ale może faktycznie to fajny pomysł na zimowy urlop!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 13-11-2012 ania
  piekne zdjęcia! domyślam się,że to musi być świetne przeżycie.sama wybrałabym się na taką wycieczkę. są w polskich biurach takie oferty?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 14-11-2012 gosc

  nowa strona http//intopassion.pl polecam
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 14-11-2012 Gość
  ania (Wt., 13-11-2012) napisał:

  piekne zdjęcia! domyślam się,że to musi być świetne przeżycie.sama wybrałabym się na taką wycieczkę. są w polskich biurach takie oferty?


  przejrzyj ofertyna zingtravel.pl, tam widzialam oferte wyjazdu do islandii gdzie wlasnie mozna zobaczyc zorze polarna, widzialam kiedys na zywo, niezapomniane wrazenia, warto sie skusic na taki wyjazd
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 27-11-2012 Gość
  Mój chłopak marzy, by zobaczyć zorzę polarną, chętnie zafundowałabym mu taka wycieczkę na Walentynki :)
  Odpowiedz Zgłoś