Kulinarni blogerzy dla Kubusia

0 Komentarzy
1 Zdjęcie
Wtorek, 09-11-2010

Kulinarni blogerzy dla Kubusia

„Kulinarni blogerzy dla Kubusia” to wyjątkowa akcja charytatywna, w której udział biorą trzej szefowie kuchni sieci Starwood Hotels & Resorts. W ramach projektu blogerzy przygotowali specjalne nagrody kulinarne, które zostaną zlicytowane za pośrednictwem Allegro. Całkowity zysk z aukcji będzie przekazany na pomoc ciężko choremu Kubusiowi, 5-letniemu chłopcu, który od urodzenia wymaga ciągłego leczenia oraz intensywnej i kosztownej rehabilitacji.

Artur Grajber (szef kuchni hotelu Sheraton Warsaw), Janusz Korzyński (szef kuchni hotelu The Westin Warsaw) i Michał Tkaczyk (szef kuchni hotelu Le Meridien Bristol) prowadzą razem popularny blog kulinarny Akademia Kulinarna. Do współpracy zaprosiła ich Fundacja „Słoneczko”, która wykorzystując ich ogromną pasję, zorganizowała akcję pomocy choremu chłopcu.

Artur Grajber zadba o gości w The Chef’s Table – najmniejszej restauracji w Warszawie, w której znajduje się tylko jeden stolik. Na specjalną kolację, dla osoby która wygra aukcję, szef przygotuje menu degustacyjne, którego nie można zjeść w żadnej innej restauracji w mieście. Licytacja odbywa się tutaj.

Janusz Korzyński zaprosi zwycięzcę licytacji na wspólny niedzielny brunch do restauracji Fusion i dodatkowo przygotuje kulinarną niespodziankę. Licytacja odbywa się tutaj.

Michał Tkaczyk na tę okazję przygotuje specjalną 5-daniową, wykwintną kolację. Będą to dania, których nie ma w menu restauracji, zatem nikt poza zwycięzcą aukcji nie będzie miał okazji ich spróbować. Licytacja odbywa się tutaj.

AW