Islandia – raj dla turystów i fotografów

3 Komentarze
12 Zdjęć
Sobota, 10-11-2012

Zagrożenie trzęsieniami ziemi, aktywne wulkany, niska temperatura. Co powoduje, że mimo warunków niesprzyjających luksusowemu wypoczynkowi, Islandia jako kraj łączący w sobie te atrakcje, jest uważana za jeden z najciekawszych kierunków w turystyce? Podobnie jak w innych dziedzinach, liczy się tu innowacyjność, a islandzkie wulkany z całą pewnością znajdują się w gronie najbardziej oryginalnych pomysłów na urlop.

Podróż po wulkanicznej Islandii, tak ze względu na walory turystyczne, jak i infrastrukturę, najlepiej rozpocząć od Reykjavíku. Stolica kraju jest świetną bazą wypadową, zwłaszcza jeśli nie interesuje kogoś długa podróż, lecz krótka, ale wygodna, z podstawowymi atrakcjami w programie. Stąd można się wybrać w kilkunastogodzinną wycieczkę (www.volcanotours.is), podczas której gwoździem programu jest podjazd luksusowym jeepem pod wulkan Eyjafjallajökull. Oczywiście nie bez powodu, w końcu jego erupcja w 2010 wprowadziła ogromne zamieszanie w przestrzeni lotniczej nad Europą. 

Taki pojazd terenowy zawozi turystów także do innych miejsc – wulkanu Katla, wodospadu Gullfoss czy Parku Narodowego Thingvellir. Wycieczka, biorąc pod uwagę unikatowość odwiedzanych atrakcji, nie szokuje ceną, w przeliczeniu na polską walutę kosztuje około 800 zł. Nieco więcej, bo około 930 zł, kosztowała wyprawa do wnętrza znajdującego się około 20 km od Reykjavíku wulkanu Thrihnukagigur organizowana latem 2012 roku. Po zjechaniu 120 metrów turyści podziwiali trzy pełne zastygłej lawy komnaty wewnątrz krateru.

Islandia to jednak nie tylko pola lawy i wulkaniczne formacje skalne. O wiele mniejsze byłyby w niej dochody z turystyki, gdyby zabrakło tak uwielbianych przez wszystkich tryskających gorących źródeł. Obowiązkowymi punktami programu większości wycieczek objazdowych są Wielki Geysir i Strokkur – dwa największe gejzery Islandii. Największym kąpieliskiem jest z kolei Błękitna Laguna.

Zamiast podróży szlakiem źródeł geotermalnych można też skupić się na podziwianiu zorzy polarnej czy lodowcach, do których podpływa się amfibią. To atrakcje dla osób, którym piesze wędrówki nie są w smak.

Pomocna w planowaniu podróży po Islandii jest strona reykjavik.travel. Dobrym rozwiązaniem jest również zdanie się na organizatora.Ceny 5-dniowych wycieczek najpopularniejszą trasą rozpoczynają się od 5300 zł (cena dotyczy wakacji organizowanych od czerwca do września 2013 roku).

Stolica Islandii ma rozbudowaną bazę noclegową. Do najpopularniejszych hoteli należy Hotel Reykjavik Centrum, wybudowany na pozostałościach domu z czasu Wikingów, w którym cena noclegu poza sezonem rozpoczyna się od około 420 zł.

Niecałe 100 km od stolicy znajduje się równie ekskluzywny Hotel Ranga, z możliwością spędzenia tam miesiąca miodowego lub oglądania zorzy polarnej bez ruszania się z terenu obiektu. Poza sezonem nocleg kosztuje w nim od 700 zł wzwyż.

MM