Męskie sprawy: roboty i robociki

1 Komentarz
0 Zdjęć
Piątek, 20-01-2012

Jeszcze do niedawna świat robotów pozostawał w sferze science-fiction. Wszelkim próbom jego oswojenia towarzyszyły obawy o to, że maszyny mogą zdominować i podporządkować sobie ludzi. W zasadzie stało się tak, choć może nie w nadzwyczaj hollywoodzko spektakularny sposób - najważniejsze jednak, że podoba nam się bycie „niewolnikami” technologii, a swojego własnego robota może mieć dosłownie każdy.

Wiele z nich, jak chociażby roboty-odkurzacze (pisaliśmy o nich tu), pełni całkiem przydatne funkcje. Inne ułatwiają życie niepełnosprawnym, wykonywanie zadań w wojsku, czy policji, ale ogromna większość to nadal tylko zabawki. Warto zaprzyjaźnić się z nimi już teraz, by oswoić swoją niepewność, poznać ich możliwości, poprawić sobie humor i świetnie się bawić, a być może w pewien sposób nawet ułatwić sobie życie.

Oto najpopularniejsze z nich:

1. Mini Roborover (Cena: ok. 50 zł) – sam jeździ i świeci na zielono swoimi LED-oczami.

2. Terenowy Robot 3 w 1 (Cena: ok. 200 zł) -  sterowany joystickiem podnośnik widłowy (unosi podnoszenie przedmiotów do 100 g), chwytak (ciągnie i pcha przedmioty) i łazik (porusza się po trudnym terenie).

3. Robot Czyszczący Evo (Cena: ok. 1 300 zł) – wyczyści mieszkanie na sucho i mokro, a dzięki GPS jest bardzo precyzyjny.

4. Joebot (Cena: ok. 430 zł) – sterowany głosem robot, który śpiewa, tańczy i… pyskuje.

5. Spykee (Cena: ok. 1 600 zł) – sterowany przez WiFi, w pełni mobilny robot, który może przybrać postać robota humanoidalnego, robota-skorpiona lub łazika księżycowego i może myć Twoim szpiegiem (m.in. nagrywa filmy i robi zdjęcia).

6. Tri-bot (Cena: ok. 360 zł) – humanoidalny robot na „pilota”, który porusza się sam, można go zaprogramować, może też pełnić funkcję… budzika.

7. HexBugs - mini roboty (Cena: ok. 40 – 85 zł) – każdy potrafi co innego, w ciekawy sposób imitują zachowania owadów i skorupiaków.

8. Roboboa (Cena: ok. 490 zł) – choć przywodzi na myśl sceny z Wojny Światów, może funkcjonować jako biurkowa lampka, która… wykrywa i śledzi poruszające się w pomieszczeniu obiekty i oświetla je.

9. Roboraptor (Cena: ok. 340 zł) – wchodzi w interakcje z otoczeniem, może być nerwowy, chętny do zabawy lub mieć ochotę na polowanie (na Ciebie oczywiście).

10.Robonova 1 (Cena: ok. 4 200 zł) – zdalne sterowanie, programowanie, 24 siłowników i 16 dodatkowych modułów sprawiają, że ten robot jest w stanie zrobić dosłownie wszystko.

AG

  • Pt., 20-01-2012 Gość
    Joebot podoba mi się najbardziej, ale za funkcjonalność piątka dla Roboboa
    Odpowiedz Zgłoś