Modelki na pograniczu sztuki i handlu w Les Docks

0 Komentarzy
4 Zdjęcia
Poniedziałek, 07-01-2013

Jeśli ktoś chciałby poznać historię modelingu i fotografii mody, powinien niebawem udać się do Paryża. Prace fotografów mody i modelki będą tematem zbliżającej się wystawy „Mannequin – le corps de la mode”, która 1 lutego otwarta zostanie w paryskim centrum kultury Les Docks. Zaprezentowane będą w nim eksponaty należące do remontowanego obecnie Muzeum Galliera.

Do 19 maja w europejskiej stolicy mody oglądać będzie można zdjęcia takich twórców jak Corinne Day, Erwin Blumenfeld, Henry Clarke, Helmut Newton, Horst P. Horst , Guy Bourdin, Juergen Teller czy Nick Knight. Na paryskiej wystawie wyeksponowane będą modelki w dwóch formach – sztucznych manekinów i portretów modelek będących gwiazdami magazynów i filmów.

W Les Docks przedstawiona będzie, oprócz historii fotografii mody, także przemiana roli modelek – od żywych manekinów w krawieckim warsztacie do symbolu seksu prezentowanego na okładkach magazynów. Wystawa odniesie się do pełnienia przez modelki funkcji nie tylko estetycznej, ale przede wszystkim handlowej.

Modelka jako klucz w upowszechnianiu trendów oraz jako uosobienie rozbieżności między twórczością i handlem to odzwierciedlenie całych dziejów modelingu. W XIX wieku, kiedy określenie manekin odnosiło się także do modelki, pracowała ona nie tylko przed obiektywem, ale także w zakładach krawieckich, gdzie dokonywane były poprawki. Była ona wtedy wyłącznie narzędziem sprzedaży.

Od początku XX wieku ikonami mody były znane aktorki i kobiety z wyższych sfer. Z czasem w tym samym szeregu, jako gwiazdy, stanęły profesjonalne modelki, odkryte przez fotografów. Styl tych ostatnich naśladowany jest w dzisiejszej fotografii do dziś.

Mannequin – le corps de la mode
1 lutego – 19 maja

MM