Najsłynniejsza gala, najważniejszy filmowy czerwony dywan. Kreacje przygotowywane długie miesiące i jeszcze dłużej omawiane. Mniej lub bardziej udawane wzruszenia. Mniej lub bardziej przygotowane i wyuczone podziękowania.
Za kilka dni Oscarowa noc. Prezentacja najważniejszych – zdaniem Amerykańskiej Akademii Filmowej – filmów roku. Kto będzie triumfował w 84. edycji? Kto okaże się wielkim przegranym? Który film zostanie okrzyknięty numerem jeden? Zaczynami odliczanie i typowanie.
ARTYSTA
Nieme, czarno-białe kino w XXI wieku. Akcja rozgrywa się pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku w Hollywood. Główny bohater, tytułowy Artysta, przeczuwa, że pojawienie się kina dźwiękowego oznaczać będzie koniec jego kariery. Hołd złożony wielkim twórcom kina.
Reżyser: Michel Hazanavicius
SPADKOBIERCY
Zamożny biznesmen z Hawajów musi zaopiekować się dwiema nastoletnimi córkami, z którymi niewiele go łączy. Bogaty facet w pięknych okolicznościach przyrody, który próbuje poukładać to, co skomplikowane. Bez hollywoodzkiego moralizatorstwa i patosu.
Reżyser: Alexander Payne
STRASZNIE GŁOŚNO, NIESAMOWICE BLISKO
O traumie zamachów z 11 września. 11-letni chłopiec próbuje radzić sobie ze stratą ojca, który zginął w zamachach terrorystycznych. W zrozumieniu tragedii ma pomóc klucz znaleziony w rzeczach ojca.
Reżyser: Stephen Daldry
SŁUŻĄCE
Jackson w Mississippi. 1963 rok. Młoda, biała i marząca o karierze pisarki kobieta z Południa przekonuje grupę Afro-Amerykanek, by opowiedziały o swoich doświadczeniach w pracy w białych gospodarstwach domowych. Tytułowe służące zdradzają ciemne sekrety swoich pracodawców.
Reżyser: Tate Taylor
HUGO
Historia chłopca, paryskiej sieroty, która żyje, ukrywając się na dworcu kolejowym. Do tego dochodzi historia przypadkowo spotkanej dziewczynki, właściciela sklepu z zabawkami, tajemniczy rysunek, mechaniczny człowiek i klucz.
Reżyser: Martin Scorsese
O PÓŁNOCY W PARYŻU
Zakochani, zaręczeni przyjeżdżają do stolicy romansu. Po Paryżu oprowadza ich Carla Bruni, a wszystko zmieniają spotkani przypadkiem Salvador Dali, Ernest Hemingway, Gertruda Stein, Pablo Picasso, Scott Fitzgerald.
Reżyser: Wody Allen
MONEYBALL
Historia managera klubu baseballowego, który wykorzystując w swojej pracy analizy komputerowe, postanawia zbudować świetną drużynę, nie zważając na marny budżet.
Reżyser: Bennett Miller
DRZEWO ŻYCIA
Mówią, że zagrał tu jeden z najlepszych współczesnych duetów filmowych: Sean Penn i Brad Pitt. O wychodzeniu z sielankowego, beztroskiego życia ku pełnej cierpienia dorosłości. Kontemplacja sensu życia.
Reżyser: Terrence Malick
CZAS WOJNY czyli War Horse
Horror I Wojny Światowej oglądany oczami konia, który trafił do armii. Odważny bohater i uczestnik działań wojennych tęskni do właściciela, od którego został zabrany.
Reżyser: Steven Spielberg
W kategorii Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy o statuetkę konkurować będą: Demian Bichir za rolę w filmie „Lepsze życie”, George Clooney za rolę w „Spadkobiercach”, Jean Dujardin za „Artystę”, Gary Oldman za „Szpiega” i Brad Pitt za „Moneyball”.
Nominowane w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa są: Glenn Close za rolę w „Albert Nobbs”, Viola Davis za „Służącą”, Rooney Mara za „Dziewczynę z tatuażem”, Meryl Streep za „Żelazną damę” i Michelle Williams za „Mój tydzień z Marilyn”.
AW