Etyczna moda – skąd pochodzi twój t-shirt?

5 Komentarzy
2 Zdjęcia
Środa, 21-03-2012

T-shirt to podstawa niemal każdej garderoby. Trudno wyobrazić sobie życie bez tej zwykłej, bawełnianej koszulki z rękawami. Wiek, płeć, zawód nie mają tu znaczenia. T-shirt jest dla wszystkich. Choć nie zawsze jest taki sam.

„Przenosimy produkcję do Bangladeszu, Chiny robią się za drogie” – coraz częściej daje się słyszeć od producentów kolekcji, w których t-shirt stanowi jeden z najważniejszych elementów. I nie chodzi tu jedynie o tanie sieciówki. Ta sama szwaczka pracuje bardzo często nad najtańszą koszulką masowej marki i nad t-shirtem oferowanym później w luksusowym butiku. Świadomy luksus to nie ten kosztujący najwięcej, ale ten, za którym nie stoją nadużycia względem środowiska i innych ludzi. Modnie coraz częściej oznacza etycznie i ze świadomością, że za krojem, kolorem, fasonem i nadrukiem stoi natura i konkretny człowiek.

Czystość produktowa i społeczna

W procesie wytwarzania bawełnianych ubrań najistotniejszym czynnikiem jest klient. To on generuje ilość produkcji i – choć zwykle nie zdaje sobie z tego sprawy – ma faktyczny wpływ na jej jakość. Ci, którzy zdają sobie sprawę i mają świadomość swojej roli w całym t-shirtowym procesie, coraz częściej zwracają uwagę na jego „czystość”. I nie chodzi tu jedynie o sam produkt, ale również o odpowiedzialność względem społeczności, z której on pochodzi.
Bawełna organiczna i ekologia to tylko jeden z początkowych elementów układanki. Żeby produkt był etyczny, nie tylko materiał się liczy. Liczy się przede wszystkim osoba, która t-shirt wyprodukowała. Czy pracowała nad nim pod przymusem, w niewoli, ile miała lat, czy nie była dzieckiem zmuszanym do pracy, jakie miała warunki pracy, czy dostała za nią godną zapłatę? Te i inne pytania domagają się odpowiedzi. Wiele firm poradziło sobie z ekologicznym aspektem produkcji. Bawełna organiczna coraz częściej pojawia się dzięki temu w naszych szafach. Z elementem społecznym, prawami socjalnymi robotników i standardami produkcji nadal jest jednak ogromny problem. Media regularnie donoszą o rażących nieprawidłowościach.

Wbrew powszechnie panującej opinii Fair Trade nie oznacza znaczącego wzrostu cen. Podniesienie płac i standardów w fabrykach ma nieznaczny wpływ na finalną cenę produktu. Płaca szwaczki to ułamek procenta, znikoma pozycja w analizie całościowych kosztów.    

Drugie życie t-shirtów

Nie bez znaczenia jest również żywotność zakupionych t-shirtów i ich nowe przeznaczenie. Świadoma moda nie sprowadza się jedynie do wyboru tego, a nie innego produktu. Społeczna i ekologiczna odpowiedzialność to proces wieloetapowy i rozciągnięty w czasie. Co dzieje się z naszym t-shirtem w momencie, gdy z niego rezygnujemy. Trafia do śmieci, podlega recyklingowi, czy może zostaje oddany nowemu właścicielowi? Proste decyzje, która w globalnym wymiarze mają ogromne znaczenie i realny wpływ na cały łańcuch funkcjonowania branży tekstylnej i odzieżowej.

Zdjęcie: Forum

AW

 • Śr., 21-03-2012 Gość
  Chciwość ludzka nie zna granic. Co jakiś czas dochodzą do nas informacje, że firmy posiadające certyfikaty łamią normy. Z drugiej strony syty Europejczyk, który chce wysłać azjatyckie i afrykańskie dzieci do szkół zamiast fabryk, nie zdaje sobie sprawy z tego, że często praca dla tych dzieci jest wybawieniem dla ich rodzin. Przyniesione do domu pieniądze pozwalają przetrwać, czesto licznej rodzinie, bo płace dorosłych są bardzo niskie.
  Odpowiedz Zgłoś
 • Śr., 21-03-2012 Gość
  Daje do myślenia
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 22-03-2012 Gość
  Daje, ale nic z tym nie zrobimy
  Odpowiedz Zgłoś
 • Czw., 22-03-2012 Gość
  Jakość t-shirtów jest do kitu, nie wytrzymują jednego sezonu/ Jakie firmy polecacie?
  Odpowiedz Zgłoś
 • Sob., 24-03-2012 Gość
  Gość (Czw., 22-03-2012) napisał:

  Jakość t-shirtów jest do kitu, nie wytrzymują jednego sezonu/ Jakie firmy polecacie?


  polecam t-shirty Dolce&Gabbana, Versace, Escady, Iceberga - bardzo miekka ale gesta, wytrzymala bawelna, nie traci fasonu, nie kudlaci sie, nawet po kilkakrotnym praniu wygladaja jak nowe
  Odpowiedz Zgłoś