Jak zachować się w restauracji? Oczywiste? Nie zawsze!

8 Komentarzy
14 Zdjęć
Piątek, 18-05-2012

Spotkania ze znajomymi to czysta rozrywka i przyjemność. Czasem spędzamy wieczór w gronie przyjaciół w mieszkaniu, a czasem decydujemy się na kolację lub lunch w restauracji czy barze. Takie wspólne wyjścia integrują grupę i zdejmują z braków potencjalnych gospodarzy kwestie organizacyjne czy gastronomiczne. Jedząc poza domem nie musimy się o nic martwić. To jednak tylko teoria. Mimo że żyjemy szybko i nowocześnie, jest jeszcze mnóstwo konwenansów, na które wypada zwracać uwagę aby zachować się z klasą. Oto niektóre z nich.

1. Posiłek zawsze zaczynaj od położenia serwetki na kolanach. Zrób to dopiero wtedy, kiedy przy stoliku będą już co najmniej 3 osoby. Musisz wyjść w trakcie? Serwetkę połóż na krześle, tak aby była widoczna dla kelnera. Po zakończeniu posiłku odłóż ją po lewej stronie talerza.

2. Szanuj obsługę restauracji. Nie używaj rozbudowanych gestów, nie machaj ani, co gorsza, nie krzycz i nie pstrykaj za kelnerem. Stosuj grzecznościowe zwroty takie jak: czy mógłbym, poproszę.

3. Jedz od lewej strony, pij od prawej - w ten sposób unikniesz nieporozumień. Każde danie po twojej lewej należy do Ciebie.

4. Generalna zasada jest następująca: jeśli gospodarz wieczoru (osoba, która zorganizowała kolację) zaczyna jeść, ty też możesz. Wyjątek stanowią sytuacje kiedy twój posiłek podano jako pierwszy i w dodatku jest on ciepły. Wtedy masz pierwszeństwo w konsumpcji.

5. Jedzenie przy użyciu palców jest zazwyczaj niewskazane. Można, a wręcz należy użyć dłoni, jeśli zamówiliśmy np. karczochy, szparagi (bez sosu) a nawet grillowany boczek.

6. Nigdy nie odwracaj kieliszka do góry dnem, by w ten sposób zaznaczyć, że nie pijesz. Bardziej uprzejmym jest pozostawienie nietkniętego wina. Jeśli jednak chcesz zasygnalizować, że  nie masz ochoty na trunek, zasłoń delikatnie górę kieliszka dłonią.

7. Jeśli za kolację chcecie płacić osobno, warto o tym powiedzieć kelnerowi na początku, żeby mógł podzielić rachunek.

8.Nie skąp na napiwkach, zwłaszcza jeśli jesz w gronie znajomych. Wtedy tym bardziej powinniście  zostawić kelnerowi odpowiednią kwotę za obsługę.

9.Wycisz bądź wyłącz telefon jeszcze przed rozpoczęciem kolacji. Rozmowy przez komórkę w restauracji są bardzo irytujące dla wszystkich obecnych tam gości i oznaczają trywializowanie ich obecności.

10.Na randce w miejscu publicznym ostrożnie okazuj uczucia. Emocje można doskonale wyrazić przez dyskretne trzymanie za rękę partnera, a nie wieszanie mu się na szyi.

EM

 • Pt., 18-05-2012 Jerzy
  Szparagi palcami nie wiedziałem, warto było pocztać.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 18-05-2012 Gość
  hm... serwetke należy położyć na kolonach w momencie gdy przy stoliku będą przynajmniej 3 osoby... a jeśli jestesmy w dwójke? mam czekać na kelnera? :-)
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 18-05-2012 Gość
  żenada, każda obyta osoba przestrzega zasad i nie musi ich wkuwać ani odliczać do 3-ech ;) Po prostu pewne rzeczy wynosi się z domu, a jeżeli ktoś jest prowincjuszem no to cóż ... wieś nigdy nie wyjdzie z człowieka
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 18-05-2012 Gość
  Nieststy, wiele osób nie zna tych zasad, więc niech czytają
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 31-05-2012 bAsia
  Mama zawsze mi to powtarza.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 06-06-2012 Starsza
  Wiedzy nigdy dość.Dobrze że ten tmat poruszono.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 06-06-2012 Gość
  Gość (Pt., 18-05-2012) napisał:

  żenada, każda obyta osoba przestrzega zasad i nie musi ich wkuwać ani odliczać do 3-ech ;) Po prostu pewne rzeczy wynosi się z domu, a jeżeli ktoś jest prowincjuszem no to cóż ... wieś nigdy nie wyjdzie z człowieka


  faktycznie frak podobno dobrze lerzy dopierow trzecim pokoleniu...
  ale prawdziwy gentelman nigdy nie da posnac osobie z mniejszym obyciem ze robi coś nie tak, wręcz posunie sie do naruszenia zasad aby tzw wies nie poczuła sie nie swojo...
  racist mozna byc ze wsi ale byc sympatycznym milym i powsciagliwym i wtedy nikt nie zauwazy niedostatków w wiedzy na temat zachowywania sie w restauracji
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 07-06-2012 Gość
  Z ZASADAMI SAVOIR- VIVRE NIE JESTEŚMY NA BIEZACO.
  Odpowiedz Zgłoś