Kultowe marki: Burberry, czyli trencz i kratka po królewsku

5 Komentarzy
16 Zdjęć
Poniedziałek, 27-08-2012

Ponad 150 lat tradycji, rycerz na koniu jako logo, opatentowana gabardyna i kratka Haymarket Check - tak w największym skrócie przedstawia się marka Burberry. Aby poznać jej dzieje, należy się cofnąć do 1856 roku. Wtedy jej twórca, Thomas Burberry, jako 21-latek założył swój pierwszy sklep. Gabardynę, materiał, z którego produkuje się wodoodporne obuwie i okrycia wierzchnie, odkrył w 1880 roku. Po ośmiu latach opatentował, po kolejnych trzech - otworzył butik na Haymarket w Londynie, gdzie do teraz funkcjonuje główna siedziba domu mody.

Budowa wielkiego imperium Burberry rozpoczęła się dość niepozornie, bo od prostego trencza. Trencz, jak się okazuje, zwykłym nie był. Stworzony jeszcze w XIX wieku, szybko zdobył uznanie Rodziny Królewskiej i cieszy się nim do dziś. Szerokie zastosowanie znalazł w 1914 roku, uszyty na zlecenie Departamentu Obrony Wielkiej Brytanii, służył żołnierzom. Po zakończeniu I wojny światowej pokochały go także kobiety. Typowa dla marki czerwono-czarno-beżowa kratka stworzona została niewiele później, a w 1924 roku - umieszczona na podszewkach płaszczy.

Klasyczny trencz Burberry pokochały gwiazdy kina i kinowi styliści. Noszony przez Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany’ego” czy Humphreya Bogarta w „Casablance” poniósł tłumy i stał się wzorcowym płaszczem, kopiowanym, aż do dziś zresztą, przez odzieżowe sieciówki. Ale trencz to nie wszystko, równie pożądany jest szal Burberry. Christopher Bailey, wcześniej związany m.in. z Gucci, w 2001 roku objął stery dyrektora artystycznego marki i przyłożył rękę do budowy imperium. Dziś Burberry produkuje więc oprócz płaszczy i ubrań, perfumy oraz stylowe dodatki - głównie torebki w kratkę, paski i parasolki, a nawet zegarki.

Burberry to jedna z ulubionych marek Sienny Miller, Keiry Knightley, Alexy Chung czy Emmy Watson. Do końca 2006 roku ubrania tej marki powstawały w fabryce w Treorchy w południowej Walii. Angela Ahrendts, która tego roku objęła stanowisko prezesa domu mody, podjęła decyzję o zamknięciu zakładu, zajmującego się produkcją odzieży od 1939 roku. Produkcję przeniosła do Chin. Latem 2011 roku w fabryce damskich torebek w prowincji Guangdong wybuchł strajk przeciwko ciężkim warunkom pracy. Zegarki Burberry produkowane są w Szwajcarii.

Dostępność w Polsce:
Plac Trzech Krzyży 3, Warszawa
Ulica Paderewskiego 8, Poznań
Silesia City Center, Katowice

Strona internetowa:
http://www.burberry.com/

Zakupy on-line:
Trencz z kolekcji Prorsum 8895 zł dostępny TU
Szal w kratę 1350 zł dostępny TU
Zegarek z kolekcji City 2795 zł dostępny TU
Klasyczna torba na ramię 4095 zł dostępna TU
Baleriny 1195 zł dostępne TU

MM

 • Pn., 27-08-2012 Gość
  cudowne rzeczy, nigdy nie wychodzą z mody. Moja ulubiona firma !
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 27-08-2012 NIC
  I stare wraca , paszczyk z kapturem zapinany na kołki miałem już w 1960 roku , Burberry kopiuje PRL. Wtedy to byli projektanci !
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pn., 27-08-2012 customer
  obsluga w Wawie dramatyczna!!! Pani Manager poza słowami...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 28-08-2012 monogram
  customer (Pn., 27-08-2012) napisał:

  obsluga w Wawie dramatyczna!!! Pani Manager poza słowami...


  Dlatego o wiele przyjemniej i wygodniej jest kupować przez internet :)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 28-08-2012 Gość
  Ten motyw kratki wydaje mi się już nieco obciachowy
  Odpowiedz Zgłoś