Luksusowe desery: Tarta Tatin

5 Komentarzy
25 Zdjęć
Poniedziałek, 04-06-2012

Uważana za najwspanialszą z tart nie istniałaby, gdyby nie roztargnienie pomysłodawczyni przepisu. Francuzka Stéphanie Tatin wspólnie z siostrą Caroline prowadziła hotel i restaurację w Lamotte-Beuvron. Pewnego dnia w 1898 roku obie panie przygotowywały posiłek, prawdopodobnie dla myśliwych wracających z łowów. Stéphanie chciała upiec zwykłą tartę z jabłkami, ale … najpierw wyłożyła formę owocami a dopiero na wierzch dodała ciasto. Odwrócona tarta podana na ciepło gościom od razu zrobiła furorę i zachwyciła nietypowym smakiem oraz aromatem. Inna historia mówi, że Stephanie po prostu przypaliła karmelizowane jabłka podczas smażenia i chcąc ratować deser pokryła je ciastem, ponownie zapiekając. Tak czy inaczej siostry Tatin dzięki kuchennemu nieporozumieniu zyskały międzynarodową sławę oraz uznanie.

Do popularności deseru przyczynił się Louis Vaudable, który zachwycony smakiem, włączył tartę do menu swojej paryskiej restauracji Maxim's.

W Lamotte-Beuvron od 1901 roku działa stowarzyszenie La Confrérie des Lichonneux de Tarte Tatin. Ma ono promować i strzec receptury na oryginalną tartę Tatin.

EM