E-gotowanie z iPadem. Nowy trend?

0 Komentarzy
8 Zdjęć
Piątek, 24-08-2012

Laurent Gras - miłośnikom dobrego jedzenia i znawcom kuchni zbytnio go przedstawiać nie trzeba. Tego lata znowu zrobiło się o nim głośno. Szef kuchni, urodzony we Francji, a od lat pracujący w USA, w sierpniu wydał książkę kucharską na iPada, pomijając tradycyjne wydanie. Nie ograniczał się do przepisów, ale umieścił w niej także filmy instruktażowe. Czy jego śladem pójdą kolejni wielcy kucharze?

Książka kucharska na iPada to nie jest nowość - aplikacji z przepisami pojawiło się już całkiem sporo. Ale „Laurent Gras: My Provence” to wydanie interaktywne. Zawiera około 40 różnych przepisów, z dokładnie zilustrowanym (i sfilmowanym) procesem powstawania potraw.  Laurent Gras postawił w niej na kuchnię francuską, którą poznał jeszcze jako dziecko i początkujący kucharz.

Cyfrowe wydanie książki kucharskiej z poradami i instrukcjami „krok po kroku” oferuje czytelnikom informacje pogłębione. Laurent Gras nie tylko dzieli się swoimi recepturami, ale także zasadami działania w kuchni. Pokazuje, jak w trakcie gotowania czy pieczenia nie narobić bałaganu i podpowiada, jak stać się dobrym kucharzem. To świetna propozycja i pomysł szczególnie dla tych, którzy nie zawsze są w stanie wyobrazić sobie, jak danie powinno wyglądać.

E-book został wydany przez Alta Editions, a dzięki dostępności w formacie HTML5, mogą z niego korzystać także użytkownicy laptopów i komputerów stacjonarnych. Wydawca zapowiada, że kolejna interaktywna książka kucharska, z przepisami szefa pochodzącego z Toskanii, pojawi się w październiku. W ramach serii nowe pozycje mają powstawać co kwartał.

„Laurent Gras: My Provence”, cena 9,99 USD, dostępna TUTAJ

[wrzuta]

MM