Kultowe marki: Hermes

0 Komentarzy
37 Zdjęć
Czwartek, 10-01-2013

Co łączy brytyjską aktorkę Jane Birkin i dom mody Hermes? Oczywiście kultowa torebka Birkin stworzona właśnie dla tej artystki, będącej zresztą jedną z najbardziej cenionych ikon mody.

Dziś fashionistkom Birkin kojarzy się bardziej z torebką niż aktorką. Sława tego modelu sprawia, że jest on nie tylko jednym z najczęściej podrabianych wzorów torebek, ale również symbolem Hermesa, a przecież dom mody to także jedwabne apaszki i krawaty, perfumy, biżuteria.

Marka powstała w Paryżu. Stworzył ją w 1837 roku Thierry Hermes, producent luksusowych akcesoriów jeździeckich. W świat mody wkroczył on jednak dopiero za sprawą wnuków w XX wieku, wypuszczając na rynek skórzane torebki z zamkiem błyskawicznym, z czasem także jedwabne apaszki oraz perfumy. Ekspansja na rynki zagraniczne rozpoczęła się w latach 70., kiedy torebka Kelly była już na topie, a sławna Birkin miała dopiero nadejść.

Kultowa torebka Birkin powstała w latach 80. Jej stworzenie zainspirowała Jane Birkin, która w trakcie podróży do Paryża narzekała na brak pojemnej, skórzanej torby. Dziś model  dostępny jest w różnych barwach i z różnych skór. Popularnym produktem od Hermesa jest także Kelly bag. Przyćmiona przez Birkin torba w sprzedaży pojawiła się w latach 30., ale sławę zdobyła dopiero w 1956 roku, kiedy sfotografowano z nią ciężarną Grace Kelly, zakrywającą przed paparazzi torbą swój brzuch.

Uszycie jednej torebki Kelly trwa około 18 godzin, a dla porównania Birkin – 20 godzin. Solidna konstrukcja, wysokiej jakości skóry, a przede wszystkim renoma i popyt uzasadniają ceny, jakie trzeba za nie zapłacić. Birkin kosztuje od 8 do 150 tys. dolarów, cena Kelly bag rozpoczyna się od 5 tys. dolarów.

Nic dziwnego, że na rynku nie brakuje osób chcących na tym zarobić. Minionego roku Hermes z sukcesem walczył z międzynarodową grupą produkującą i sprzedającą podróbki torebek Hermesa. Ale i w tanich sieciówkach widać inspiracje modelem Birkin, najbardziej pożądanym na świecie. Coraz częsciej jednak pojawiają się opinie, że model spowszedniał i stracił na klasie...."doszło nawet do tego, że w niektórych miejscach na świecie (i to tych mocno liczących się w branży mody) paradowanie z Birkin jest niemal źle widziane" (pisaliśmy o tym TU)

Hermes na swoje 175-te urodziny zaprezentował, jak powstają jego najdroższe torebki. Rzemieślnicy pracują nad nimi w warsztacie w Pantin pod Paryżem. Wykorzystywane przez nich doskonałe skóry krokodyle, kozie, strusie, jaszczurze i inne odzwierciedlają jakość, jaką marka cieszyła się już wtedy, kiedy jej działalność ograniczała się do produkcji akcesoriów dla amatorów jeździectwa.

Dziś dom mody Hermes kojarzony jest z torebkami, skórzanymi paskami z charakterystyczną klamę, jedwabnymi apaszkami i krawatami, z Victorią Beckham – wielką fanką torebek Birkin.

Z akcesoriami Hermesa pojawiają się najsławniejsze kobiety – od Kate Moss po gustującą w apaszkach Elżbietę II. Ubrania i dodatki od Hermesa dostępne są m.in. w butikach w Pradze i Berlinie oraz w sieci

MM