Kawior i szampan w przestworzach

0 Komentarzy
12 Zdjęć
Poniedziałek, 12-11-2012

Linie lotnicze biją się o klientów. Międzynarodowi przewoźnicy szczególnie upodobali sobie tych bogatych i to im proponują coraz to atrakcyjniejsze warunki podróżowania. Virgin Atlantic wydzieliło w samolotach specjalną strefę Upper Class i wyodrębniło oddzielne menu dla biznesmenów. Etihad Airways wprowadziło natomiast do karty organiczne posiłki dla pasażerów pierwszej klasy.

Air France postanowiło jeszcze bardziej rozpieścić swoich klientów w ramach świątecznych niespodzianek. Przewoźnik proponuje loty z Paryża w iście królewskich warunkach.

Na pokładzie samolotu zaaranżowano przestrzeń La Première. To ekskluzywne kabiny przystosowane do jak najbardziej komfortowej podróży dla limitowanej liczby podróżnych. W pierwszej klasie znajduje się tylko 9 miejsc.

Każdy z podróżujących na przystawkę dostanie kawior Alverta Royal Eggxiting firmy Petrossian i szampana Taittinger Comtes de Champagne 2000. Szef pokładowej kuchni Jacques Le Divellec przygotował dwa autorskie dania: filet z turbota z małżami oraz owoce morza z sosem ze skorupiaków.

Oferta  La Première ważna jest od grudnia do stycznia 2013.

EM