Najmodniejsze drinki: Old Fashioned dla wielbicieli Mad Man

7 Komentarzy
14 Zdjęć
Piątek, 20-04-2012

Są takie drinki, które swoją popularność kończą na jednym sezonie i te święcące triumfy od lat. Do tych ostatnich, jednych z najpopularniejszych należy na pewno Old Fashioned, przeżywający renesans za sprawą produkcji 'Mad Men'. To ulubiony trunek Dona Drapera, głównego bohatera amerykańskiego serialu.

Jego podstawowy skład to: cukier, lód, whisky lub brandy, bitters. Podaje się go w niskiej, szerokiej szklance nazywanej old fashioned glass. Zaliczany do short drinków, jest jednym z najstarszych amerykańskich coctaili, rozpowszechnionych zwłaszcza za czasów prohibicji. David August Embury w książce 'The Fine Art of Mixing Drinks', będącej swoistą encyklopedią światowych drinków XX wieku, wymienia Old Fashioned w pierwszej szóstce. 

Kiedy w 1919 roku w Stanach Zjednoczonych wprowadzono prohibicję alkohol stał się towarem deficytowym. Zaczęto go wtedy produkować domowymi metodami, ale podobno nie był to szczyt osiągnięć - w smaku trunki przypominały często trutkę na szczury... Aby zniwelować posmak, samogon mieszano z cukrem i tym, co było akurat dostępne pod ręką, np. obficie garnierowano owocami. Był to jedyny sposób ówczesnych barmanów, aby przyrządzić gościom coś, co rzeczywiście nadaje się do picia.

Jednym z głównych elementów drinka jest bitters - gorzka wódka z dodatkiem m.in. skórek pomarańczowych i różnych aromatycznych składników. Bez tego Old Fashioned nie istnieje. Dostępnych jest mnóstwo smaków i rodzajów, ale najpopularniejszymi z nich są Peychaud's oraz Angostura.

Zobaczcie jak prawidłowo przygotować Old Fashioned.

EM

 • Pt., 20-04-2012 juta
  raniutko jest , poczekam do wieczora i sprobuje , na zdrowie
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 20-04-2012 Gość
  Dobry patent na imprezę w stylu retro
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 20-04-2012 AAAAAA
  Najważniejsze, aby wytarzało!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 20-04-2012 Gość
  ... najlepszy drink na świecie... WÓDKA ZE SZKLANKĄ. ;-)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 21-04-2012 elwer
  Na dziś:" wściekły pis" robiony z pomyj.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 21-04-2012 kasia
  ja wolę herbatę. Herbatka? jak najbardziej ale tylko zielona lub czerwona. A dobra herbatka również świetnie pomaga w odchudzaniu. Ale sama herbata nie pomoże, wiem ze swojego doświadczenia. Mnie sie udało, zaczęłam inaczej się odżywiać, do tego poleciła mi znajoma świetną herbatę, a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Nie udałoby mi się bez świetnego programu o którym możecie poczytać na (www.idealna-figura.eu)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 24-04-2012 jkk
  juz to czuje jak mi smakuje
  Odpowiedz Zgłoś