Kłopotliwy kaszmirowy sweter

0 Komentarzy
4 Zdjęcia
Wtorek, 06-08-2013

Od czasu do czasu moda angażuje się politycznie i społecznie. Bywa komentarzem do aktualnej sytuacji, podejmuje ważne hasła, manifestuje poglądy lub wyraża sprzeciw czy bunt. Taka moda zawsze bywa ryzykowana. Niosąc dodatkowe znaczenie, musi liczyć się z interpretacją. A ta nierzadko zaskakuje twórcę i autora przekazu. 

Taka sytuacja przytrafiła się francuskiej marce Le Leon, która na rynek wypuściła kaszmirowe swetry z napisem Chômeur, co po francusku znaczy „bezrobotny”. Ubranie kosztowało 285 euro (ok. 1200 zł) i wywołało burzę. Jakby tego było mało, Le Leon zaprezentowała sesję zdjęciową swojej kaszmirowej kolekcji „z przesłaniem”. Modele pozowali w towarzystwie ludzi pracujących, na przykład zajmujących się sprzątaniem ulic. 

Kontrowersyjny i ryzykowny pomysł biorąc pod uwagę, że bezrobocie we Francji rośnie i jest aktualnie najwyższe od 1998 roku, a o optymizm w kraju coraz trudniej. Reakcja konsumentów nie była więc zaskoczeniem. Francuzi projekt odebrali jako obraźliwy i swojemu oburzeniu dali upust na serwisach społecznościowych, na których mocno i dosadnie skrytykowali markę. Zszokowany reakcją założyciel firmy - Leon Taieb przepraszał wszystkich, którzy poczuli się dotknięci i wyjaśniał, że swetry i umieszczone na nich hasła miały zwrócić uwagę na pesymistyczne nastroje społeczne we Francji , a jego intencją nie było obrażanie i wyśmiewanie kogokolwiek. 

Oliwy do ognia dodał fakt, że drogie swetry nie zostały wyprodukowane we Francji. Ten zarzut Taieb również próbował odpierać, twierdząc, że szukał producenta w kraju, ale decydując się na wspieranie krajowej gospodarki zmuszony byłby podnieść cenę ubrania do 1000 euro (ok. 4220 zł). 

Ostatecznie swetry wycofano z oferty Le Leon.

Zobacz również jak do tematu bezrobocia podeszła marka United Colors of Benetton. 

Zobacz również: Victoria’s Secret przeprasza za pióropusz Karlie Kloss.

AW

Kłopotliwy kaszmirowy sweter

Kaszmirowy sweter Le Leon z napisem "bezrobotny" za 285 euro (ok. 1200 zł)

  • Kłopotliwy kaszmirowy sweter
  • Kłopotliwy kaszmirowy sweter
  • Kłopotliwy kaszmirowy sweter
  • Kłopotliwy kaszmirowy sweter