Najbardziej poszukiwane zawody

26 Komentarzy
6 Zdjęć
Piątek, 20-07-2012

Gospodarka co prawdo powoli się odradza, ale przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na kluczowe stanowiska. Dotyczy to  34 proc. pracodawców na całym świecie a w Polsce 37 proc. (17 miejsce w skali globalnej). Trend ten jest wprawdzie malejący, jednak do sytuacji zadowalającej jeszcze daleko.

Rynek pracy wciąż cierpi na niedobór utalentowanych specjalistów a to z kolei wpływa na efektywność przedsiębiorstwa. Jednym z rekomendowanych rozwiązań ma być długofalowa strategia HR polegająca na gwarantowanym dostępie do potrzebnych kwalifikacji oraz polityka motywacyjna danej firmy, która pozwoli zatrzymać pracowników.

W Polsce najtrudniejszą do obsadzenia grupą zawodową są inżynierowie. Brakuje mechaników, elektryków,  inżynierów lądowych. Pracodawcy, także ci z innych państw, szukają ponadto osób do pracy fizycznej, techników, kierowców, przedstawicieli handlowych, specjalistów od IT, szefów kuchni, kucharzy, menedżerów projektów, operatorów maszyn, księgowych i finansistów.

Dane pochodzą z 7. edycji globalnego badania "Niedobór talentów", opublikowanego 26 czerwca 2012 roku przez ManpowerGroup.

EM

 • Pt., 20-07-2012 inż
  inżynier po polibudzie na starcie zarobki 1500 zł - sam to przerabiałem
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 20-07-2012 "architektka"
  Zdjęcia architektów..... Nie studiować tego! Ja byłam głupia... 160 wyprodukowanych corocznie , 80 z zaocznych, x z prywatnych. Krakow. Bardzo elitarny zawód. Dzieciaki się o miejsca zabijają.
  PS. Nie mam pracy :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 20-07-2012 Gość
  Gość (Pt., 20-07-2012) napisał:

  Gość (Pt., 20-07-2012) napisał:

  Gość (Pt., 20-07-2012) napisał:

  Gość (Pt., 20-07-2012) napisał:

  Trzeba być nieudacznikiem by pójść na studia.

  Humanistyczne
  Ścisłe też bo studia to gówno.

  chłopcze nie wiem kim jestes ale mylisz sie.

  oklepane kierunki - zgadzam się.

  Ale ścisłe to jest przyszłość...  Gówno prawda jedyny kierunek pewny po którym jest praca to medycyna. Wszystko inne to gówno dla frajerów. Śmierć frajerom!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 21-07-2012 piotr
  hmm skończyłem budownictwo, mam inżyniera i pracuje w biurze projektowym w Rzeszowie, robimy projekty w cadzie i inne rzeczy, ogolnie wszyscy sobie pomagają i jest współpraca, czasem jest mniej czasem więcej pracy, czasem robie w domu bo sa terminy, ale mam 3000 zł na rekę + premie jesli sa duze zamowienie, czy to malo czy duzo ocencie sami.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 21-07-2012 Gość
  piotr (Sob., 21-07-2012) napisał:

  hmm skończyłem budownictwo, mam inżyniera i pracuje w biurze projektowym w Rzeszowie, robimy projekty w cadzie i inne rzeczy, ogolnie wszyscy sobie pomagają i jest współpraca, czasem jest mniej czasem więcej pracy, czasem robie w domu bo sa terminy, ale mam 3000 zł na rekę + premie jesli sa duze zamowienie, czy to malo czy duzo ocencie sami.  i to jest przykład dla tych, ktorzy mowia, ze studia sa niepotrezbne, pewnei sami nie zrobili studiow i teraz zalują.
  a kolega gdyby nie mial studiow to pewnie zamiast w biurze projektowym pracowalby na kasie w biedronce za 1100 zł netto i nei starczalyby mu na oplacenie mieszkania.
  3000 zł to moze nei sa kokosy, ale jak na polskie wynagrodzenia to dobra pensja
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 21-07-2012 Gość
  Gówno prawda jedyny kierunek pewny po którym jest praca to medycyna. Wszystko inne to gówno dla frajerów. Śmierć frajerom![/author] To że jesteś zbyt mało inteligentny by dostać się na jakiekolwiek studia nie znaczy, że masz się wyżywać w internecie. Pewnie nie skończyłeś szkoły średniej lub miałeś z tym prawdziwe problemy. A co do studiów to weźmy np. informatyków. Ja nie mówię o cepach, którzy potrafią obsługiwać exel i pain i na dodatek zresetować kompa i wielki informatyk. Mówię o ludziach, którzy potrafią programować, są dobrzy z fizyki i matematyki.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 21-07-2012 gość
  no i co tak jeden głupi cap jedzie po studentach? niejeden pracownik, czy to w urzędzie czy biurze, przez to że nie ma dyplomu (ale w swoim zawodzie), ma marne szanse na awans i siedzi na tym samym stołku. Mówię ogólnikowo, bo na pewno są odstępstwa od tej reguły (typu nepotyzm lub znajomości :)hehe
  Odpowiedz Zgłoś
 • Niedz., 22-07-2012 Kito
  Widzę, że jedyną wyższą uczelnią, która odpowiadałaby poniżej wpisanym byłaby Akademia Przekrętów i Złodziei...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 25-07-2012 Gość
  Drukarnia Katowice, tani druk, wydruki cyfrowe, drukowanie prac Katowice, Druk cyfrowy Katowice, druk cyfrowej jakości zdjęć
  http://www.magiccolor.pl
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 25-07-2012 mario
  mgr inz informatyk
  juz w czasie robienia inz zaczalem prace jako programista JAVA, fakt duzo uczylem sie sam, bo studia malo co dają.
  na poczatku mialem 2,5k w krakowie, teraz po 3 latach doswiadczenia zmienilem firme i na hello dostalem 4,5k na reke, koledze, ktorzy tu robią dluzej biora po 7-12k, zalezy od tego jakie maja doswiadczenie i jakie sa projekty
  Odpowiedz Zgłoś
1 2 3