Metro, retro czy typ androgyniczny?

16 Komentarzy
8 Zdjęć
Wtorek, 19-02-2013

Najpierw show-biznes opanowała metroseksualność. Gdy w programie „X Factor” pojawił się Michał Szpak, jej granice zostały przesunięte. Metroseksualni mężczyźni, czy to Krzysztof Ibisz czy Cristian Ronaldo, emocje budzą do dziś. Jednak przez moment głośno zrobiło się o innym typie: faceci szarmanccy, troskliwi i zadbani zostali określeni mianem retro, jakby samo słowo „mężczyźni” nie było tu wystarczające. Ale w świecie mody nie usytuowali się oni zbyt wysoko. Facetów metro i retro z „piedestału” zrzucili modele androgyniczni. Czy ich styl i uroda przeniosły się już z wybiegów na ulice?

Czym jest androgyniczny typ urody? Na pewno czymś stosunkowo nowym, odmiennym, niezwykłym. U mężczyzn androgynia (w bardzo dużym uogólnieniu i tylko w odniesieniu do strony fizycznej) sprowadza się do bardziej dziewczęcych rysów, u kobiet – do urody buntowniczki. Jednak los sprzyja bardziej androgynicznym mężczyznom, upodabniającym się do kobiet, które w świecie modelingu zarabiają więcej.

Modele o kobiecej urodzie doskonale odnaleźli się w świecie mody. Andreja Pejica, który za sobą ma m.in. współpracę z Johnem Galliano, zna już każdy zainteresowany modelingiem. 22-letni Bośniak był uznawany i za modela roku, i za jedną z najseksowniejszych kobiet świata. Nic dziwnego, skoro model stylizowany jest na kobietę. Choć niedawno prezentował męską kolekcję Jeana Paula Galtiera, przez większość zapamiętany jest jako ponętna blondynka pozująca dla magazynu „Tush”.

Androgynicznych gwiazd w świecie modelingu jest znacznie więcej. Jeden z modeli o kobiecej urodzie, Stav Strashko, wystąpił w reklamie Toyoty. Nikt nie domyśliłby się, że to facet, gdyby nie zakończenie spotu (czar pryska kiedy długonoga blondynka obraca się w stronę widzów). Androgyniczny typ urody mają też wybrane modelki, np. Omahyra Mota z Dominikany, Kristina Salinovic z Chorwacji czy wreszcie Freja Beha Erichsen z Danii.

Modele androgyniczni to nie tylko ulubieńcy projektantów, ale także prezenterzy najnowszych kolekcji. Tu zagadką jest, czy mężczyzna w damskiej odzieży dobrze oddaje urok kobiecego ubrania. W końcu twarz to nie wszystko – brak piersi i wąskie biodra schowane pod sukienką wyglądają inaczej niż gdyby na wybiegu pokazała się w niej prawdziwa kobieta.

Jak uznał niecałe dwa lata temu Andrej Pejic, androgyniczni modele staną się ikonami piękna. W świecie modelingu na pewno, ale czy androgyniczny typ urody wpisał się już w dzisiejszy kanon piękna, obowiązujący także poza wybiegami? Czy może jeszcze na to za wcześnie, jak myślicie?


MM

Metro, retro czy typ androgyniczny?

Andrej Pejic

 • Metro, retro czy typ androgyniczny?
 • Metro, retro czy typ androgyniczny?
 • Metro, retro czy typ androgyniczny?
 • Metro, retro czy typ androgyniczny?
 • Metro, retro czy typ androgyniczny?
 • Metro, retro czy typ androgyniczny?
 • Metro, retro czy typ androgyniczny?
 • Metro, retro czy typ androgyniczny?
 • Wt., 19-02-2013 Gość
  Hetero (Wt., 19-02-2013) napisał:

  Wszystko to pedały!!!


  homosexualiści jeżeli już. Trochę kultury.

  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 19-02-2013 ŁKS
  Prawdziwi mężczyźni są co roku na Marszu Niepodległości, co tydzień na meczach a codziennie na treningach.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 21-02-2013 kobieta
  Gość (Wt., 19-02-2013) napisał:

  Zdecyduj się :)

  Raz kobiety krzyczą: chcemy być silne i niezależne. Skoro tak: to facet nie musi się wami opiekować a nawet tak jak jedna z przedmówczyń: ona może się takowym opiekować.  Każdemu wedle woli.

  Stereotyp sarmaty odszedł po prostu do lamusa. Mężczyzna dzisiaj może równocześnie ćwiczyć boks, zasuwać na siłce i dbać o włosy i cerę :)  Ja nie jestem za równouprawnieniem.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 22-02-2013 Gość
  Ten Strashko przypomina na przedostatnim zdjęciu nieumalowaną Scarlett Johanson
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 23-02-2013 Gość
  zazdroszcze im urody!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 13-07-2013 do tego
  Gość (Wt., 19-02-2013) napisał:

  Gość (Wt., 19-02-2013) napisał:

  Jestem kobietą i nie mam nic przeciwko takim mężczyznom. (...)Nie chciałabym żeby słuchał polskiego dokuczania, bo to byłoby dla niego przykre.  Wygląda na to, że potrzebujesz dziecka a nie mężczyzny. W jaki sposób on miał by o ciebie dbać? Tacy kolesie zazwyczaj są bardzo próżni i leniwi...


  a Ty Nie oceniasz Po okładce cne ? a Ty pewnie jesteś 100%mężczyzną to znaczy tylko do targania ciężarów ,przygłupim chamem - sterotypowe myślenie działa w obie strony kochany Uważam że tak Może byc ciężko by sie zajoł ale mamy czasy gdzie kobiety są samotne i dają sobie rade ,albo homoseksualne związki czy też kobiety to zależy od" siły" i partnerstwa ALE Androgynizm nie znaczy pozbawiać się męskości Ci faceci u góry potrafią też bardzo męsko i andrej nie wygląda wcale na takiego nieporadnego.
  Odpowiedz Zgłoś
1 2