Nowy trend w turystyce: Rent-A-Village, miejscowości w Europie do wynajęcia

4 Komentarze
4 Zdjęcia
Poniedziałek, 20-02-2012

Zakup prywatnej wyspy nie jest już niczym nowym. Teraz wśród europejskich zamożnych urlopowiczów pojawił się nowy trend - wynajęcie całej miejscowości. Kosz takiego przedsięwzięcia to 60 tys. dolarów, czyli ok. 195 tys. zł za noc. Biorąc pod uwagę piękno europejskich regionów, a także fakt, że nasz kontynent  znajduje się w obliczu kryzysu gotówki - pomysł z przechwytywaniem luksusowych wczasowiczów przez specjalizujące się w tego typu usługach firmy, nie wydaje się niczym dziwnym.

Ale czy taka oferta nie wydaje się zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa? Nic podobnego. To dzieje sie naprawdę. Możesz wynająć całą miejscowość na dowolny okres, nadać ulicom nazwy według własnego uznania, korzystać z lokalnych restauracji i barów jako prywatnych miejsce spotkań, zapraszać znajomych do wynajętego hotelu... Ale możesz też znacznie więcej np. zatrudnić miejscowych artystów jako swoich podwykonawców nie tylko wtedy, gdy będziesz „właścicielem” wsi czy miasteczka, ale także w późniejszym czasie. Aktualnie można wybierać spośród dziesięciu miejscowości. Są to: Alpbach (Austria), Mariazell (Austria), Brand (Austria), Mondsee (Austria), Peru (Austria), Goldegg (Austria), Braunlage (Niemcy), Deidesheim (Niemcy), Trittenheim (Niemcy), a Engelberg (Szwajcaria). Niedawno jeszcze całe terytorium Liechtensteinu było na wynajem za 70 tys. dolarów za noc. Jednak zrezygnowano z tego ze względu na złą prasę jaka towarzyszyła temu przedsięwzięciu w Wielkiej Brytanii.

Idea „Rent-A-Village“ promowana była na początku w Zatoce Perskiej przez bogatych ludzi. Potem dołączyły do niej duże korporacje takie jak: AEG, Hyundai, Siemens i Wyeth Pharma. Ostatnio AEG wynajęła Alpbach w Austrii, gdzie zorganizowano duży event dla klientów związany ze rebrandingiem firmy. Jednym z pomysłów było wykonanie przez mieszkańców Alpbach niestandardowych rzeźb lodowych dedykowanych „najemcy“.

Jeśli naprawdę chcesz zaimponować znajomym sposobem spędzania wolnego czasu, od teraz zacznij myśleć nie tylko o rezerwacji hotelu, ale wynajęciu całego miasteczka.

MJ

 • Pn., 20-02-2012 slim_slim_slim
  "Ale możesz też znacznie więcej np. zatrudnić miejscowych artystów jako swoich podwykonawców nie tylko wtedy, gdy będziesz „właścicielem” wsi czy miasteczka, ale także w późniejszym czasie." no niesamowite, to znaczy, że Ci artyści wykonają coś jak im zapłacę? niesłychane i rzeczywiście niespotykane nigdzie indziej...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 20-02-2012 Gość
  dla korporacji pomysł doskonaly
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 28-02-2012 Gość
  Jak poczuc sie panem niewolników
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 06-03-2012 Inka45
  Niektorym to juz niezle odp...
  Odpowiedz Zgłoś