Kultowe marki: Dolce & Gabbana z procesem w tle

1 Komentarz
28 Zdjęć
Piątek, 02-11-2012

Ich projekty uwielbiają Madonna, Johnny Depp i Scarlett Johansson, kreacje pojawiają się na gwiazdach podczas wszelakich gal muzycznych i filmowych, a ich samych połączyła miłość nie tylko do mody. Dolce & Gabbana radzą sobie nieźle, choć po prezentacji przyszłorocznej kolekcji tłumaczyli się z inspiracji Maurami, a wkrótce czeka ich kolejny proces – tym razem dotyczący ukrycia przed włoskim skarbem państwa 416 mln euro.

Założyciele domu mody, Domenico Dolce i Stefano Gabbana, poznali się na Sycylii. Wspólną markę stworzyli w 1985 roku. Rozpoczęli od linii dla kobiet, po kilku latach zajęli się kolekcjami dla mężczyzn, by w końcu zbudować także nieco tańszą markę D&G. W ich liniach odzieżowych nieustannie obecne są inspiracje Sycylią i włoskim kinem. Klimat południowych Włoch widoczny jest także w zaprezentowanej niedawno kolekcji wiosna-lato 2013 (szczegóły znajdziesz TU http://www.luxlux.pl/artykul/dolce-amp-gabbana-kolekcja-wiosna-lato-2013-23364).

Dom mody Dolce & Gabbana tworzy również stroje dla dzieci, torebki, bieliznę, perfumy oraz okulary. Firma znajduje się nadal w rękach założycieli, więc od powstania marki wszelkie projekty niezmiennie łączą w sobie nowoczesność i luksus. W przeciwieństwie do innych domów mody, galanteria skórzana nie stanowi tutaj podstawy. Są za to ubrania emanujące seksem, podkreślające w sylwetkach kobiet i mężczyzn to, co najlepsze.

W strojach przeważają głębokie kolory i zwierzęce nadruki, które markę symbolizują bardziej niż jakiekolwiek modele torebek czy ubrań. Równie pożądane spośród projektów są okulary, produkowane na licencji firmy Luxottica. Co ważne, zapis „Made in China” w ich przypadku nie musi oznaczać podróbki. Nie jest tajemnicą, że nie wszystkie produkty Dolce & Gabbana powstają we Włoszech. Znaczna część pochodzi właśnie z Chin.

Produkcja w Chinach, nawet jeśli nieco szkodzi wizerunkowi luksusowej marki, przynosi ogromne oszczędności. Jednak wraz z oszczędnościami mogą nadejść kłopoty. Tak stało się w przypadku projektantów Domenico Dolce i Stefano Gabbany. Na wokandę powróciła bowiem sprawa sprzedaży własnych marek założonej przez nich samych firmie w Luksemburgu i ucieczki przed wysokimi podatkami we Włoszech.

Prokurator zarzucił im obniżenie ceny firmy i ukrycie przed fiskusem aż 416 mln euro. Projektanci na rozprawie sądowej mają stawić się 3 grudnia. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, grożą im trzy lata więzienia lub grzywna w wysokości 1 mln euro.

Sprawa przeciwko duetowi włoskich projektantów toczy się od kilku lat. Do finału pewnie jeszcze trochę czasu. Ten najlepiej umilić sobie zakupami, choćby w internetowym butiku Dolce & Gabbana dostępnym TU

Przykładowe ceny:

Torebka model Sicily Soft, cena 1488 euro, dostępna TU
Wzorzyste botki, cena 530 euro, dostępne TU
Sukienka w panterkę, cena 1200 euro, dostępna TU
Męski garnitur z wełny i jedwabiu, cena 1390 euro, dostępny TU

EM