Najbardziej poszukiwane zawody

26 Komentarzy
6 Zdjęć
Piątek, 20-07-2012

Gospodarka co prawdo powoli się odradza, ale przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na kluczowe stanowiska. Dotyczy to  34 proc. pracodawców na całym świecie a w Polsce 37 proc. (17 miejsce w skali globalnej). Trend ten jest wprawdzie malejący, jednak do sytuacji zadowalającej jeszcze daleko.

Rynek pracy wciąż cierpi na niedobór utalentowanych specjalistów a to z kolei wpływa na efektywność przedsiębiorstwa. Jednym z rekomendowanych rozwiązań ma być długofalowa strategia HR polegająca na gwarantowanym dostępie do potrzebnych kwalifikacji oraz polityka motywacyjna danej firmy, która pozwoli zatrzymać pracowników.

W Polsce najtrudniejszą do obsadzenia grupą zawodową są inżynierowie. Brakuje mechaników, elektryków,  inżynierów lądowych. Pracodawcy, także ci z innych państw, szukają ponadto osób do pracy fizycznej, techników, kierowców, przedstawicieli handlowych, specjalistów od IT, szefów kuchni, kucharzy, menedżerów projektów, operatorów maszyn, księgowych i finansistów.

Dane pochodzą z 7. edycji globalnego badania "Niedobór talentów", opublikowanego 26 czerwca 2012 roku przez ManpowerGroup.

EM

 • Wt., 31-07-2012 Gość
  potyk (Pt., 20-07-2012) napisał:

  Niech zaproponują godziwe wynagrodzenia to znajdą chętnych.

  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 31-07-2012 ala
  a może najpierw zacznij od tego CZY COŚ POTRAFISZ I CO TY DASZ PRACODAWCY?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 31-07-2012 ktos
  studia sa wazne ale na etapie szkoly sredniej malo kto wie w czym sie czuje najlepiej i co tak naprawde chce w zyciu robic. ja konczylam pedagogike bo wydawalo mi sie ze to dla mnie swietny kierunek po latach wiem ze powinnam konczyc jednak dziennikarstwo lub jakis kierunek public relation czy tez meneger bo to w tych zawodach czuje sie najlepiej ale ta wiedza przychodzi z czasem.... a zarobki zaleza od firmy od pozycji i od doswiadczenia. nie ma tez co sie bac zmian pracodawcy lubia ludzi ambitnych nie bojacych sie wyzwan bo to znaczy ze taka osoba poradzi sobie z czyms nowym... nie zaleznie od sytuacji.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 02-08-2012 Dominika
  Ja skonczylam studia humanistyczne i w wieku 34 lat zatrabiam 50k EUR we Francji, czyli 3tys EUR miesiecznie. Studia studiami, ale najwazniejsze to dobrze wykonywac swoja prace i piac sie do gory. Moj cel - pensja 10 tys EUR miesiecznie za 10 lat
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 06-08-2012 Gość
  Dominika (Czw., 02-08-2012) napisał:

  Ja skonczylam studia humanistyczne i w wieku 34 lat zatrabiam 50k EUR we Francji, czyli 3tys EUR miesiecznie. Studia studiami, ale najwazniejsze to dobrze wykonywac swoja prace i piac sie do gory. Moj cel - pensja 10 tys EUR miesiecznie za 10 lat  Hmm 3tys to raczej kiepska pensja. Ja kiedy poszłam do pierwszej pracy po studiach dostałam 2,5tys euro teraz choć mineły dopiero 3 lata zmienilam firme i mam 6tys euro. Mój facet zaczynal od pólapu 5tys euro. My akurat mieszkamy w Niemczech więc może nie dokońca słusznie porównywac zarobki,ale wydaje mi się,że na francuskie warunki te 3 tys to też niewiele.U nas samych opłat mamy niecałe 2tys.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 06-08-2012 Gość
  Gość (Pn., 06-08-2012) napisał:

  Dominika (Czw., 02-08-2012) napisał:

  Ja skonczylam studia humanistyczne i w wieku 34 lat zatrabiam 50k EUR we Francji, czyli 3tys EUR miesiecznie. Studia studiami, ale najwazniejsze to dobrze wykonywac swoja prace i piac sie do gory. Moj cel - pensja 10 tys EUR miesiecznie za 10 lat

  Hmm 3tys to raczej kiepska pensja. Ja kiedy poszłam do pierwszej pracy po studiach dostałam 2,5tys euro teraz choć mineły dopiero 3 lata zmienilam firme i mam 6tys euro. Mój facet zaczynal od pólapu 5tys euro. My akurat mieszkamy w Niemczech więc może nie dokońca słusznie porównywac zarobki,ale wydaje mi się,że na francuskie warunki te 3 tys to też niewiele.U nas samych opłat mamy niecałe 2tys.

  p.s. mój facet jest niemcem więc może dlatego też zaczynał lepiej,ja znałam dobrze niemiecki wtedy,ale gównie pracowałam językiem angielskim.
  Odpowiedz Zgłoś
1 2 3