Heliskiing – ekstremalny wymiar narciarstwa

1 Komentarz
3 Zdjęcia
Środa, 04-01-2012

Jeżeli zimą brakuje Ci adrenaliny wypróbuj heliskiing - ekstremalne zjazdy z najwyższych szczytów, na które można dostać się jedynie helikopterem. Ta dyscyplina sportowa spełni marzenia każdego wytrawnego narciarza, któremu przestało wystarczać szusowanie na zwykłych górskich stokach.

Kanadyjczyk Beat Steiner założył pierwszą i dotychczas jedyną firmę organizującą zjazdy narciarskie z najwyższych i niedostępnych w żaden sposób, z wyjątkiem drogi powietrznej, stoków w Dolinie Bella Coola. Heliskiing jest odpowiedzią na specyficzne warunki narciarskie panujące w tym zakątku ziemi. Tutejsze góry, w przeciwieństwie do europejskich, są gęsto porośnięte lasami, nie ma tylu dróg prowadzących na wyższe ich partie, zatem helikopter jest najszybszym, a nawet jedynym sposobem dotarcia na szczyt. Heliskiing nie bez powodu uważa się za królową narciarstwa, ponieważ zjazd odbywa się po puchu, po którym nikt wcześniej nie szusował. Ponadto, helikopter umożliwia dotarcie do najwyższych oraz niedostępnych miejsc, lądowanie odbywa się w dowolnej chwili, a uczestnikom zawsze towarzyszą wspaniałe widoki. W heliskiing dużą rolę odgrywa profesjonalny sprzęt, a uczestnik musi mieć przynajmniej minimalne doświadczenie w jeździe po puchu i być w dość dobrej kondycji fizycznej. Przed wyprawą otrzymuje szczegółowe wytyczne, jak zachować się w pobliżu helikoptera oraz w przypadku lawin, a także jak używać sprzętu antylawinowego, który uczestnicy mają na plecach podczas jazdy.

Cena za tygodniowy udział w prywatnych programach:
- Tweedsmuir Park Lodge od 54 880 dolarow kanadyjskich (ok. 185 tys. zł) za 4 osoby (8 godzin lotu)
- Pantheon od 96 880 dolarow kanadyjskich (ok. 326 tys. zł) za 8 osób (10 godzin lotu)
- Big Mountain od 8 880 dolarow kanadyjskich (ok. 30 tys. zł) za osobę przy 10-osobowej grupie.

Każdy pakiet obejmuje lot w dwie strony z Vancouver do Bella Coola, 7 noclegów w wymienionych lodge’ach (pokoje typu double), opiekę przewodnika, pełne wyżywienie bez napojów alkoholowych, wypożyczenie sprzętu narciarskiego i antylawinowego oraz transport drogowy na terenie doliny.
Więcej informacji na www.milesawatravel.pl

MJ