Lottie kontra Barbie. Zmierzch ery seksownej lalki

16 Komentarzy
12 Zdjęć
Wtorek, 04-12-2012

Rodzice kilkuletnich dziewczynek mają dość Barbie. Producenci zabawek również, a na pewno brytyjska firma Arklu, która wypuściła linię lalek Lottie, alternatywnych dla wiodącej prym od kilkudziesięciu lat Barbie. Czy podbije serca małych Brytyjek?

Ma 18 cm wzrostu, masywne nogi i płaską klatkę piersiową. Jest odzwierciedleniem wymiarów 9-letniej dziewczynki, za wyjątkiem nienaturalnie dużej głowy. Lalka Lottie ma także wielkie oczy, ale stało się tak nie bez powodu – pokazują one bystrość, szeroko otwarte oznaczają chęć odkrywania świata, kreatywność i radość.

Jaki cel miało wprowadzenie na rynek lalki Lottie? Jest ona odpowiedzią na rodzicielskie obawy, wynikające z niewłaściwej u dzieci percepcji obrazu ciała i ich zbyt wczesnego wkraczania w świat seksu. Dlatego Lottie, w przeciwieństwie do Barbie, wygląda jak dziewczynka, a nie seksbomba. Stąd brak u niej makijażu i masywne łydki, pokazujące dzieciom, co jest, a co nie jest naturą i pięknem.

Lalka Lottie dostępna jest w sześciu wersjach, każda z nich kosztuje 16,99 funta, czyli ok. 85 zł. Dokupić można także akcesoria. Do wyboru są trzy zestawy, w cenie 7,99 funta, czyli ok. 40 zł od każdego z nich. Produkty sprzedawane są na Amazonie w USA i Wielkiej Brytanii. Więcej informacji o lalce znajdziesz TU

MM

 • Sob., 01-12-2012 diablica
  takie są te lalki, z lalką barbi chodzi o to, że nawet małe dziewczynki to są małe kobiety i nie mogą się doczekać, żeby założyć buty na wysokim obcasie i wystrzałowe kiecki, takie jak ma lalka barbi, no i marzą, że kiedyś poślubią takiego przystojniaka jak ken ;) dla małych mamusiek są zaś różnego rodzaju bobasy z wózkami, nosidełkami czy też łóżeczkami ;) biorąc pod uwagę dzisiejsze standardy i cenę tych lalek producenci słabo się postarali, jeszcze nie wiem czy będę miała dziewczynkę, ale takiej lalki bym jej nie kupiła....
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 01-12-2012 blabla
  Tu chodzi o to że lalka barbie w pewien sposób wypacza u dzieci postrzeganie ludzkiego ciała. Bawiąc się barbie dziewczynka kształtuje u siebie pewien niepoprawny ideał piękna który może negatywnie się odbić na jej psychice. Wydaje jej się że jeśli niema długich smukłych nóg, i talii o obwodzie własnej głowy to jest brzydka. Nie chodzi mi o to żeby lalki miały ciało w kształcie odpowiadającym wiekowi docelowych odbiorców, tylko o to żeby miało proporcje osiągalne dla kobiety. Ponad to, jeśli przyjrzymy się jak wyglądały pierwsze lalki barbie a dzisiejsze zauważymy że z biegiem lat miała coraz mocniejszy makijaż i bardziej wyidealizowane proporcje, i zauważymy również że nastolatki z tamtejszych czasów niebyły tak paskudnie wytapetowane jak dzisiejsze solary i blachary. To czym bawimy się w młodości odbija się na nas na późniejsze lata.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 01-12-2012 blabla2
  lalka a raczej jej ubiór powinien uczyć dziewczynki szacunku dla własnego ciała, że to nie makijaż i sukienka uczyni ją piękną, tylko zdrowe odżywianie się i aktywny tryb życia - narty, wrotki, rower, pobiegać czasem. Jeśli idolką dziewczynek jest wytapetowana niunia, takie też będą gdy dorosną, a rodzice będą wyrywać sobie włosy co z siebie zrobiła ich córka, nie pamiętając jaką zabawkę jej kupili na święta gdy miała 7 lat.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 01-12-2012 gvalshca
  ja uwazam, ze lalka jest o wiele lepsza niz barbie.. odzwiercielda to, jak powinna wygladac dziewczynka majaca 6-10 lat, a nie jak wytapetowana dziunia z wielkimi b... biorac pod uwage dzisiejsze standardy, wlasnie taka lalke bym kupla swojej corce.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 01-12-2012 Gość
  Ale prawda jest taka ze nawet malutkie dzieci sa w stanie odroznic cos ladnego i estetycznego od brzydoty... dlatego barbie wyglada jak barbie... bo sie podoba... podoba sie dzieciom bo jest zblizona do idealu... taka jest prawda... to ze ludzie obrzeraja sie swinstwem i o siebie nie dbaja nie powinna zmieniac faktow!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 01-12-2012 Gość
  ta nowa lalka ninyc bardziej podobna do rzeczywistej kobiety niz Barbie, smiech na sali, bo kto ma takie gigantyczne slepia ;)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 01-12-2012 Gość
  Bardzo dobrze, że jest nowa lalka.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 01-12-2012 dajnerys
  wychowałam się na lalkach barbie i jakoś żyje normalnie i jestem pewna siebie
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 03-12-2012 Gość
  Barbie lepsza!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 04-12-2012 ojoj
  to czym się bawimy odbija się na nas? Czyli moja córka, która uwielbia kucyki pony będzie klonem Rutowicz.
  Odpowiedz Zgłoś
1 2