Pastele hitem w ozdobach choinkowych

1 Komentarz
8 Zdjęć
Piątek, 14-12-2012

Bombki z ekologicznych surowców, ręcznie wykonane kartki, pastelowe ozdoby choinkowe – te dekoracje i dodatki świąteczne cieszą się w tym roku dużym zainteresowaniem. Jakimi kolorami zastąpić czerwień i biel oraz czym zastąpić tradycyjną choinkę, gdy brakuje na nią miejsca? Podpowiadają Aleksandra Brzeska, specjalista od spraw marketingu oraz Małgorzata Podolska z biura współpracy z projektantami ze sklepu Artillo.pl


Jaki trend panuje w tegorocznych ozdobach choinkowych?

Każdy [śmiech]. Tak zupełnie poważnie – nie ma gotowej recepty na modną choinkę. Na szczęście żyjemy już w czasach, kiedy różnorodność stylów, motywów jest tak duża, że możemy postawić w domu kilka drzewek, ubrać je w piękne ozdoby, a każda z nich będzie trendy. Jednocześnie warto zauważyć, że w kwestii strojenia świątecznego drzewka, Polacy coraz rzadziej stawiają na tradycyjne, konwencjonalne wzory. Częściej i chętniej natomiast wybierają ozdoby nienawiązujące do tradycji. To dobrze, bo dzięki temu jest ciekawiej, barwniej, czasem nawet zaskakująco. Nietypowe sposoby dekoracji zaczynają nam wchodzić w krew, a to daje wyobraźni duże pole do popisu. Dzięki sklepom takim jak nasz wielu ludzi znajduje alternatywę dla szablonowych rozwiązań.

Patrząc na ofertę sklepu, można dojść do wniosku, że czerwono-białe dekoracje to już przeszłość.

Dokładnie tak. Jeśli przyjrzymy się stworzonym przez projektantów ozdobom choinkowym, znajdziemy tu nietypowe kolorystycznie wzory. Właściwie każdy może znaleźć coś dla siebie. Mamy tu bombki i zawieszki w paski, kratkę, grochy, ozdoby wyszywane, ręcznie malowane, wykonane metodą decoupage i wiele innych. Coraz mniej prac nawiązuje do sprawdzonych, świątecznych kolorów – czerwieni, bieli i złota.

Jakie kolory je zastąpiły?

Zdecydowanie pastele. To absolutny hit, jeśli chodzi o ozdoby choinkowe i nie tylko. Inspiracje do tworzenia pięknych dekoracji świątecznych czerpie się dziś w dużej mierze z wzornictwa krajów Europy Północnej. Chłodne i stonowane barwy zastępują intensywne czerwienie. Dziś królują odcienie błękitu, zieleni, szarości i biele. Daje się zauważyć także trend powrotu do ozdób w stylu retro, motywów koronkowych czy wykonanych z różnego rodzaju tkanin – od atłasu do wełny.

Modne są ostatnio produkty ręcznie robione. Dotyczy to także bombek. Które z nich cieszą się największym zainteresowaniem – malowane, zdobione świecidełkami, a może z materiału?

Trudno powiedzieć jaki trend panuje w tym roku. Być może nie jest to kwestia techniki wykonania, lecz użytych do tego celu materiałów. Większą popularnością cieszą się bombki ręcznie wykonane z ekologicznych surowców. Mam tu na myśli zarówno materiały biodegradowalne, przyjazne środowisku, jak i użyte powtórnie opakowania. Artyści często podarowują pozornie niepotrzebnym przedmiotom drugie życie. Tak oryginalne i unikatowe ozdoby mają swój indywidualny charakter.

Jakimi ozdobami można zastąpić tradycyjną choinkę, jeśli komuś brakuje na nią miejsca?

Doświadczenie pokazuje, że kreatywność w tej kwestii nie ma granic. Co dzień docierają do nas informacje na temat nietypowych pomysłów na choinkę. Oprócz propozycji wykonania drzewka z książek ułożonych na półce, przystrojenia wiszących gałązek ozdobami czy udekorowania kominka, możemy spotkać też choinkę naklejoną na ścianę. Ta ostatnia gwarantuje maksymalną oszczędność miejsca – wystarczy przykleić taśmę w kształt drzewka, a na nie ręcznie wykonane ozdoby. Efekt może przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania.

Czy ludzie kupują jeszcze kartki świąteczne? Może tylko zrezygnowali z produkowanych fabrycznie, a rodzinie i znajomym ofiarowują ręcznie robione?

Przez jakiś czas mieliśmy w Polsce boom na e-kartki. Coraz więcej osób uznaje jednak składanie życzeń w ten sposób za mało oryginalny i odtwórczy, dlatego rośnie też zapotrzebowanie na tradycyjne kartki świąteczne. Dzięki naszemu sklepowi każdy może kupić jedyny w swoim rodzaju egzemplarz w rozsądnej cenie. Ręcznie wykonana kartka gwarantuje, że osoba obdarowywana doceni oryginalny prezent. Kartki fabrycznie produkowane zawsze będą cieszyć się popularnością, ale moim zdaniem jest to zasługa ogólnodostępności. Artillo.pl daje ręcznie wykonanym kartkom świątecznym szanse na rynkowy sukces.

Jakimi jeszcze dodatkami można uprzyjemnić sobie świąteczny czas?

Oprócz choinki możemy udekorować mieszkanie świątecznymi ozdobami – zawieszkami, figurkami, wieńcami czy girlandami. Dużą popularnością cieszą się wykonane ręcznie zawieszki i inne ozdoby filcowe. Wiele osób decyduje się także na przystrajanie okna zawieszkami wykonanymi z elementów drewnianych, które sprawiają, że wnętrze staje się ciepłe, bardziej przytulne. Za każdym razem, gdy wybieramy dekoracje świąteczne, należy uwzględnić wystrój wnętrza. Najważniejsze, aby całość współgrała ze sobą harmonijnie, a stworzymy w domu atmosferę ciepłych, radosnych i stylowych Świąt.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy Wesołych Świąt

MM

  • Sob., 15-12-2012 justyna
    szkoda ze nie ma zdjecia choinki ozdobionej pastelowymi dekoracjami. ciezko mi sobie taka wyobrazic
    Odpowiedz Zgłoś