Feminizm, czyli od praw kobiet do depilacji

224 Komentarze
4 Zdjęcia
Niedziela, 31-03-2013

Większe ryzyko infekcji wirusowych i chorób przenoszonych drogą płciową kontra higiena osobista i estetyka. Pytanie o to, co wybrać, nie ma wielkiego sensu. Depilacja okolic intymnych jest tak powszechna, że mało kto zastanawia się nad jej wadami i zaletami. Obecnie pytanie zasadnicze brzmi: czy depilacja jest problemem feministek?

Reklamy środków do depilacji są wszechobecne, podobnie zresztą jak podpasek czy tamponów. Idąc tym tropem, można pomyśleć, że depilowanie się jest tak samo naturalne jak menstruacja. Badanie przeprowadzone w USA na grupie ponad 2,4 tys. kobiet w wieku 18-24 lat wykazało, że dwie trzecie z nich w ostatnim miesiącu usuwało włosy łonowe w całości lub częściowo.

Co w tym wszystkim irytuje feministki? Depilacja okolic intymnych jest nie tylko czasochłonna i bolesna, ale także sygnalizuje podporządkowanie się mężczyznom, którzy tego oczekują. Z jednej strony kobiety krytykuje się za odmładzanie w gabinetach chirurgii plastycznej, a z drugiej wymaga się od nich, by zupełnie jak dzieci, pozbawione były owłosienia. A to, zdaniem przeciwniczek depilacji, przeczy anatomii kobiet.

Zatem - problem feministek czy kwestia gustu i higieny? Dyskusja na ten temat toczy się na łamach „The Independent”. Jakie płyną z niej wnioski? Kobiety i dorastające dziewczynki depilują się mniej dla wygody, a bardziej w obawie przed krytyką. Boją się usłyszeć choćby o braku higieny. Podporządkowując się standardom, o usuwaniu owłosienia powinno się myśleć jak o myciu, czyli sprawie koniecznej w utrzymaniu higieny.

Ale co się stało, to się nie odstanie. Depilacja okolic intymnych stała się czymś zwyczajnym. Dlatego coraz częściej zadaje się pytanie o to, jak golić. Swój zestaw fryzur (zobacz: fryzury intymne) mają także okolice intymne. Część kobiet stawia na naturę, inne nie golą się, bo do gustu przypadło im farbowanie. To potrafi się skończyć reakcją alergiczną, dlatego prym wiedzę wciąż depilacja brazylijska, czyli polegająca na pozostawieniu jedynie paska włosów nad łechtaczką. Nie pozostawia się go z kolei w depilacji hollywoodzkiej.

Rodzaj depilacji niewątpliwie powinien być kwestią indywidualną, a nie uzależnioną od prośby partnera. Jest to również problem estetyczny – pozostawienie włosów wystających spod stroju kąpielowego jest dzisiaj nietaktem. Ale powoli (bardzo powoli) tego samego można oczekiwać od mężczyzn. Na depilację coraz częściej decydują się panowie – feministki mogą więc zacząć świętować.

MM

Feminizm, czyli od praw kobiet do depilacji

Depilacji okolic intymnych sprzeciwiają się feministki

 • Feminizm, czyli od praw kobiet do depilacji
 • Feminizm, czyli od praw kobiet do depilacji
 • Feminizm, czyli od praw kobiet do depilacji
 • Feminizm, czyli od praw kobiet do depilacji
 • Pt., 22-03-2013 Gość
  Tak tak, ktoś sprytnie to obmyślił, jak już depilacja tam , to napewno dla facetów, bo po co dla siebie ?skoro można mieć piękna ondulację jak w osiemdziesiatych latach.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 22-03-2013 Gość
  Feminizm feminizmem. Ja, można powiedzieć, też jestem feministką, ubieram się dla siebie nie dla innych a w szczególności dla męskich oczu, ale nie wyobrażam sobie braku depilacji miejsc intymnych, rąk czy nóg. Dla mnie to jak założenie swetra w zimny dzień normalka i nie zależy to od tego czy jestem czy nie feministką.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 22-03-2013 Gość
  nie czaje o co tyle halasu, latwiejsza higiena, przyjemniej sie czlowiek czuje a z czasem wchoidzi to w nawyt u kobiet czy u facetow. depilacja jest czyms normalnym a krzaczory w kroku sa po proste niesmaczne i tyle
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 22-03-2013 Gość
  Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gberes ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 22-03-2013 mil
  Gość (Pt., jestes chora.22-03-2013) napisał:

  Jestem feministką. Golę sobie miejsca intymne. U mężczyzn też nie mogę patrzeć na busz w miejscach intymnych. Takie mam preferencje.

  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 22-03-2013 jartooo
  Z tego co wiem to żadna feministka nie pracuje w kopalni albo w innym przemyśle ciężkim... Ja gole się żeby lepiej wyglądać i lepiej się czuć,kobiety pewnie też...
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 22-03-2013 zak...
  a gazda Franek łod Kosmali -Synusia kozoł swojej łopalać wiechciem słomy. I wszyćko miała wydepilowane na glanc!!!
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 22-03-2013 Albert
  A ja wam powiem drogie Panie jako atrakcyjny facet, że nie znoszę łysego krocza. Podobne mają 10 letnie dziewczynki :) Myślę, że banda gejów w świecie mody, zniszczyła wam trochę głowy i wydaje wam się, że zasuszona i wygolona kobieta to ideał. Przykro.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 22-03-2013 Jestem facetem...
  .... i depiluję się na zero, to nie tylko kwestia lepszej higieny, ale i lepszego seksu oralnego gdy kobieta nie musi się przedzierać przez busz
  Odpowiedz Zgłoś
 • Pt., 22-03-2013 Gość
  Gość (Pt., 22-03-2013) napisał:

  Gość (Pt., 22-03-2013) napisał:

  depilacja- tak robia tylko pedofile  pytanie czy wogole znasz definicje slowa "pedofil" jest retoryczne. banda gamoni. kto w tym kraju zadzi? aha zapomnialem same gamonie  zadza nie rzadza - bo to co robia jest GOWNO WARTE.
  Odpowiedz Zgłoś
1 2 3 4 5 ... 23