Daimler, Renault i Nissan łączą swoje siły

1 Komentarz
1 Zdjęcie
Czwartek, 08-04-2010

Daimler, Renault i Nissan łączą swoje siły

Giganci motoryzacji Niemiec i Francji - Daimler i Renault/Nissan podjęli współpracę w kwestii produkcji małych aut. W roku 2013 mają pojawić się pierwsze małe samochody, które powstaną dzięki współpracy Daimler i Renault.

Samochody będą do siebie podobne konstrukcją, ale zauważymy znaczne różnice w ich wyglądzie. Sprzedawać je będą sieci Renault oraz Smart. Auta będą w 2 wersjach: czterodrzwiowej i dwudrzwiowej. Samochody te będą miały 3- i 4- cylindrowe silniki Renault a napęd tylny zapożyczony będzie ze Smartów. Przewidziane są również wersje z napędem elektrycznym.

W roku 2012, w sieci Mercedesa, w zakładach Renault wyprodukowany zostanie mały samochód dostawczy. We współpracy Daimlera i Renault weźmie udział również marka Nissan, który w autach Infiniti montować będzie silniki kupowane od Mercedesa, co w przyszłości zaowocować może ścisłą współpracą Daimlera i Infiniti.

By wzmocnić umowy kooperacyjne, marki wymieniły się akcjami, których żadna z nich nie będzie mogła sprzedać przez okres 5 lat. Co prawda koncerny znacznie różnią się kapitałem, ale problem rozwiązano następująco: Po 3.1% z aukcji Renault i Nissana dla Daimlera, a dla Renault i Nissana po 1.55% akcji Daimlera. Natomiast Renault zmniejszy swe udziały w Nissanie o 1 punkt procentowy, z 44.3% na 43.4 %.

Wynika z tego, że na umowie najbardziej skorzystają Renault i Daimler. Od 2012 roku UE postanowiła wprowadzić wyśrubowane normy emisji CO2, które marka Daimler spełni bez problemu dzięki specjalizującej się w produkcji małych, ekonomicznych samochodów marce Renault. Właściciel Renault, Carlos Ghosn obliczył, że dzięki tej współpracy koncerny zyskają w ciągu 5 lat 2 miliardy euro.

Źródło: MoneyCNN

ML