Męskie sprawy: paralotnia z napędem

3 Komentarze
5 Zdjęć
Piątek, 23-12-2011

Ah wznieść się w przestworza… niestety zakup i utrzymanie samolotu, czy helikoptera wiąże się z ogromnymi kosztami, do tego dochodzą kursy, szkolenia i zdobywanie uprawnień. Mniej spektakularnie, ale znacznie taniej i z bliższym kontaktem z Naturą, można latać przy użyciu paralotni, której obsługę można zorganizować sobie w przeciętnym garażu.

Nuda? Niezupełnie, bo latać można „biernie”, ale prawdziwa zabawa zaczyna się, gdy w zestawie do latania znajdzie się też silnik. W obydwu przypadkach prędkość lotów to 35 – 65 km/h, a wysokość, na jaką można się wznieść to nawet 3000 m (choć najwięcej przyjemności sprawia oglądanie świata z wysokości około 200 m). Zasięg lotu zależy od wielkości zbiornika paliwa – przeciętny silnik paralotniowy zużywa 2 – 3 l/h, więc przy zbiorniku 5 l, latać można przez około 2 godziny. Paliwo to samochodowa benzyna, wzbogacona olejem (syntetycznym lub mineralnym) do silników dwusuwowych. Bez uprzęży i paliwa całość waży około 15 kg, więc teoretycznie startować można z każdego miejsca, które pozwala na rozwinięcie minimalnej prędkości startowej, czyli 20 km/h, w praktyce prawo ogranicza możliwość startowania m.in. w pobliżu lotnisk i miast.

Paralotniarstwo to najłatwiejszy do nauczenia się ze sportów lotniczych i stosunkowo bezpieczny, bo skrzydło zaprojektowane jest tak, że umożliwia lot nawet w zaburzonym powietrzu, natomiast przy awarii silnika, wylądować można biernie, czyli identycznie jak latając bez niego. Aby latać, wystarczy mieć ukończone 16 lat i… licencję paralotniową.

Co zrobić, aby ją otrzymać? Warunkiem jest ukończenie specjalistycznego kursu latania na paralotni z napędem (trwającego około 7 dni wraz z 10 godzinami latania na paralotni z napędem), a następnie zdania egzaminu teoretycznego (państwowego) i praktycznego. Świadectwo kwalifikacji pilota paralotni z poszerzeniem o uprawnienia PPG wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Koszty szkoleń zaczynają się od 900 zł, natomiast podstawowy sprzęt to wydatek rzędu 20 000 zł. Więcej informacji znajdziesz na stronach:

http://www.paralotnie.org
http://www.flyadventure.pl
http://www.paralotnie-albatros.pl
http://paramotor.pl

AG

 • Pt., 23-12-2011 Gość
  Świetnie sie ogląda takie filmiki, ale koszta takiej zabawy przerażają...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 23-12-2011 lotnik
  wsam raz propozycja dla jurora od tancowania bo chw3all sie zrobionym kursem latania ale nie ma kasy na samolot
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 23-12-2011 oburzona
  co to ma być to "męskie sprawy"?!? Latam na paralotni od 5 lat i daleko mi do mężczyzny. To jest tak samo damski sport jak i męski, chyba, że kobieta na glajcie wykracza poza wyobraźnię redaktora.
  Odpowiedz Zgłoś