Kolejna zakazana reklama – nieodpowiedzialna Miu Miu

2 Komentarze
4 Zdjęcia
Czwartek, 01-12-2011

Advertising Standards Authority  – brytyjska instytucja nadzorująca przestrzeganie kodeksu reklamowego - wspominana jest ostatnio przez niemal wszystkie media. Wątpliwą popularność przyniosły jej wydawane dość chętnie zakazy. Na liście reklam zakazanych w Wielkiej Brytanii, a przez to również szeroko dyskutowanych, tylko w ostatnich miesiącach znalazły się L'Oreal z Julia Roberts i Christy Turlington (panie są zbyt piękne, a przez to nieprawdziwe) oraz „Oh, Lola!” Marca Jacobsa z Dakotą Fanning (dziecko, 17-letnie, sprowadzone do roli obiektu seksualnego). Ostatnio do listy dopisano również kampanię Miu Miu z młodziutką Hailee Steinfeld. Nie chodzi bynajmniej o wiek modelki (14 lat), ale o jej lokalizację, która zdaniem ekspertów z Advertising Standards Authority jest nieodpowiedzialna.

Na jednym ze zdjęć Steinfeld zasmucona, pocierająca dłonią oczy siedzi na torach kolejowych. Brytyjscy specjaliści od reklamy uznali, że dziecko na torach siedzieć nie powinno i reklamy zakazali. Autorem problematycznego zdjęcia i wyreżyserowanej scenki jest słynny fotograf Bruce Weber. Modelka siedzi naturalnie, nie jest na torach uwięziona i nic nie wskazuje na to, by nie mogła z nich wstać, kiedy tylko zechce.

Narracja w fotografii istnieje nie od dziś. Opowiadane za pomocą aparatu historie intrygują widzów od lat. Bywa, że budzą niepokój, zmieszanie, wprawiają w zakłopotanie. Są miedzy innymi dzięki temu zapamiętywane, czasem przechodzą do historii. Advertising Standards Authority wydaje się nie zrozumiał scenariusza i kreacji artystycznej i nieco zagalopował się w wydawaniu osądów. Efekt – kampania Miu Miu z Hailee Steinfeld z całą pewnością będzie jedną z głośniejszych jesienno-zimowego sezonu.

AW

  • Czw., 01-12-2011 Gość
    Pomijajac ze te ciuchy sa wstretne i dla niej za powazne - juz za samo to powinni jej zakazac ;-) to rzeczywiscie troche wyglada jakby sie miala zaraz na torach polozyc w celu samobojczym ha ha Znany fotograf - kiepskie zdjecia
    Odpowiedz Zgłoś
  • Pn., 12-12-2011 Gość
    No i co z tego? było tak wiele kontrowersyjnych sesji zdjęciowych, a wszystkie zamaskowane pod płaszczykiem słowa SZTUKA, bo przecież ze sztuką się nie dyskutuje aż tu nagle komuś się sesja nie spodobała o nakłania do czego ? czy na prawdę ludzie są aż tak mało inteligentni, że miu miu może sobie zacząć zarzucać samobójstwa na całym świecie gdyby opublikowało tą sesję ?
    Odpowiedz Zgłoś