Pływające domy zamiast wakacji na wyspie

4 Komentarze
20 Zdjęć
Czwartek, 22-11-2012

Wraz z wszelkimi nowościami luksus nieco zmienia swoje oblicze. Szczególnie wysokie wymagania stawiane są ekskluzywnym hotelom. Nocleg w zabytkowym pałacu czy ultranowoczesnym budynku w przypadku wybrednych klientów bywa niewystarczający. Wtedy pojawia się konieczność zorganizowania lub zamówienia noclegu w nietypowym budynku, jak lepianka czy dom na drzewie (pisaliśmy o nich TU).

Wkrótce do grona takich wyjątkowych miejsc noclegowych będą mogły dołączyć hotele stworzone na powierzchni... pływających domów. Austriacka firma opracowała projekt Orsos Island, czyli sztucznej wyspy wyglądem przypominającej luksusowy jacht. Będzie ona zasilana energią słoneczną i wiatrową. Do tego dojdzie odzysk ciepła z wody morskiej, z której pozyskiwane będzie nie tylko ogrzewanie, ale i woda pitna.

Wyspa Orsos będzie miała około tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Całość ma mieć wymiary 20 na 37 metrów i dodatkowe 400 mkw na trzech odrębnych poziomach. W podstawowej wersji znajdzie się sześć pokoi 2-osobowych oraz kwatera dla czterech pracowników. Będą mogli korzystać m.in. z tarasu, jacuzzi, baru i aneksu kuchennego.

Pływający dom będzie pozbawiony silnika, w ustawieniu go w docelowej lokalizacji konieczne będzie więc holowanie. Projektanci zadbają także o bezpieczeństwo jego użytkowników. Standardem będą zarówno systemy alarmowe, jak i drogi ewakuacyjne. Przed burzą tropikalną czy huraganem mają mieszkańców i samą wyspę uchronić zewnętrzne panele aluminiowe, rozkładane po jednym kliknięciu odpowiedniego przycisku.

Projekt może mieć oczywiście szerokie zastosowanie. Luksusowe wakacje mają być jednym z pomysłów na jego wykorzystanie. Możliwa na „pokładzie” będzie też organizacja imprez dla 80 osób czy spotkań biznesowych. Niewykluczone, że wyspa Orsos posłuży w przyszłości jako centrum odnowy biologicznej. Dom będzie przystosowany zarówno do funkcjonowania na wodzie, jak i przy samym brzegu, łącząc się z gruntem.

Budowa jednego takiego obiektu ma trwać od 18 do 24 miesięcy. Jak twierdzą przedstawiciele austriackiej firmy, trwają już zaawansowane negocjacje z kilkoma podmiotami. Realizacja takiej przyjemności ma kosztować 4,7 mln dolarów, czyli ponad 15 mln zł. Jeśli zamawiający zażyczą sobie niestandardowego wyposażenia, może kosztować jeszcze więcej.
Prototyp publicznie zaprezentowany zostanie pod koniec 2013 roku. Do tej pory podziwianie wyspy Orsos możliwe jest za pośrednictwem strony internetowej dostępnej TU

MM

 • Czw., 22-11-2012 Gość
  bajka
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 22-11-2012 wrazliwa
  Wieczne podróże z własnym domem i rodziną.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 22-11-2012 Gość
  Mam nadzieję, że będzie się to cieszyło popularnością, a z czasem więcej osób będzie mogło z tego korzystać za niższą cenę
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 23-11-2012 dexter
  Gość (Czw., 22-11-2012) napisał:

  Mam nadzieję, że będzie się to cieszyło popularnością, a z czasem więcej osób będzie mogło z tego korzystać za niższą cenę

  raczej wątpię żeby tak było :P
  Odpowiedz Zgłoś