Nowa moda w biznesie: zielone biura

3 Komentarze
8 Zdjęć
Wtorek, 06-11-2012

Idea nikogo nie nakarmi – da się słyszeć, kiedy proekologiczne pomysły mają być łączone z biznesem. Ochrona środowiska zwykle znajduje się w kręgu zainteresowań przedsiębiorstwa, jeśli dbałość o nią ma poprawić wizerunek firmy. Tak było przynajmniej do niedawna. Trendy dotyczące ekologii wkroczyły bowiem nie tylko do gastronomii czy mody, ale także biur – ich sanitarnego zaplecza i wyposażenia.

Kiedy blisko trzy lata temu, podczas szczytu klimatycznego, poruszono zagadnienie zrównoważonego budownictwa, wskazano idące za nim nie tylko działania proekologiczne jako takie, ale przede wszystkim oszczędności. Wskazano, że budynki wykorzystują 40 proc. światowej energii, a dzięki energooszczędnym rozwiązaniom wskaźnik ten można zmniejszyć o połowę. To skłoniło deweloperów i korporacje korzystające z budowanych przez nich biurowców, do przychylniejszej oceny ekologicznych biur.

„Zielone” biurowce mają zapewnić bezpieczne i zdrowe warunki pracy. Wprowadzone w nich rozwiązania odczuwają przede wszystkim osoby, które spędzają tu kilka lub kilkanaście godzin dziennie, choćby dzięki wykorzystaniu w oświetleniu biurowych pomieszczeń naturalnego światła. Zmiany widzą także zarządcy i właściciele budynków: po rachunkach za wodę i prąd. To przemawia do ich wyobraźni najbardziej, powstające w Polsce ekologiczne biurowce mają więc spore szanse na szybkie znalezienie najemców.

Podstawą wyposażenia ekologicznych biurowców są wodooszczędne urządzenia sanitarne, energooszczędne windy, oświetlenie i inne urządzenia oraz materiały pochodzące z recyklingu. Ważny jest ponadto wpływ na rozwój proekologicznych zachowań wśród pracowników, co zazwyczaj oznacza segregację odpadów oraz budowę ścieżek rowerowych wokół budynku i parkingu dla cyklistów. W samym obiekcie powstają też prysznice, z których rowerzyści mogą korzystać przed rozpoczęciem pracy.

Trend ten stawia swoje pierwsze kroki w Polsce bardzo nieśmiało. Ekologiczne biurowce istnieją co prawda w Warszawie, powstają także w innych miastach, jak Gdańsku, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu, ale są to w skali kraju projekty unikatowe. Przyznawane im certyfikaty Green Building oraz LEED nie staną się powszechne zbyt prędko. Najbardziej traci na tym gospodarka. Badania wykazały, że zielone biura wpływają na samopoczucie, zdrowie i wydajność pracowników.

MM

 • Wt., 06-11-2012 Gość
  Tak chcę,
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 06-11-2012 Gość
  Jestem na Nie , pełno robactwa i nic wiecej !
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 08-11-2012 radek
  tylko wszystkie to takie molochy. i nie ważne że ekologiczne to i tak ze stali i szkła, a szkoda... my się przenosimy z biurem do rezydencji foksal niedaleko tej ulicy. bbudynek w stylu art deco zarówno na zewnątrz jak i w środku, do tego na wysokość kamienic, świetne miejsce na biuro, a wyprowadzamy się właśnie z takiego szkalnego pudełka
  Odpowiedz Zgłoś