Europa stereotypami stoi

5 Komentarzy
4 Zdjęcia
Niedziela, 19-05-2013

Francuzom arogancję zarzucano już wiele razy. Mawia się, że odstrasza i zniechęca to turystów. Najnowsze wyniki ankiety przeprowadzonej wśród Europejczyków (z ośmiu państw Unii Europejskiej) zdają się to potwierdzać.

Amerykański instytut badawczy Pew Research Center przyjrzał się nastrojom Europejczyków. Ich sprawozdanie „Nowy chory człowiek Europy: Unia Europejska” mówi nie tylko o podejściu do gospodarki w Unii Europejskiej, ale także o panujących na temat jej członków stereotypach. O to, jakie narody uważa się za najbardziej i najmniej wiarygodne, aroganckie i współczujące, zapytanych zostało 7646 osób z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Polski i Czech.

W Europie panuje powszechnie samozadowolenie oraz niedobór samokrytyki – to główny wniosek wypływający z tej części badań. Wszystkie narody jako najbardziej współczujące wskazały siebie. Grecy i Niemcy uważają siebie za najbardziej wiarygodnych, najbardziej współczujących i najmniej aroganckich. Tymczasem Francuzi i Czesi uznali Greków za najmniej wiarygodnych. Niemcy z kolei walczą z Francuzami o łatkę najbardziej aroganckiego narodu.

Najczęściej powielanym stereotypem jest właśnie wspomniana wcześniej arogancja Francuzów. Jako najbardziej aroganccy oceniani są przez 30 proc. Brytyjczyków, 20 proc. Niemców oraz 26 proc. rodaków. Choć Niemcy także uchodzą za aroganckich, wszyscy (poza Grecją, która wskazała siebie) określili ich mianem najbardziej godnych zaufania. Aż sześć narodowości (poza Francuzami i Niemcami) twierdzi też, że są oni najmniej współczujący.

Polacy za najmniej aroganckich i najbardziej współczujących uznają siebie. Wszelkie pozostałe rubryki w rzędzie naszych rodaków wypełniły Niemcy. Wniosek? Mimo zjednoczenia animozje i narodowe stereotypy rozwijają się nadal.

Więcej o wynikach badań TU.

MM

Europa stereotypami stoi

Ankietę przeprowadzono wśród mieszkańców ośmiu krajów Unii Europejskiej

 • Europa stereotypami stoi
 • Europa stereotypami stoi
 • Europa stereotypami stoi
 • Europa stereotypami stoi
 • Pn., 20-05-2013 Gość
  To nie stereotypu, tylko doświadczenia. Ludzie, którzy trochę podróżują po świecie nie muszą się podpierać obowiązującymi stereotypami, bo doznają arogancji i braku wiarygodności na własnej skórze.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 21-05-2013 gosc
  Stereotyp że Polacy to pijacy, to antypolonizm żydowski. Pijakami to są gówniarze w Anglii.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Wt., 21-05-2013 Gość
  Lol, jakim cudem daliśmy Niemców i w "Most trustworthy" i w "least trustworthy"? :P
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 22-05-2013 Gość
  gosc (Wt., 21-05-2013) napisał:

  Stereotyp że Polacy to pijacy, to antypolonizm żydowski. Pijakami to są gówniarze w Anglii.  angole sa nie tyle pijakami co dzieciorobami i cpunami, a wiekszosc nie ma podstawowki... ogolne szambo w tej uk
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 22-05-2013 Gość
  dlatego warto jeździć i zwiedzać. w tym roku jadę na wycieczkę objazdową po Europie a kasę zbieram już od kilku miesięcy na lokatach w getinie.to będę super wakacje :)
  Odpowiedz Zgłoś