Najbardziej pożądane umiejętności w 2013 roku

3 Komentarze
4 Zdjęcia
Wtorek, 01-01-2013

Koniec roku to czas podsumowań, także dotyczących samego siebie i własnej kariery. Na przełomie grudnia i stycznia pojawia się pytanie, jak będzie w przyszłym roku wyglądał rynek pracy?

Eksperci prognozują, że pracy dla programistów nie zabraknie, ale wykształcenie w tym kierunku nie będzie koniecznością. W cenie od samej wiedzy i znajomości języków kodowania będzie bardziej umiejętność ich wykorzystania.

Wiedza techniczna, choć cenna, to jednak nie jedyne wymaganie stawiane kandydatom przez pracodawców. Oto 10 najbardziej pożądanych umiejętności w 2013 roku, wskazanych przez Forbesa na podstawie rankingu najlepszych miejsc pracy według CareerBuilder. Użyteczna wskazówka dla tych, którzy poszukują pracy lub zastanawiają się, w jakim kierunku się kształcić.

1. Krytyczne myślenie pomaga w poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań i świadczy o kreatywności.

2. Kompleksowe rozwiązanie problemów, czyli poszukiwanie wyjść z najbardziej złożonych problemów, wraz z oceną możliwości zastosowania rozwiązań.

3. Wyrokowanie i podejmowanie decyzji na podstawie oceny korzyści wynikających z potencjalnie podjętych kroków i kosztów ich podjęcia.

4. Aktywne słuchanie pomaga porozumieć się ze współpracownikami i przełożonymi. Należy słuchać z pełnym zrozumieniem i nie bać się zadawania pytań.

5. Komputery i elektronika jako przydatne umiejętności pojawiają się w większości ogłoszeń o pracę. Pożądana jest znajomość sprzętu i programów.

6. Matematyka i znajomość arytmetyki, geometrii czy statystyki to dla pracodawcy sygnał posiadania umiejętności logicznego myślenia.

7. Analiza operacji i systemów pomaga ocenić wpływ otoczenia i zmiany warunków na ich działanie i dojść do tego, czego potrzeba do osiągnięcia dobrych wyników.

8. Monitorowanie działań i osiągnięć pracowników firmy, w tym swoich, ułatwia znajdowanie sposobów na naprawę działań.

9. Programowanie to wciąż ważna umiejętność, zwłaszcza w czasach, w których komputera używa się do różnych celów.

10. Sprzedaż i marketing to umiejętności pożądane przez średnio co piątego pracodawcę. Znajomość technik sprzedaży i strategii marketingowych same z siebie jednak pracy nie zapewniają.

 • Wt., 01-01-2013 Agata
  matko... kto to pisał?
  Jak można "Aktywne słuchanie" umieszczać w jednym rankingu z programowaniem?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 01-01-2013 Gość
  Czytaj: zapier.dalej za szefa za minimalną.
  Jednym zdaniem: wymagania amerykańskie z budżetem krajowym. Polska!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 02-01-2013 nkkk
  Co to za bełkot... KONKRETY PROSIMY - jakie zawody, jakie kierunki. To co wymieniacie, to wymagania na KAŻDEJ rozmowie rekrutacyjnej - człowiek ma sie znac na wszystkim i rypać za minimalną...
  Odpowiedz Zgłoś