Fałszywy aparat ortodontyczny symbolem zamożności

53 Komentarze
4 Zdjęcia
Niedziela, 20-01-2013

Aparat na zęby lata temu był unikaną przez młodzież koniecznością. Dziś jego posiadanie jest wręcz na topie. Do Azji ta moda powróciła, bo Tajlandię opanowała już kilka lat temu. Na czasie są kolorowe, sztuczne aparaty, traktowane jako symbol statusu. Czego mają dowodzić? Oczywiście bogactwa – w Azji prostowanie zębów w stosunku do dochodów przeciętnej rodziny jest bowiem kosztowne.

Na punkcie sztucznej dekoracji zębów oszalała młodzież z Tajlandii, Malezji oraz Indonezji. Wybierają aparaty nie byle jakie – zainteresowaniem cieszą się szczególnie wzory Hello Kitty i Myszki Miki. Rezygnacja z autentycznych, droższych aparatów sprzyja rozwojowi czarnego rynku. Ten, jak choćby w Tajlandii, znalazł się już pod lupą władz. Po śmierci dwóch nastolatków dostawcom grozi kara grzywny i pozbawienia wolności.

Modę na noszenie aparatu rozpropagowały drukowane magazyny i blogi, które ochoczo zamieszczają zdjęcia idoli nastolatków z drucikami na zębach. Taki fałszywy aparat ortodontyczny w Azji można kupić za 100 dolarów. Jego założenie nie wymaga nawet wizyty u lekarza, choć już noszenie może się zakończyć interwencją specjalisty. Azjatycki trend kryje w sobie kilka wad, które łączy jedno – negatywny wpływ na zdrowie.

Sztuczne aparaty bywają wykonywane z niebezpiecznych materiałów. Co więcej, są one przyklejane, mogą się więc odczepić i wpaść do gardła, a wtedy – nieszczęście gotowe. W najlepszym przypadku przyczyniają się do owrzodzenia dziąseł i jamy ustnej. Cóż, akurat ta moda może skutkować koniecznością prawdziwego leczenia, a jak powszechnie wiadomo: lepiej nie kusić losu.

MM

  • Sob., 19-01-2013 lolita 60
    Hej wam moją najlepszą kumpelę czeka operacja w wieku 6 lak rozwój górnej szczęki zatrzymał się i trzeba będzie zakładać aparat i rozciąć wargę :((wiem smutne znamy się od kąt skończyłyśmy 2, 5 latka teraz mamy 11 :P Ja tez będę miała aparat ale nie dla szpanu :D
    Odpowiedz Zgłoś
  • Wt., 22-01-2013 aga
    sama mam aparat i chetnie bym go juz zdjela jak mozna z wlasnej woli dla szpanu zakladac
    Odpowiedz Zgłoś
  • Pt., 25-01-2013 M.D
    trzeba załozyc invisalgin ,droższy jednak niewidoczny
    Odpowiedz Zgłoś
  • Sob., 26-01-2013 Gość
    moja córka ma aparat bo go potrzebuje, nic smiesznego 1
    Odpowiedz Zgłoś
  • Pt., 01-02-2013 Kaaasiak
    Ja mam aparat na zęby przymusowo ! I strasznie to boli i nie wygląda wcale dobrze mam jeszcze 2 lata
    Odpowiedz Zgłoś
  • Niedz., 03-02-2013 Gość
    ja mam prawdziwy to dopiero jestem kozak :)
    Odpowiedz Zgłoś
  • Niedz., 31-03-2013 Ł.D
    Takie aparaty powodują wiekszą ilość dziur w zerebach a szczególnie po bokach każdego zęba wiem bo miałem taki aparat i teraz ma więcej dziur właśnie po bookach zębów niż przed tym aparatem i nie polecam tych aparatów z dwóch powodów :
    1) drogie
    2)więcej dziur w zębach
    3) trudno do usunięcia ten klej z zębów
    Odpowiedz Zgłoś
  • Wt., 09-04-2013 annunuś
    a ja naprzykład bym chciała bo mi się to podoba
    Odpowiedz Zgłoś
  • Sob., 01-06-2013 olka
    Przez moją wadę Mam aparat od ponad roku. Jestem do niego przyzwyczjona i nie mam zamiaru go zdejmować! A przy tym jest śliczny i każdemu się podoba
    Odpowiedz Zgłoś
  • Śr., 12-06-2013 Ara Rekino
    Jeśli ma się aprat to trzeba w nim spać i chodzić co miesiąc do dentysty nosi się go 2 lata lub pare miesięcy.I trzeba się przyzwyczajić i myć zęby po każdym posiłku apraty są w różne wzory i kolory.Nie można jeść:czekoloady,orzechów,czekoladek Toffiefe,krówek nie można żuć gumy.I nie można gryść jabłka ani pić napojów gazowanych.Można się nie stosować!
    Odpowiedz Zgłoś
2 3 4 5 6